שרביט הפיקוד - הגורם האמיתי לכשל המערכות הצבאי במלחמת (סאטירה)
שרביט הפיקוד

דני כהן


הסיפור המופלא והלא-ייאמן (בצדק!) על הגורם האמיתי לכשל המערכות הצבאי,

שיצר תגובת שרשרת ששיבשה ופגעה בכשירות הכוחות המבצעיים במלחמת

לבנון השנייה * לקרוא ולשלוח לוועדת החקירה (איזו שלא תהיה)

 

בור הביטחון אין פחד. תמיד ידעתי כי אני יכול לפרוש בלילה אל המיטה ולישון לבטח. שנים הרשיתי לעצמי לקרוס בקלות למזרן, לערום על ראשי את הכרית ולשקוע בחלומות. חייתי בתחושת הקלה שקיים אזור ביטחון צבאי, מחפורת לא-נראית, רצועת מים בלתי-עבירה. צה"ל ערוך ומוכן: הסורים לא יטפסו על הגדרות; המצרים לא יצלחו את הכינרת; הירדנים לא ירקדו "דבקה" ברחבת הכותל המערבי, ולי אין סיבה להתרגש מקצת מתיחות צבאית. למנוסים, לזקנים, יש מקורות מידע שיעניקו התרעה מספקת בטרם תפרוץ מלחמה.

לערוץ המידע הזה, המחובר ישירות לבור הביטחון שבפיקוד צפון, יש גם שם: זבולון מנורה. וזה, הזבולון, הוא מצפן הגיוס שלנו, האורקל שצועד לפני המחנה.

 

חברות קרבית השם זבולון אינו שגור בפי חבריו, משפחתו או ידידיו. כולם קוראים לו "שרביט" (במלעיל), ואף אחד לא זוכר למה. החברות ההדוקה שלנו, תחילתה בשירות סדיר משותף במלחמת לבנון ההיא. חלקנו חרמונית אחת, האזנו יחדיו לקולות שידורי רשת ב', חורקים וחלושים, שעלו מטרנזיסטור קטן, והגענו לחברות קרבית שאין למעלה ממנה: החלפנו בינינו גרביים משומשות. הקיץ הגיע ודרכינו נפרדו: אני השתחררתי, שרביט רכש גרביים חדשות וחתם לצבא קבע.

 

פיקוד ושליטה בפיקוד צפון עבר שרביט עוד כמה גלגולים, עד שהוצב במקום בו נגזרים גורלות: בבור הפיקוד והשליטה. שרביט הנו מהמעטים הסמוכים אל מערכת שליטה ובקרה סודית, החולשת על כל כוחות צה"ל בגזרה. קופסאות מזמזמות מותקנות בכל כלי-רכב קרבי, תפורות בבטנת מעילים ושקי שינה, תלויות בתקרת כל חדר ובכל עמוד תאורה בכביש. ממושבו הסמוך לשולחנו של אלוף הפיקוד, ובהקשה אחת, יודע גם שרביט שגדוד התותחנים המיושן שלי, עם חייליו המבוגרים והנאנחים, אינם עוד בחוד החנית של הפיקוד, נהפוך הוא.

 

תרגיל ותרחיש בתחילת עבודתו במרתף הסודי הזה, היה שרביט רק מאזין בקשב לסקירות המצב, סבב קציני המטה ומעריכי המודיעין, עד אשר היה האלוף פוקד על הקלדנית לשגר הוראות לכוחות בשטח. תרגילים ותרחישים רבים עברו על שרביט במשמרות הכוננות הארוכות שלו, בהן בחן צה"ל את פיקוד הצפון: כיתור דמשק, השתלטות על דרום לבנון, וגם תרגיל קטן וחביב על שרביט, שהיה מעמיד במבוכה כל אלוף פיקוד טרי, תרגיל "זעתר בפיתה" בו מתרגל צה"ל פריצה מתעלות הביוב היישר לארמונו של אסד.

 

איגוף מימין עם השנים, כשהתחלפו קציני המטה, באו והלכו אלופי פיקוד חדשים. שרביט אזר אומץ והחל, ממקום מושבו ליד ארון החשמל הראשי, לייעץ לאלוף. התרגילים הרי חזרו על עצמם ושרביט היה יכול, כמו מורה רחום בתיכון, לגלות לאלוף את התשובות הנכונות למבחן הבגרות הפיקודי: "תאגף אותו מימין, שלח את יחידת הקומנדו קדימה, שלוף את מטוסי הכוננות להפצצה, וזה עם השפם הדליל היא אשתו של הנשיא אסד, ויש לה אקדח תחת הכר". לא היה זה פלא שכל התרגילים הסתיימו בהצלחה, ושרביט זכה כמעט מדי שנה במגן-עץ ובתואר הנגד המצטיין של הפיקוד. יותר משהצבא צועד על קיבתו, צעד פיקוד צפון על שרביט.

 

קצינה צורמנית מכאן, כשהחל גיוס חיילי המילואים הדליל בתחילת הקרבות, המשכתי את שגרת חיי כמעט כרגיל. הצעירים בגדוד נלחצו. מי שלא עבר את הליטני לפחות פעם אחת, מי שלא אכל גלידה ערבית תוצרת צידון, מי שלא ראה את הלבן של החרמון מצדו השני, חושש, בצדק. אבל, בניגוד לצפוי, בהפתעה גמורה, צלצל הטלפון הנייד שלי ואת הקו מילא קולה הצורמני של קצינת הקישור בהודעה מוקלטת מראש. כל ניסיונותיי להשחיל מילה ולעצור את שטף ההקראה כשלו. המערכת הממוחשבת נקשה את המילים אחת לאחת. "אתה, דניאל כהן, נדרש להתייצב מיידית בנקודת האיסוף. אם אתה חולה, מתחלה, שותה לשוכרה או הולל במסיבה פראית - שים קצת קרח בשקית, הרטב את הראש, וקדימה לצפון". באותה העת שיחקה אשתי בכדור עם הילד, על הדשא. כשראתה אותי חיוור, מחזיק את שפופרת הטלפון ביד אחת ובשנייה אוחז בחולצה צבאית יתומה ממכנס שחילצתי מעומק הארון, חשבה להתעלף.

 

נשק מקוצר אחר כך ניסיתי לאתר בספר הטלפונים של הנייד את המספר של שרביט, להבין מה קרה, אבל הכפתורים הזעירים בנייד התכווצו מפחד ואצבעותיי פספסו את לחצן החיפוש וגלגול האלפון. התביישתי לומר לאישה שתעזור לי. דחפתי את הידיים לכיסים והסתרתי את הרעד בקול. איפה התיק של המילואים, לעזאזל? רשת הטלפונים הפנימית של חיילי הגדוד החלה לפעום במהירות. כולם התקשרו לאנשי המפתח: האפסנאי והאחראי על הנשקייה. כולם רצו: מדים חדשים, נעלי צבא קלות ונשק מקוצר. המעמד שלך בגדוד הרי תלוי בשילוש הקדוש הזה. יש לך אותם - אתה מסודר. אף אחד לא רוצה להיות סתם חייל. הידיים רעדו לי ודאגתי מאוד, מה יהיה אם אקבל מחר נשק ארוך?

 

מערכת השליטה ההתחממות בגזרה תפסה את שרביט במקלחת בבית, ואלוף הפיקוד, ללא התייעצות עמו, החל פוקד סדרת פקודות-אמת לכוחות. מתנשף ובשיער רטוב התייצב שרביט במרתף הפיקוד וחיכה לשעת כושר. בשעה שמפעילת המחשב יצאה החוצה לעשן סיגריה ומטה אלוף הפיקוד נכנס לחדר המפות הסמוך, הקיש באצבעותיו המלאות על מקלדת מערכת השליטה. לכל הפחות ידאג שביום הגיוס יוקצה עבורי נשק קצר. רעש ממדרגות המתכת הבהיל אותו, ואצבעותיו נקשו על מקש שגוי. לא רק אני, כל 385 חיילי גדוד התותחנים זכו בנשק קצר, נקי וחדש.

 

חדר המצב ירינו ביום, ירינו בלילה. אלפי פגזים של גדוד תותחנים מיושן: עשן לחילוץ כוחות תקועים, תאורה להאיר את דרכם של הלוחמים, נפיץ להחריב נקודות התנגדות. חדר המצב הממוחשב בפיקוד צפון התמלא בפקודות, בדיווחים ובחצי תנועה לפנים ולאחור. שרביט מילא בנאמנות את המוטל עליו בבור הפיקוד הצפוני. כהרגלו, בפה מלא לעתים, יעץ לאלוף הפיקוד לגבי דרכי הפעולה הנכונות בקרב. חוץ מפעם אחת, כשנחתה קטיושה על עמוד חשמל סמוך לבסיס, בה נדרש שרביט להיעדר. תחת אש הוא מילא את תפקידו המבצעי, לו יועד והוכשר במשך שנים: הוא רץ במעלה הבונקר, נדחק בקירות התעלה הצרים והפעיל ידנית את גנראטור החירום.

 

קצב אש ברגעים מתים, ובכמה הקשות מקלדת חפוזות, דחף שרביט כל מכונית, משאית חבילות שי ותופינים, בכביש הצר המוביל אל עמדת התותחנים שלנו. גם אוכל צה"לי משובח לא היה חסר: החיילים הפסיקו לאכול סנדוויצ'ים מחורדלים, ועברו לפטה בקר ברוטב מעודן, חזה עוף בגריל בנגיעות חמוץ-מתוק, שקיות שוקו בבוקר ועוגות קרם בערב. בשבוע הלחימה השני התגלה שרביט כמועיל במיוחד. משאית עודפי ספורט נשלחה לחבור לגדוד. תוך כמה שעות נעלו כל לוחמי גדוד התותחנים נעלי טניס לבנות. קצב האש עלה. מסתבר שבנעלי התעמלות נוח יותר לסחוב פגזים.

 

דשא הטייסת כשחדלו מסוקי הקרב לשגר טילים מעל ראשינו וירדו מטה הפקודות להתארגן לתנועה חזרה לשטח ישראל, נדמו גם תותחי גדוד המילואים שלנו. יעדי המלחמה לא הושגו. שר הביטחון, ראש הממשלה, הרמטכ"ל ואלוף הפיקוד נערכו להדוף את הביקורת שהחלה עולה. במהדורת החדשות של שמונה מתחילה להיארג שמיכת האשמה. למי תתאים? ראש הממשלה, המודאג גם מהקריסה בסקרים, החל מתראיין לכל מקומון, לכל נושא מיקרופון, ואף נאם בלהט אל מול קבוצת תיירים בספארי ברמת-גן. "מעולם לא נתן ראש ממשלה כלשהו לדרג הצבאי חופש פעולה נדיב כזה". הרמטכ"ל, מתנחם בידידיו בחיל האוויר, מכנס מסיבת עיתונאים על הדשא בטייסת. הוא מבקש להזכיר לכולם, שהוא זה שמינה את נציג הרמטכ"ל בפיקוד צפון. "המהלך אומר דרשני. לא אוסיף מילה, יבין הציבור בעצמו".

 

תשובות לאלוף בלשכת מבקר המדינה עובד המטבחון שעות נוספות. העימות עם משרד ראש הממשלה מדיר את שנתו של המבקר. אם לא יקום הגבר שיורה למחלקת-התה לסור לביתה לכמה שעות מנוחה, עוד יתרחש כאן אסון. ימים קשים עוברים על קציני צה"ל, ובפיקוד צפון האלוף המותש חוטף שעתיים שינה על הכיסא בשק"ם. שרביט עוצר לאכול בורקס תורכי בדרך הביתה, גם הוא עייף. במרתף הפיקוד רוכנים מהנדסים על מערכת השליטה הסודית, מפרקים, בוחנים, מנטרים. האלוף דורש תשובות עד הבוקר.

 

הטלפון האדום באור ראשון נפלטת צעקה. שורות קוד כחולות פורצות ממערכת המחשוב. אלוף הפיקוד מבקש הסבר לתופעה, ומהנדס התוכנה מפרט בהתרגשות. אנחת רווחה פולחת את גרונם של קציני המטה. מיידית מעדכנים במתרחש גורמים נוספים: בקומת מבקר המדינה מחיאות כפיים, במעון ראש הממשלה מהבהב הטלפון האדום ואיש לשכה בכוננות פותח את הדלת הכפולה היישר לחדר השינה בו נם ראש הממשלה, "הודעה, אדוני ראש הממשלה", ולוחשים על אוזנו את החדשות המפתיעות. ראש הממשלה מחבק את האישה הראשונה, ומחייך. לפני הייאוש - לפתע חבל הצלה.

 

תגובת שרשרת שעה מאוחר יותר, ובמערכות העיתונים הגדולים מצרצרת מכונת הפקס ופולטת את הודעת דובר צה"ל: נמצאה התקלה שגרמה לחוסר מזון ללוחמים, לפיחות בקיצוב המים, לבעיות השליטה והבקרה על כוחות צה"ל, לבלבול וחוסר הוודאות בתנועת הכוחות לקרב, ולבעיות בציוד ובכשירות המבצעית - מקור התקלה הוא מחשב השליטה והבקרה הפיקודי. דובר צה"ל מוסיף כי התקלה נבעה, ככל הנראה, מפקודת הקצאת נשק מקוצר ליחידת תותחנים. הנשק, שנלקח מיחידת עילית, גרם לעיכוב ביציאה לפעולת הפתיחה של המבצע, הכשל יצר תגובת שרשרת ששיבשה ופגעה בכשירות הכוחות. דובר צה"ל מבקש להבהיר שנמצאת כרגע בבדיקה תופעה נוספת, של משאיות מזון צה"ליות שנשלחו כולן יחדיו ליחידה לוחמת אחת, גם היא כנראה גדוד תותחנים.

 

להקיא בשקט למחרת התנוססו כותרות ענק בכל העיתונים, המותחות ביקורת נוקבת על מחשב הבקרה והשליטה הצה"לי ומתכנניו. "צה"ל הפקיר את חייליו לרובוט!", זעקו הכותרות. למדפדפים בעיתון נתגלתה גם עוד ידיעה קטנה אחת, שהוצנעה בשולי אחד הדפים הפנימיים. וכך נכתב: אחראי הגנראטורים בפיקוד צפון נחקר, החל משעות הלילה, כאחראי להרעלת שוקולד של גדוד תותחנים שהשתתף בלחימה בצפון. לא נשקפת סכנה לחייהם. כתבנו מדווח כי במחלקה הפנימית בבית החולים שוכבים חיילי הגדוד, נעולים בנעלי טניס לבנות, מסרבים לדברי מתיקה ומבקשים להקיא בשקט.

 

מוקדש באהבה לחיילים ולמפקדים של גדוד 9251, שלא נעלו נעלי ספורט לבנות, שהסתובבו עם נשק ארוך, שאכלו תירס מקופסה וטונה בשמן, שירו אלפי פגזים, וחזרו הביתה בשלום.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים