בשורת החממה - השיח השני על מלחמת לבנון השנייה בחממה של אביטל גבע , בעין שמר


בשורת החממה

יגאל וילפנד


יהושע סובול

כ-150 חברים נענו לקריאת אגף המשימות לבוא, שבוע שני ברציפות, אל החממה בעין-שמר ולהמשיך לשוחח על מלחמת לבנון השנייה, מהלכה ותוצאותיה. הפעם היו בקהל גם קבוצה גדולה של צעירים. אחת מהם, ספיר מעייני (מקבוצות הבוגרים של התנועה הקיבוצית), סיפרה על עבודתם במקלטי קריית-שמונה בעת ההפגזות.

 

 

עומרי שדה (חולתה), מג"ד במילואים שהשתתף בקרבות, תיאר את הרגשות הקשים שליוו את החיילים, למרות שהגדוד שלו התכונן בדיוק לאירועים האלה. עם זאת, הדגיש שדה שהדבר הקובע עכשיו הוא ההתמודדות על הרעיון הציוני וצדקתו.

 

נחיק מרק-סלע (כינרת), מוותיקי הצנחנים, תיאר את הפעילות הנהדרת של המתנדבים מהקיבוצים ומהצנחנים, לעומת המחדל של משרדי הממשלה. "יש לנו צבא נהדר וממשלה חרא", אמר נחיק והוסיף: "לא ניתן להם להרוס את המדינה. יש שלוש סיבות למצב: כיבוש, כיבוש וכיבוש".

 

המחזאי והסופר יהושע סובול אמר במהלך המפגש כי יש לישראלים דבר משותף עם השיעים בלבנון: טקס האשורה, הלקאה עצמית. סובול יצא נגד מצב הדיכאון שתקף את העם ושקיבל, לדעתו, חיזוקים מהתקשורת - מצב שלדבריו אינו מאפשר לפעול ולשנות דברים. הוא טוען כי במלחמה הזאת הושגו הישגים, בכך שצבא לבנון ירד דרומה, בכך שנחשפה "המדינה החומיינית" שהתפתחה על גבולנו הצפוני, ובכך שנמנעה מלחמה הרבה יותר קשה, שהיתה פורצת מאוחר יותר. גם סובול תקף גורמים בתקשורת ובעיתונות הכתובה, וטען כי הם לא משנים עמדות גם כשהמציאות משתנה.

 

האלוף (מיל') יורם יאיר ("יה-יה") אמר שכאשר רוצים להבקיע צריך לרכז מאמץ עיקרי. "הבעיה לא הייתה באוכל ובמים, אלה דברים שוליים", טען יה-יה, והבהיר שהבעיה הייתה במנהיגות. "מח"ט אחר, אוגדונר אחר, רמטכ"ל אחר - וכל התמונה היתה משתנה. החברה הישראלית הוכיחה שהיא חזקה מן המנהיגות שלה. העם מוכן לסלוח על טעויות, אבל לא על אי-לקיחת אחריות".

 

תא"ל אפרים חירם (פיחוטקה) טען שהצבא מצוין, "אך אלה שלמעלה דפוקים ומושחתים. הכול בעיה של חינוך. מי שלא מראה דוגמה אישית ולא לוקח אחריות לא יכול להנהיג".

 

אורי אופיר (מצר) מתנועת השומר-הצעיר אמר שמה דרוש עכשיו זה לחימה על תיקון אדם ותיקון עולם, וסיפר על קבוצות רבות של בוגרים, שפועלות בערים ובעיירות ומקימות קבוצות שיתופיות.

 

מוטי אשכנזי קרא לתנועה הקיבוצית להצטרף למאבק על מנהיגות אחרת ועל הקמת ועדת חקירה.

 

אודי מנור (עין-השופט) טען שניתן ללמוד הכול על המצב במדינה מעיון ב-180עמודי חוק ההסדרים שמוצג לתקציב על-ידי האוצר. "נערי האוצר ופקידי האוצר הם השולטים במדינה", אמר מנור והגדיר: "זוהי טינופת רעיונית".

 

יואב בן-נפתלי ממצר טען כי כל הרע בא מן הכיבוש, וציין כי במדינה שבה מחליטים עכשיו, אחרי המלחמה, לבנות עוד 690 יחידות בשטחים ולא לבנות בגליל ובנגב, ובה חמש נשים מתלוננות נגד הנשיא - חייבים להקים ועדת חקירה ולהחליף את העומדים בראשה.

 

ארנון רוזמרי מגבעת-חביבה הביע חשש שבסיבוב הבא, אם יהיה, עלולה לצוץ בעיה קשה עם האזרחים הערבים בארץ, בדומה למאורעות אוקטובר 2000. על כן, לדבריו, יש לפתור בראש וראשונה את הבעיה הפלסטינית.

 

המארח, אביטל גבע, קרא לקדם ולעודד קבוצות בכל הארץ, ובמיוחד בקיבוצים ובתנועות הנוער, שתצאנה נגד "עגל הזהב של החפיף, האגו וחוסר האחריות", ותחזור לסולידאריות ולאכפתיות. "יש להתכונן למלחמה הבאה כמו שצריך. להקים 600 קבוצות כאלה עד יום הכיפורים", אמר גבע.

 

אם יורשה לי להוסיף מילה אישית, אדגיש שרצוי לראות ולשמוע בפגישות האלה יותר נשים. לדעתי, אילו הן היו מנהלות את המדינה ואת המלחמות - הכול היה נראה טוב יותר. ליהושע סובול, ידיד יקר ומוערך, אציע להנמיך קצת את הטונים שהוא נוקט כלפי התקשורת, ולזכור את הימים הרבים שבהם היה הוא עצמו שייך למיעוט מותקף. נתראה במפגשים הבאים.אין אתר הקיבוצים אחראי לכתבות ולתגובות הקוראים


תגובות למאמרמסמכים חדשים במדור דעת אורחים

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים