חדר אורחים: ג'יפ במקום טנק, מחסום במקום תותח - החיילים שמרו על ההתנחלויות במקום להתאמן לקראת מלחמהחדר אורחים: ג'יפ במקום טנק, מחסום במקום תותח

יריב אופנהיימר, מזכיר שלום עכשיו


"תתמקדו במהות ולא בשליח", כך ביקש האלוף רון טל מספר ימים לאחר הדחתו מצה"ל. ואכן, מעבר לביקורת על האופן והעיתוי בו יצא אלוף בצה"ל כנגד הדרג המדיני, יש לבחון ברצינות את טענותיו של האלוף רון טל ולבדוק האם ההתנתקות היא שהביאה להפסד במלחמה, או שמא הנוכחות המאסיבית של צה"ל בעזה וביו"ש היא שאחראית לכשלים המבצעיים במערכה בצפון.

 

השאיפה הישראלית להעמיק את האחיזה בשטחים ולהתיישב על כל גבעה פנויה יצרה מצב שבו עיקר שירותו הצבאי של חייל צה"ל בסדיר ובמילואים מתמקד בגזרת יהודה ושומרון. השירות בשטחים, הכולל בין היתר שמירה על מאחזים, אבטחה סביב התנחלויות, ועמידה במחסומים, מאלץ את הצבא לוותר על אלפי ימי אימונים ולהתרכז בעיקר בעימות הנוכחי עם האוכלוסייה הפלשתינית.

 

המציאות הביטחונית שנוצרה הביאה למצב בו את טנק המרכבה מחליף הג'יפ הממוגן, את סוללת התותחים מחליף המחסום על הצירים, ואת אימוני המלחמה מחליפים עשרות פשיטות ומעצרים ליליים.

 

עוד במהלך המערכה, כמו גם בימים שלאחריה, הגיעו לידי "שלום עכשיו" פניות ועדויות של חיילים אשר התריעו כי במהלך שש השנים האחרונות, עיקר שירותם הצבאי התמקד בגזרת יהודה ושומרון.

 

חלק מהלוחמים ציינו כי יחידותיהם שירתו בגזרת יו"ש במשך שמונה חודשים ויותר, וזאת ללא כל הפוגה לאימונים והתמקצעות חיילית. גם חיילי המילואים טענו כי עיקר שירותם בשנים האחרונות התמקד במשימות בשטחים ובהפחתה משמעותית של היקף ימי האימונים.

 

יתרה מזאת, גם בכל הקשור למוכנות העורף, עיקר ההשקעה התקציבית בשנים האחרונות התמקדה בהתנחלויות ביהודה ושומרון. השקעה זאת כללה את תקציבי פיקוד העורף, תקציבי הרשויות המקומיות, והקצעת שירותי חילוץ והצלה כגון אמבולנסים ורכבי חירום. תקציבים אלו הועברו להתנחלויות במסגרת סדר העדיפויות, אשר בחר להתעלם מצורכי יישובי קו העימות בגבול הצפון.

 

לא צריך להיות אלוף בצה"ל על מנת להבין כי שנים של תעסוקה מבצעית בשטחים השפיעו במידה רבה יותר על מוכנותו של צה"ל למלחמה מאשר מספר חודשים של אימונים לקראת יישום תוכנית ההתנתקות. כל טוראי בסדיר ובמילואים אשר משרת או שירת בצה"ל בעשור האחרון יודע היטב כי את מרב זמנו בתור חייל בצה"ל ייאלץ להעביר בשמירה על ההתנחלויות ועמידה במחסומים, וזאת במקום להתאמן לקראת מלחמה עתידית אפשרית.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים