הכול קשור? כשיש צורך בשינוי קטע מסוים בחיינו, האם עלינו לעשות שינוי כולל
הכול קשור?

דני ברזילי, מגן

 

כשיש צורך בשינוי קטע מסוים בחיינו, האם עלינו לעשות שינוי כולל

הוויכוח הפילוסופי בין חסידי הרקליטוס לחסידי פרמנידס חודר לחצר המשק

 


לפני שבועיים, תוך צפייה בטלוויזיה, ניסיתי להסביר בהתלהבות לרעייתי מדוע הטופ-ספין בק-הנד של אגאסי היה נשק כה יעיל (למבולבלים: למרות שמדובר בנשק ואגאסי הוא ממוצא אירני, לא מדובר בסוג קטיושה חדש אלא בטורניר טניס). תוך ניסיון הדגמה הפלתי קערת פיצוחים ארצה. ניסיתי לאספם אך לא הצלחתי לדחוק את ידי בין הכורסה והדרגש. מייד הודעתי לרעייתי שצריך להגדיל את הבית. היא, כמובן, פרצה בקריאת "יש!" בעוצמה של שדרן כדורגל ארגנטיני, ואחר כך שאלה מה גרם לי להיכנע להפצרותיה, הנמשכות כבר שנים. עניתי שאין לי מקום לדחוק את היד, וטור אקספוננציאלי של חשיבה לוגית הובילני למסקנה שיש להרחיב את הבית. קיימת גישה רחבה מאוד בחיינו הקיבוציים, ובחיים בכלל, האומרת שהכול קשור לכול, מין "אפקט הפרפר" ברמה מקומית, ולכן אם יש צורך בתיקון או בשינוי קטע מסוים בחיינו, יש ראשית כול לבחון מהן השפעות השינוי בכל היבט אפשרי, כי הכול קשור לכול.

 

בתקופה הקדם-סוקרטית נחלק עולם הפילוסופיה ביוון בין חסידי הרקליטוס, שטען שהכול משתנה כל הזמן, לחסידי פרמנידס, שטען שאין למעשה שום שינוי בעולם. האחרון הסביר שהמציאות המשתנה, כפי שאנו חווים אותה, היא אשליה בלבד. אין כל שינוי, כי שינוי כרוך בתנועה, ותנועה אינה אפשרית מפני שהעולם הוא מלא, אין בו ריק, ולכן שום דבר אינו יכול לנוע לשום מקום כי כל המקומות כבר תפוסים. בקיצור - אם הכול קשור לכול, אין שום תנועה ולכן שום שינוי אינו אפשרי (ההדגמה המפורסמת של גישה זו ניתנה על-ידי תלמידו של פרמנידס, זנון, עם הפרדוקס המפורסם על אכילס והצב).

 

לאחר שהסברתי תיאוריה זו לרעייתי, היא ויתרה, כמובן, על שיפוץ הבית. יומיים לאחר מכן נשברה המראה השמאלית בקטנוע שלה, ושוב התחיל הוויכוח - האם להחליף את המראה או להכניס את הקטנוע לאוברול כללי, כי הכול קשור לכול. זאת ועוד: האמירה שהאויב של הטוב הוא הטוב ביותר - נכונה לגמרי. אם יש לך בחינה בעוד שבוע ואתה יודע רק % 98 מהחומר, אל תשקיע שבוע שלם מחייך בלימוד % 2 הנותרים. אם היבט מסוים בחיינו הציבוריים דורש תיקון, הבה נתקן אותו בטווח נראה לעין ולא נגרור את הנושא לדחייה אינסופית הכרוכה בשינוי כל המערכת.

 

בעולם הספורט יש אמרה: עדיף ספורטאי אחד שקופץ למרחק שמונה מטר, משמונה שקופצים למרחק מטר אחד (כי האחד הזה יביא לך מדליה, ואילו השמונה - רק כאב ראש). הבה נתמקד במה שאפשר וכדאי לעשות ולא נתרחב למחוזות אינסופיים, כי לא הכול קשור. מהפכה צריך לעשות רק כאשר נגיע למסקנה שהכול (או לפחות הרוב) רקוב. במצבים האחרים, שהם מרבית חיינו, נתקן את מה שצריך. לא פחות, אבל גם לא יותר.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים