מכתבים למערכת "הקיבוץ"מכתבים למערכת "הקיבוץ"

 

טיפ: למניעת שפעת מומלץ לאכול בכל בוקר: 10 גרעיני דלעת, 10 גרעיני חמניות, כפית אחת שומשום (מלא)

תמר אדר (אילון), מטפלת ברפואה סינית


מהפכת טיפולי השיניים תחכה

לילך בר, ברעם, סייעת ומנהלת מרפאת השיניים

 

לאחר שקראתי את הכתבה על ה"שינויים החדשניים" שחברת "ביטחון ושר"פ" מציעה למרפאות השיניים בקיבוצים ("שינויים בשיניים", הקיבוץ, 2.11.06) אני שמחה לומר שאני כבר לא בסרט הזה. ייעול העבודה, החיסכון וצמצום ההוצאות המרשים שמוצעים - אולי עובדים על הנייר, אך רק למראית עין. שיטה זו גורמת לרופא השיניים לחפש וליזום טיפולים מיותרים, מאחר שהוא מרוויח על כל טיפול בנפרד. כך יש לו אינטרס מובהק לבצע כמה שיותר טיפולים בפחות זמן, דבר המשפיע על איכות הטיפול ואף על שיקול דעתו המקצועי. זוהי גם הסיבה העיקרית לכך שסייעות ומנהלות מרפאות השיניים בכל שאר הקיבוצים סירבו לשתף פעולה, או ניסו ונכוו. המקצועיות והניסיון הרב שצברנו, אנו הסייעות, הביאו לידי כך שרמת טיפולי השיניים בקיבוצים גבוהה מאוד, תוך ניצול יעיל של הזמן, וכל זה תוך בקרה מלאה שלנו. איכות הטיפול וטובת הפציינט הן בראש מעינינו, ומרפאות שיניים קיבוציות רבות מקבלות גם אנשים מחוץ לקיבוץ והפכו למרכזי רווח. מניסיוני האישי אני יכולה להוסיף שלא דחיתי על הסף את ההצעות והעזרה של "ביטחון ושר"פ", ובמרפאת השיניים בקיבוצי שיתפנו פעולה לזמן מה. לצערי הרב, התאכזבנו מאוד. אין זה מקרי שלאחר שנים מספר של מאמץ רב לשכנע את מרפאות השיניים לחבור ל"מהפכה", בינתיים רק קיבוץ אחד עשה זאת.  


הקרב על מיתוס המלחמה

גיורא פורמן, מעברות

 

יהודה וגמן מנסה להתווכח עם מה שהוא חושב שאני צריך לטעון לגבי המלחמה בלבנון ("מיתוס הניצחון", הקיבוץ 10.11), וממנה אותי, כביכול, לנציג חיל האוויר שתפקידו להגן על החיל ועל הממשלה. איני צריך להזכיר שברשימות רבות מתחתי ביקורת על הממשלה, שלא הצבעתי למפלגות שמרכיבות אותה, אבל אני מודאג מאוד ממחאות שיביאו לשלטון את האחראים הראשיים לבעיות שהתגלו בהכנת צה"ל ובחברה הישראלית. נדמה לי שיצירת מיתוס של כישלון טוטלי במלחמה האחרונה עלולה להזיק מאוד לבניית צה"ל למבחנים החשובים יותר. בעיות המלחמה העיקריות היו בהחלטות הקברניטים ובמוכנות של זרוע היבשה, בהערכת המצב שהביאה לגיוס מילואים מאוחר בלי תוכנית מבצעית מותאמת, וגם בציפיות להישגים קלים בלי נכונות לשלם את הנדרש. לא חסרו בעיות, אבל ניסיון להטיל על חיל האוויר את הכישלונות של אחרים, כפי שעושה יהודה וגמן, הוא הדרך למחדלי אמת בעתיד. במלחמה זו לא נכבשו שטחים בישראל על-ידי אויב, צה"ל לא הוכה, ובסופה יכלו רוב כוחותיו לנהל מלחמה מחדש או לכבוש את לבנון. המופתעים היו החיזבאללה ואיראן, ונסראללה הודה בכך. לכן, מיתוס המפלה והכישלון אינו תואם את העובדות. מעבר לכך, יש המון ללמוד ולתקן וצריך לזכור שפתרונות טובים בהתנגשות עם ארגונים שאינם מדינות אינם יכולים להיות רק בתחום הצבאי. ניסיוננו ביחסים עם הפלסטינים, לאורך שנים רבות, מוכיח זאת.


להגיע לחברים בפריפריה

גדעון גזית, תל-קציר

 

בשבוע שעבר נערך כנס חברים במסגרת הבמות הרעיוניות שיוזם אגף המשימות. את היערכות המגזר האזרחי במלחמה הציג ראש עיריית חיפה יונה יהב, ולעינינו התגלתה תמונה שונה ממה שדווח בתקשורת: כל המגזר האזרחי לא תפקד ולא היה מוכן למלחמה. קיבלנו תיאור של התנהלות מוסדות העיר ותגובות התושבים. ניתוח אסטרטגי של המלחמה, הישגיה וכישלונותיה הציג אלוף (מיל') פרופ' יצחק בן ישראל, וגם כאן נפתחה לעינינו תמונה בתפיסה שונה מזו של פרשני התקשורת. נידונו שאלת ההישגים האסטרטגיים, תפישת הביטחון והמלחמה, המוכנות וההיערכות למלחמה או לתגובה, המחיר לכך (תקציבים), וכן אחריות הדרג הפוליטי והצבאי. יש לברך על היוזמה להעביר לחברים בפריפריה את המידע מאנשים שאין הזדמנות להיפגש אתם ביום-יום, ויחד עם זאת להרחיב את מעגל החברים שמוכנים להיות פעילים ולקבל היזון חוזר ממה שחושב וחש האזור. כאן המקום להציע להקים כמה אזורים של "מחוז הקיבוצים", שבהם ידונו בנושאים השונים העומדים על סדר היום במפלגה ובכנסת. כנסים אזוריים כאלה יביאו לאפשרות לגייס הרבה חברים שמוכנים להיות מעורבים, אך לא ניתנת להם ההזדמנות לבטא את מעורבותם.


יש כתובת למעורבות חברתית

אברהם עזאני, עמיעד

 

פרק מיוחד בוועידה השלישית הוקדש למעורבות התנועה הקיבוצית בחברה הישראלית, תחת הכותרת "צומחים אל המחר". תמיד גרסתי שהפעילות הזאת קיימת מכבר, אבל לא קיבלה את המעמד הראוי לה מצד מזכירי התנועה. למעשה, בשטח יש שתי מזכירויות: מזכירות פורמאלית, זו שנבחרה על-ידי מועצת התנועה ועוסקת רוב זמנה בעניינים ארגוניים ותקציביים; ומזכירות בלתי-פורמאלית, זו של "אגף המשימות" - שעסקה תמיד בפעילות חברתית לאומית, תוך טיפוח קשרים וזיקה עם קבוצות אחרות כדי לחזק סולידאריות בין שכבות האוכלוסייה ולהביא לידי מימוש ערכים של צדק חברתי. מזכירות אגף המשימות קראה תמיד לחברי הקיבוצים לפעול במסגרת התנדבותית בכל המגזרים - עירוניים, כפריים, יהודים וערבים - משני צדי הגדר. מן הראוי שהפעילות למעורבות בחברה הישראלית תתבסס על השלד הקיים באגף המשימות, תרחיב אותו ותראה בו גוף חיוני במשימות התנועה. צריך לנצל את הישגי אגף המשימות ואת הקרדיט שיש לו אצל אוכלוסיות רבות, יהודיות וערביות, ולצאת לדרך ביחד. רק כך צומחים אל המחר.  


לאתר אגף המשימות


החלפת שטחים תביא שקט

אפרים שטיפמן, אפק

 

שינוי במדיניות הקרקעות יכול לשנות את ההיסטוריה ולמנוע אירועי דמים. קודם כול ומעל לכול חייב לעמוד העיקרון שאסור שתושבי הארץ ייפגעו בפרנסתם, אלא להפך - הכנסתם והביטחון בפרנסתם רק ישתפרו כתוצאה מהתיישבות יהודית. כל התיישבות חייבת להיות לשני הצדדים בעת ובעונה אחת. למשל, בשטחים המדבריים, מקום מגורי הבדואים, צריך לתת להם כפיצוי שטחים שיניבו להם הכנסה גדולה יותר ובטוחה יותר. בשטחי מדינת ישראל צריך להחזיר אחוז מסוים מהקרקעות לבעליהם הקודמים ולפצותם על השטח הנותר. גודל האחוז המוחזר יהיה תלוי בהחזרת רכוש ליהודים מארצות ערב, שהוחרם כאשר עלו לארץ. זוהי רק דוגמה, על קצה המזלג, לעקרונות שעליהם צריך להשתית את מדיניות הקרקעות בארץ, במטרה להחליש את הניגודים בין יהודים לערבים.

 


 
מסמכים חדשים במדור דעת אורחיםעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים