דעת יחיד: בכל זאת התכנסות - המצב החדש שנוצר בעקבות מלחמת לבנון השנייה מאפשר כמה חלופות מדיניות


אבשלום וילן

דעת יחיד: בכל זאת התכנסות

ח"כ אבשלום (אבו) וילן 


 

המצב החדש שנוצר בעקבות מלחמת לבנון השנייה מאפשר כמה חלופות מדיניות * אבו וילן מנסח "הצעה לסדר" שתוציא את כולנו מ"הלם קרב"

 

ואקום מדיני מלחמת לבנון השנייה השאירה את כולנו ב"הלם קרב". תוכנית ההתכנסות החד-צדדית, שעל בסיסה רצה קדימה לבחירות וגרפה 29 מנדטים, זכתה לקבורה רשמית על-ידי מוביליה, אולמרט ופרס. כניסת אנשי חיזבאללה במקומנו בדרום לבנון, ואנשי חמאס וג'יהאד בעזה, הוכיחה כי בהיעדר ואקום בחלל המדיני, אין לרעיון החד-צדדיות חיים. האמונה הנאיבית של אהוד ברק מחד ואריק שרון מאידך, לפיה ניתן לעצב את המציאות במזרח התיכון ללא התחשבות באחר, הוכחה ככישלון מוחץ.

 

סדר חדש לכן יש לבצע התכנסות, אך לא כצעד חד-צדדי יחיד שאין אחריו דבר, אלא כפתיחה למהלך גדול של בניית האמון מחדש עם העם הפלסטיני וחידוש מו"מ רציני עמו. דווקא מהלך מפתיע של התכנסות עכשיו, יכול להוות נקודת משען ופריצה מחדש למוביליו, משני הצדדים. אולמרט יוכל - באמצעות פינוי התנחלויות מרצון ומתן אפשרות חלקית פומבית לכל המעוניין לצאת מהשטחים לרכוש דירה חלופית בתוך הקו הירוק בסיוע ממשלתי סביר - "לשבור את הכלים" ולהתחיל לעצב סדר יום מדיני חדש. הדבר ישתלב במסגרת המהלך הכולל, ולא כחלק ממהלך חד-צדדי שכאמור אבד עליו הכלח, כי אם כחלק מתוכנית רחבה של הסדר פוליטי עתידי עם הפלסטינים.

 

הגליל והנגב יתרה מזאת, יש לתת עדיפות ברורה למתנחלים המוכנים לעזוב היום את השטחים, ולהגעתם לגליל או לנגב תמורת הטבות כלכליות משמעותיות. בכך יוגשם גם חזון השיקום המהיר של אזורים אלה. במהלך כזה, יחזיר לעצמו ראש הממשלה את היוזמה וייצמד מחדש, בשינוי גרסה, לנוסחה שעמה זכה לרוב בבחירות האחרונות. כך יוכל גם לעשות סדר במפלגתו ולשקם מחדש את האמון הציבורי בו.

 

הסדר קבע מהלך כזה יקרין מיידית גם על הצד השני. בהראותו כי ישראל אכן רצינית בנכונותה לבצע מהלכים משמעותיים בדרך להסדר עתידי, יאפשר האמון המחודש פתיחת מו"מ רציני על הסדר הקבע. בכך יוכל אבו מאזן לבנות עצמו מחדש בציבוריות הפלסטינית ולהוות משקל נגד לחמאס, הבנוי כולו על אסטרטגיה חד-צדדית פלסטינית השוללת דיאלוג עמנו מכל וכל.

 

חזון שרון חלופת ההתכנסות, וקיום מו"מ כולל בעקבותיה, היא החלופה הטובה ביותר העומדת כיום בפני ראש הממשלה. חלופה אחרת, גרועה הרבה יותר (ובה נראה כי ראש הממשלה נוקט), היא הגשמת חזונו של אריאל שרון - המשך הסטטוס קוו שבסופו חתירה להסדר ביניים ארוך טווח, שישאיר פתוחות את כל השאלות הגדולות של סיום הסכסוך: גבולות הקבע, ההסדר בירושלים, הורדת התנחלויות ופתרון שאלת הפליטים. בתמורה להסדר כזה תיסוג ישראל מרוב שטחי הגדה ותוקם מדינה פלסטינית זמנית.

 

עוד אינתיפאדה הבעיה העיקרית שבהליכה בדרך זו, של "שב ואל תעשה", היא כי הצד השני, ה"אין פרטנר" הפלסטיני, עלול לנקוט באינתיפאדה שלישית חריפה, הכוללת שימוש בטילים לעבר מרכז ישראל. בגיבוי הקהילה הבינלאומית, המנופים הכלכליים והמדיניים שיופעלו עלינו יהיו בלתי-נסבלים, ואנו עלולים למצוא עצמנו בלחץ משולב של טרור, מצוקה כלכלית ומדינית והפיכתנו למצורעי העולם הגלובלי.

 

סוריה אחר-כך החלופה השלישית לפעולה כעת היא חתירה להסדר מדיני מלא עם סוריה. יתרונותיה ברורים: ניתוק סוריה מאיראן, בידוד החיזבאללה, הוצאת סוריה ממעגל העימות הישיר והגעה להסדר יציב בלבנון. אך חלופה זו, כידוע, אינה ישימה - ארה"ב, הרואה בסוריה חברה בכירה בציר הרשע, איננה מעוניינת כעת בהסדר כזה. היא מאמינה באפשרות של בניית דמוקרטיה בלבנון, ללא מעורבות סורית, וספקנית מאוד באשר לאפשרות של שינוי כיוון מצד הסורים. גם את הוויכוח הפנימי באשר לשאלת המחיר - ויתור על רמת הגולן תמורת הסדר שלום מלא ופירוז כל השטח - לא בטוח כי ראש הממשלה ישרוד (למרות שאני סבור כי משאל עם שיתקיים בסוגיה עשוי להפתיע לטובה את כולנו).

 

שורת מחוות לפיכך, ראוי לבצע התכנסות עכשיו, כצעד ראשוני במהלך למו"מ לקראת הסדר קבע. אין מנוס מלהתחיל לדבר תכל'ס עם אבו מאזן, ולעזור לו להוביל מדיניות של פשרה וחתירה לשלום עמנו. כדי להוכיח לצד השני כי כוונותינו רציניות, ובעיקר כדי לשבור את התזה שמישראל ניתן להוציא דברים רק בכוח, עלינו להיות נכונים כבר עכשיו לבצע שורת מחוות, דוגמת שחרור אסירים, פינוי מאחזים בלתי-חוקיים והתנחלויות מבודדות. למהלך רחב כזה ניתן יהיה, כמובן, לגייס את תמיכת הקהילייה הבינלאומית, לה תפקיד חשוב בהסדרים עתידיים. באורח פארדוקסאלי, העובדה כי מלחמת לבנון השנייה לא הסתיימה ב"נוק-אאוט" כי אם בנקודות יוצרת מצב חדש, המאפשר גם את שיתופה בהסדרים באזורנו, לטובת כל הצדדים.אין אתר הקיבוצים אחראי לכתבות ולתגובות הקוראים


תגובות למאמרמסמכים חדשים במדור דעת אורחים

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים