מכתבים למערכת "הקיבוץ"מכתבים למערכת "הקיבוץ"

 

טיפ: כדי לשמור בחגים על משקלכם, שתו הרבה מים לפני ארוחות החג ומלאו את הצלחת רק פעם אחת


תנועה אחת, מזכיר אחד

אברהם עזאני, עמיעד

 

מזכירי התנועות הנוכחיים רואים בתהליכי המיזוג והחיבור הכלכליים - מלבד תועלות החיסכון - שלבים בדרך לאיחוד מלא ("התמזגנו", הקיבוץ 28.9). כבר הוסכם שבסוף התהליך המתמשך של חיבורים כלכליים, חינוכיים ותרבותיים, יבוא שלב בחירת המזכיר/ה לתנועה המאוחדת. אינני שותף לדעתם של המזכירים ומוסדות התנועות. לדוגמה: האיחוד האירופי, שלאחר שהקימו פרלמנט משותף, פתחו גבולות ואיחדו את המטבע, ברגע האמת הצביעו עמים גדולים נגד האיחוד המלא. הם סירבו להיפרד מריבונותם המלאה ולוותר על זכותם לבחור את מנהיגיהם באופן ישיר. לפיכך צריך, כבר היום, להעמיד את השאלה המרכזית: מזכיר/ה אחד/ת - כן או לא? הדרך האחרת בה דוגלים המזכירים תגרום לנזקים בכל המישורים, אם חברי הקיבוצים יסרבו לאשר מזכיר/ה אחד/ת לשתי התנועות.

 


ל"התמזגנו", תחיה שירן, "הקיבוץ", 28.9.06

דרוש לנו מנהיג עכשיו

משה כלפון, בית-קשת

 

דרוש מנהיג, "אשר משכמו ומעלה גבוה מעל כל העם". מודעה כזו הייתי מפרסם במדור "דרושים" - כי בימינו אין מנהיג לישראל. דרוש מנהיג שישקם את האמון של הציבור בממשלה ובמוסדות השלטון. דרוש מנהיג שיחדש את האמון במערכות הביטחון. דרוש מנהיג שיכין את צה"ל למלחמה העתידית ויחדש את כוח ההרתעה של ישראל. דרוש מנהיג שיבטיח שכר הוגן לכל עובד ויסיר את חרפת העוני והרעב מילדים ומקשישים. דרוש מנהיג שיצמצם את האבטלה. דרוש מנהיג שיגביר את חוסנה הכלכלי של ישראל. דרוש מנהיג לארגן מחדש את מפלגת העבודה ולאחות את הקרעים בעם. דרוש מנהיג שיתרועע עם פשוטי העם ויתמודד עם נדיבים. דרוש מנהיג שיתווה את היעדים הלאומיים של ישראל בשנים הקרובות. דרוש מנהיג שבעקבותיו ילך העם אל עתיד טוב יותר. דרוש מנהיג שיוביל את ישראל ממלחמה לשלום!  


התנועה הקיבוצית זוכרת

חמי סל, יענקלה קירש, מפיקי האירוע

 

אנו מבקשים להודות לכל מי שלקח חלק במועצת התנועה הקיבוצית שהוקדשה לזכר חללינו במלחמת לבנון השנייה. למשה טנא על הנחיית הטקס; לעמיר לוטן ועמוס שלו על ההשתתפות וכוחות הנפש; לזיו ושמחה לב מקבוצת-שילר,עורכי הסרט המרגש; לדפנה זהבי והמלווה גבי ארגוב; ללהקת בית הספר האזורי צפית; ליגאל כץ מעין-שמרעל ההגברה; לעלי אלון על כתיבת ה"יזכור"; לסטודיו לעיצוב שער-הגולן על התפאורה; לאורי חופי על האבוקה; לצוות בית ברנד וסמינר אפעל; לפעילי התנועה: אירית גולדברג, מרדכי הר-אבן, הנרי אלקסלסי ומחלקת הביטחון; למזכירים גברי ברגיל וזאב (ולוולה) שור, לרן כוחן וליוסי בן-שאול, ולאביב לשם על חשיפת הטקס בתקשורת. תודה לכולם.

 


לכתבה על המועצה, "הקיבוץ", 5.10.06

סיוע בתקופה הכי קשה

חיים ברביבאי, ראש העיר קריית-שמונה

 

הנני רוצה להודות מקרב לב ליואל מרשק ולאנשי אגף המשימות של התנועה הקיבוצית על תרומתכם לקריית-שמונה ולתושביה, אשר סייעה לעיר בתקופתה הקשה ביותר. קריית-שמונה מתמודדת עם בעיות ביטחוניות מזה 37 שנים, ולצערי אנו מגדלים דור שלישי שחווה אי-שקט בטחוני וחיים במקלטים. התמיכה, הדאגה והחום שהנכם מעניקים לנו - הם שמחזקים אותנו ונותנים לנו כוח להמשיך ולקוות שיום אחד יהיה טוב. אני מזמין את כולם לבקר בקריית-שמונה ולבלות בה, כדי לסייע לנו לחזק את העיר ואת כלכלתה - זו תהיה התשובה שלנו לחיזבאללה.

 


לאתר אגף המשימות

סיוע חוצה גבולות

עלי שתייה, ראש המועצה סאלם

 

אנו פונים אליך, יואל מרשק, מטעם המועצה המקומית סאלם וחקלאיה - בתודה ובהערכה על עזרתך התומכת בחקלאים ובתושבים של סאלם, אשר בעזרתך יכולים להגיע לאדמותיהם החקלאיות, וגם על אספקת שתילי זית במקום עצי הזית שנשרפו ונכרתו על-ידי מתנחלים. אנו מודים לכל מי שעזר לנו בעיבוד אדמתנו ובתיקונה. אנו מקווים שימשיכו כולם לעזור לנו בכדי להגיע לאדמותינו ולסייע בהסרת האיום של המתנחלים באזור שלנו, ולכם רוב התודות.

עמוד תווך בכפר-בלום

סעדיה גלב, כפר-בלום

 

ברשימה לזכרו של שמואל רובינשטיין ז"ל ("הכל אנשים", הקיבוץ 31.8)  נפלה טעות. לא הוא הקים את לשכת הקשר של "הבונים", אלא קודמו בעלייה מדרום אפריקה, אריה זיו ז"ל. שמואל השתתף בכתיבה ובקיום קשרים. שמואל היה אחד מעמודי התווך של קיבוץ כפר-בלום בגליל העליון, והוציא על כך חוברות מספר. בחוברת הזיכרון, שתופיע במלאות שלושים למותו, ייכללו פרטים רבים על מעשיו והגיגיו.

  


ל"הכל אנשים", יבל ברקאי, "הקיבוץ", 31.8.06

שבחי בית הכנסת הקיבוצי

נפתלי מאירי, עין-חרוד איחוד

 

בעקבות כתבתכם על בתי כנסת בתנועה הקיבוצית ("צום שיתופי", הקיבוץ 28.9) עליי לציין שבעין-חרוד קיים בית כנסת ברציפות, מעל שמונים שנה. ב-1965 הוקם בעין-חרוד איחוד בית כנסת המשמש לא רק את המקום אלא את הסביבה כולה. ילדי המקום ויישובי הסביבה עולים לתורה בבר-מצווה, ומקיימים תפילות בשבתות ובחגי ישראל. בימים הנוראים המקום מלא עד אפס מקום, ופוקדים אותו בני-נוער וצעירים רבים. בית הכנסת מושך את הדור הצעיר, כאשר הם רואים שחברים מכל השכבות נאספים אליו. בחגי ישראל בית הכנסת הוא מרכז אזורי לתפילות וגם לחשבון נפש. 

 


ל"צום שיתופי", "הקיבוץ", 28.9.06

מאיפה באו ה"שטיגליצים"

צבי עם-עד, מצובה

 

במדור הספורט ("המגרש הביתי", הקיבוץ 28.9) מעלים זיכרונות כדורסלני המעפיל ועין-החורש,וביניהם מזכיר איש המעפיל כי יריביהם מעין-החורש קראו להם "שטיגליצים", אך הוא אינו יודע את מקור השם. אגלה לו את הסוד. כפי הנראה היו אנשי עין-החורש יוצאי גרמניה, או מאזור ההשפעה של השפה הגרמנית.  Stieglitzהוא שם של ציפור, שכינויה המדעי הוא  ,Carduelisבאנגלית ,goldfinch ובעברית - חוחית. זוהי ציפור קטנטנה, כנפיה צהובות-זהובות והיא מקפצת על פני הקרקע בחפשה זרעים או תולעים למאכל. לפי מיטב זיכרוני, אנו בהונגריה כינינו בשם שטיגליץ אדם קופצני ועצבני, שקל להרגיזו. אולי היו בקבוצת הכדורעף של המעפיל קפצנים, או אולי לבשו אנשי הקבוצה חולצות צהובות?

   


ל"המגרש הביתי", תומר רונא, "הקיבוץ", 28.9.06

אין אתר הקיבוצים אחראי לכתבות ולתגובות הקוראים

מסמכים חדשים במדור דעת אורחיםעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים