מכתבים למערכת "הקיבוץ"מכתבים למערכת "הקיבוץ"

 

טיפ: אכילת פטרוזיליה, שמיר, כוסברה, נענע ובצל ירוק מסייעת בניקוי הכבד (גם אנרגטית)


שקיפות מלאה במשכורות המשק

שאול קירשנר, שובל

 

התביעות להכיר ביחסי עובד-מעביד בין החבר לקיבוצו נפלו אחת אחרי השנייה בבתי המשפט. חבר קיבוץ, אפוא, אינו בגדר עובד שכיר של קיבוצו אלא מועסק על-ידו במסגרת ארגון עבודה פנימי, המחלק חלוקה דיפרנציאלית של הכנסה על בסיס שונה לחלוטין משכר עבודה. קיבוץ רשאי לחלק את הכנסותיו באופן לא-שוויוני, בתנאי שיקבל לכך את הרוב הנחוץ של חבריו. אבל חלוקה בלתי-שוויונית של הכנסות, בין חברים בעלי זכויות שוות, חייבת להיות גלויה לכל אחד. כל חבר רשאי לבדוק ולבקר את מקומו בתוך כלל ההכנסות העומדות לחלוקה. שקיפות מלאה היא תנאי הכרחי וגם חוקי.

בחלוקת השכר הנהוגה בחלק מהקיבוצים החבר יודע רק את שכרו הוא, ובשם צנעת הפרט מעלימים ממנו את מכלול החלוקה בין יתר חבריו לקיבוץ, שמא כשיתגלו הפערים האמיתיים בין החברים הם עלולים לשנות את דעתם ואת הצבעתם. בעולם הפתוח של ימינו המידע הופך למצרך נגיש לכולם. מנהלים ופקידים בכירים חייבים כבר היום, על-פי החוק, לפרסם ברבים את מלוא משכורותיהם. הדרך היחידה למנוע ניכור בין החברים היא גילוי מלא של כל מצבת השכר הדיפרנציאלי לפני כלל החברים. כוחו של קיבוץ הוא בקשרים של חבריו ובשאלה מה עוד אפשר לעשות כדי לשפר את מצבו, ולא את מי עוד אפשר להאשים.

צעדי עונשין אטומיים

משה כלפון, בית-קשת

 

הפיצוץ האטומי בצפון קוריאה מוטט לחלוטין את ההחלטות למניעת תפוצת הנשק הגרעיני. מעתה תוכל כל מדינה לפתח את הנשק הזה, מול תגובה חדלת-אונים של הקהילייה הבינלאומית. על הפרק הצטיידות בנשק הזה: ביפאן, בסעודיה, במצרים, בסוריה ובעוד מדינות, וזה בתקווה שהדבר לא יזלוג לארגוני הטרור. אין זה רק חזון, זהו איום על כל התרבות האנושית במאה הזו. השאלה היא איך לפעול מעכשיו. לדוגמה: קיימת בעיית איראן, המאיימת על רבות ממדינות האזור ועל ישראל. האם הגיעה כבר לנקודת האל-חזור, או שקיימים אמצעים לבלום אותה בטרם יהיה מאוחר מדי? סין ורוסיה יושבות על הגדר, ארה"ב הסתבכה באפגניסטן ובעיראק, ואף כי נשק גרעיני מאיים על כל האזור, כולל דרום אירופה ומקורות הנפט - אין תזוזה בפועל בנושא.

כנראה שאין לסמוך על גורמים בינלאומיים שיפעלו נגד איראן בעת הזאת. מבחינה צבאית אנו יכולים להשמיד את מתקני הגרעין באיראן, אך הדבר עלול להיות כרוך בסיכון גדול לישראל, כי איראן עלולה לנקוט נגדנו אמצעים הגובלים במלחמה כוללת, ובהיעדר חסות בינלאומית לצעד כזה אפשר שזה הימור מסוכן מדי. יפאן, שלא שכחה את אימי ההפצצות על הירושימה ונגסאקי, נקטה מיד בצעדי עונשין נגד צפון קוריאה, מבלי להמתין לתגובות המערב. זהו צעד מובן והגיוני, ואולי הדבר יניע עוד מדינות ללכת בעקבותיה.  


להכניע את הטרור האסלאמי

אברהם עזאני, עמיעד

 

מלחמת לבנון השנייה היא פרק נוסף של מלחמות ה"כופרים" בטרור האסלאמי העולמי. ישראל לחמה בחיזבאללה - אחת מזרועות הג'יהאד האסלאמי העולמי - ונראה כי ניתן להחלישו אך לא למגרו. מעצמות גדולות וחזקות מאיתנו לחמו ועדיין נלחמות בטרור האסלאם - רוסיה באפגניסטן, ארה"ב בעיראק - ושתיהן לא יביסו את הטרוריסטים. בטרור האסלאמי יש ללחום בדרכים חדשות. אפשר להרוג מאות טרוריסטים ולפגוע במנהיגיהם, אפשר לגרשם מארצם, אפשר להרוס תשתיות צבאיות, אך אין בכל אלה להכניעו. הטרור האסלאמי הוא מלחמה לכל דבר -מלחמה ללא חזית, בה כל העולם חזית; מלחמה ללא לוחמים, כשמיליוני מוסלמים, מקטן ועד גדול, נשים וגברים, לוקחים בה חלק. זוהי מלחמה ללא לוחות זמנים, אבל כל זמן מתאים לה. לטרור האסלאמי הקיצוני יש תוכנית-על: מיגור כל הכופרים. האסלאם שהעולם הכיר לפני מאות שנים היה טולרנטי, בתנאי שהוא היה השליט. הטרור האסלאמי החדש, מטרתו להחליש את האויבים בכל מקום ולפנות את הדרך למיליוני המוסלמים להשתלט על העולם. האסלאם הקיצוני של היום הוא אכזרי וחסר רחמים כלפי אויביו וחסר חמלה גם כלפי לוחמיו, היוצאים לפעולות טרור בכל העולם. העולם המערבי, כולל ישראל, לא מצא עדיין את הדרכים החדשות הנדרשות כדי להביס את הטרור האסלאמי. העולם, הזוכר את מוראות הנאציזם ואת הירושימה ונגסאקי, מסרב להשתמש בכלים להשמדה המונית נגד הטרור הזה. לפיכך ישראל, המשמשת מטרה מרכזית לטרור האסלאמי הקיצוני, חייבת לפעול נמרצות בדרכים חדשות נגד האידיאולוגיה הקיצונית הנשמעת מהמסגדים ונגד האיראנים והסורים המממנים את הטרור. אחרים לא יעשו את המלאכה עבורנו.


תודה (מאוחרת) לכפר-גלעדי

אלדד דיניסמן, שניר

 

קצת באיחור, ובכל זאת: אנחנו, סוללה א' בגדוד מילואים 7041 של התותחנים, רוצים להודות מכל הלב למלון כפר-גלעדי על האירוח הנפלא שקיבלנו מכם יום לפני האסון ליד הקיבוץ. אין ספק שלא נשכח את המקלחות והסבונים חופשי-חופשי, ואת הישיבה בלובי עם קפה הפוך במהלך המלחמה. זה נתן לנו הרגשה טובה וכוח להמשיך בלחימה. תודה גדולה בשם החיילים.


ילקוטים מטעם "שיטים"

צבי שוע (פאוסט), געש

 

לאחרונה התפרסמו בעיתונות הקיבוצית רשימות אודות הנושאים שעליהם הוציא לאור מכון החגים הקיבוצי "שיטים", מיסודו של אריה בן-גוריון ז"ל, סידרת "ילקוטים" עשירים בתוכן מגוון: ילקוט-שבת/1984, במקורות, נרות/ יין/ חלות/ זמירות/ מנהגים/ סמלים, בקיבוץ ובבית-המשפחה, בחינוך, משמעות השבת בימינו, פרשת-השבוע הקיבוצית ועוד, כ-400 עמודים; ילקוט-יום-הכיפורים/1987 - במקורות, תשובה/ תפילה/ צדקה, חשבון-נפש, על הפולמוס בקיבוץ - ניסיונות עיצוב, "ונתנה תוקף", ספר-יונה ועוד, כ-250 עמודים; ילקוט-אבלות/1990 - ביהדות: הלכה / מנהג / הגות; אבלות בקיבוץ, בחינוך, על השכול, לוועדת האבלות ובית הקברות בקיבוץ ועוד, כ-400 עמודים. כמו כן הוציא המכון לאור דפדפות "להורים - בבית-המשפחה" על כל החגים: הצעות לעיצוב חגיגי, תמלילים, מנהגים, סמלים, קישוט הבית ועוד.


שיח יוצאי שואה

אברי בני, גבעת-עוז

 

קבוצת חברים, יוצאי שואה, נפגשים ומשוחחים מדי שבוע בהנחייתה של מיכל ליאור, במשך שעתיים בקירוב, ב"גיל-אור" (המועצה האזורית מגידו). אין נושאים מוגדרים, אך השיחות נעימות ומקרבות אותם זה לזה. אכן, "ראינו כי טוב", ולכן מבקשים להרחיב את החוג. אתם מוזמנים!


 

מסמכים חדשים במדור דעת אורחיםעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים