דרך וערך - על המנהיגות הנחוצה לנו לקראת בחירת חברי מזכירות התנועה
דרך וערך

יואל מרשק, מרכז אגף המשימות


 

על המנהיגות הנחוצה לנו לקראת בחירת חברי מזכירות התנועה

 

קולין פאואל, לשעבר מזכיר המדינה האמריקני, שהיה ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, כתב מאמר תחת הכותרת: "פנינים במנהיגות יעילה". מתוכו בחרתי שתי פנינים הראויות להתייחסות, דווקא בתחום הארגון, המעידות על תרבות הארגון הדרושה לעת התמודדות עם משברים ולעת עריכת ניסיונות לאתר דרכים חדשות מוצלחות יותר.

 

נגישים וזמינים

 

היום שבו פקודים מפסיקים להציג בפניך את הבעיות שלהם הוא היום שבו הפסקת להנהיג אותם. אחת משתיים - או שכבר אינם סומכים על העזרה שלך, או שהם חשים כי אינך מתייחס אליהם. בכל מקרה, זה כישלון המנהיגות. במבחן הזה, כמו במבחן נייר לקמוס, רוב המנכ"לים היו נכשלים, מכמה סיבות. אחת, הם בונים כל-כך הרבה מחסומים בצינורות התקשורת הארגוניים, עד שהמחשבה להיעזר בניסיונו של המנכ"ל נראית מגוחכת בעיני כפיפיו הזוטרים.

 

שתיים, בתרבות הארגונית שהם מנחילים נתפסת כל בקשה לעזרה כחולשה או ככישלון, ולכן האנשים מוצאים דרכים לכסות על הפערים והארגון סובל מכך. בארגון ראוי, דואגים המנהיגים האמיתיים להיות נגישים וזמינים. הם מתעניינים במאמצים ובאתגרים של הכפופים להם, גם אם הדבר מחייב סטנדרט גבוה, ובהתאם לכך הם צפויים, יותר מאחרים, ליצור סביבה ארגונית שבה מחליפה המלה 'ניתוח בעיות' את המילה 'אשמה'".

 

ברכת הדרך

 

מכירים את הביטוי: 'קל יותר לקבל התנצלות מאשר אישור?' ובכן, זה נכון. מנהיגים טובים אינם מחכים לברכת הדרך הרשמית כדי לנסות דברים חדשים. הם נזהרים, אינם פזיזים, אך הם גם מבינים את אחת מעובדות החיים הארגונית - ככל שתבקש אישור מאנשים רבים יותר, כך יש סיכוי שתגיע למישהו שמאמין כי תפקידו לומר 'לא'. כך שהמסר הוא לא לשאול. במחקר שערכתי מצאתי כי מנהלי ביניים לא יעילים נוטים לחשוב שאם לא נאמר להם במפורש 'כן', הם אינם יכולים לעשות משהו, בעוד שמנהלים טובים מאמינים כי אם לא נאמר להם במפורש 'לא', הם רשאים לעשות זאת. יש אוקיינוס של הבדלים בין התפיסות".

 

אני מקווה כי לעת בחירת חברי מזכירות התנועה, תעמוד מול עינינו השקפת עולם בנושא התוכן והארגון של כל חבר וחבר. אנו לא רק נציגים של סקטורים מסוימים, אלא גם אמורים, כל אחד בזכות עצמו, לייצר "דרך וערך". הבה נגלה זאת יחדיו ונבטיח בחירה אחראית, הנושאת עמה תקווה חדשה.


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים