דעת יחיד: נאום הניצחון - במקרה של הצלחה במלחמת לבנון השנייה, עמיר פרץ היה מתעקש על אבהותו הבלעדית. אין לאפשר לו להשאיר את הכישלון יתום
עמיר פרץ

דעת יחיד: נאום הניצחון

אורי הייטנר

 

במקרה של הצלחה במלחמת לבנון השנייה, עמיר פרץ היה מתעקש

על אבהותו הבלעדית * אין לאפשר לו להשאיר את הכישלון יתום


מלחמת לבנון השנייה הסתיימה בניצחון ישראלי ברור. כל מטרות המלחמה הושגו - ירי הקטיושות הופסק בשלב מוקדם מאוד; חיזבאללה התפרק מנשקו וסולק מדרום לבנון; השבויים הוחזרו ללא תנאי; כושר ההרתעה של ישראל הוחזר - ובגדול. המורל הלאומי מרקיע שחקים. הפופולאריות של ראש הממשלה ושר הביטחון שוברת שיאים. בסקרים זוכה עמיר פרץ לתמיכה אדירה, חסרת-תקדים. מנהיגותו במפלגתו בלתי-מעורערת.

 

שר הביטחון עולה, חמוש במגפון, לנאום את נאום הניצחון שלו במרכז מפלגתו: חברים! אני לא אתן לאף אחד להפיל עליי את ההצלחות של המלחמה הזאת. אני אומר את הדברים בצורה שאינה משתמעת לשני פנים: האחריות למלחמה כפי שהתנהלה היא של ראשי ממשלה, שרי ביטחון, חברי קבינטים ביטחוניים ובעצם כל מי שניהל את המדינה בשש השנים האחרונות. הם הכינו, אימנו, נערכו, התכוננו וקבעו את הכללים לכל איום. השבחים מגולגלים לפתחי. אני מודה על כך, אבל זה לא מגיע לי. הרי כל בר-דעת מבין שההכנות למלחמה לא החלו היום. הניסיון להניח את כל זרי הדפנה לראשו של שר ביטחון שרק התחיל את כהונתו הוא בלתי-צודק. האחריות על הניצחון היא אחריות מתמשכת. הקונספציה לפיה פעלנו ובזכותה ניצחנו נמשכה לאורך שנים. האחריות היא של כל מי שעיצבו את המדיניות הזאת במשך השנים, ולא של אלה שהפעילו אותה. מה שקורה היום זה הדבר האחרון בעולם שצריך לקרות, שהתהילה תיפול בחלקי.

עד כאן "הנאום" של פרץ.

 

אילו אכן ניצחנו, אין שום סיכוי שדברים כאלה היו יוצאים מפיו של עמיר פרץ. אבל במלחמה הזאת נכשלנו, וכל הדברים שציטטתי כאן הם האליבי של עמיר פרץ לאי-אחריותו לכישלון, ציטוט כמעט מדויק של הסבריו בריאיונות לתקשורת. מי שלא היה מתחלק בפירות התהילה במקרה של ניצחון, אינו יכול להטיל על אחרים את האחריות לכישלון. עמיר פרץ אינו אחראי למה שקרה לפני כניסתו לתפקיד. הוא אינו אחראי לבריחה המבוהלת של צה"ל מלבנון תוך הפקרת הציוד והרכוש ותוך זניחת בני הברית מצד"ל. הוא אינו אחראי להבלגה על חטיפתם של חיילי צה"ל בהר דב ולא על ההבלגה המתמשכת על כל פרובוקציה בשש השנים האחרונות. אין הוא אחראי לכך שאפשרנו את התעצמות חיזבאללה לממדים המפלצתיים שהתגלו במלחמה. אולם עמיר פרץ אחראי על כל מה שקרה מיום כניסתו לתפקיד, מהיום שבו נטל עליו את האחריות. הוא אחראי על כל ההחלטות שקיבל ועל האופן שבו הן יצאו לפועל. הוא אחראי לתפקודו של צה"ל מיום היבחרו.

 

עמיר פרץ, יחד עם ראש הממשלה, אחראים על ההחלטה לצאת למלחמה - החלטה צודקת ונכונה, שבדין נהנתה מתמיכה רחבה מאוד של הציבור הישראלי. הוא אחראי על ניהול המלחמה. הוא אחראי על ההתמהמהות בהחלטות, על כך שהמילואים לא גויסו עם פרוץ המלחמה, על כך שלא הופצצו התשתיות בלבנון, על כך שלא נעשתה פעולה יבשתית בראשית המלחמה, שהיה בכוחה לשים קץ לירי הקטיושות. הוא אחראי על כך שאחרי שכבר התקבלה, באיחור רב, ההחלטה לצאת לפעולה יבשתית, גם היא לא בוצעה במשך 48 שעות. הוא אחראי לכך שהפעולה יצאה לפועל כאשר כבר כמעט לא היה בה טעם (הטענה שבזכותה שונתה לטובתנו החלטת מועצת הביטחון אינה מסבירה את העובדה שמרבית הפעולה התבצעה אחרי קבלת ההחלטה). הוא אחראי על ההחלטה לא להכריז על מצב חירום ולא להפעיל את מל"ח, וכתוצאה מכך לתפקוד הלקוי של העורף.

 

ברק, שרון ומופז אחראים למחדלים רבים מאוד בנושא הלבנוני, אולם אינם אחראים על האופן בה נוהלה המערכה; אין הם האחראים העיקריים לכישלון. במקרה של הצלחה, עמיר פרץ היה מתעקש על אבהותו הבלעדית. אין לאפשר לו להשאיר את הכישלון יתום.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים