פקודה: בשלים לפשיזם? הדמוקרטיה הישראלית הגוססת


פקודה: בשלים לפשיזם?

נרי אראלי, עין-גדי


אביגדור ליברמן

סקירה קצרה על גורלן של הרפובליקות שהוקמו במזרח אירופה מכוח הסכם "ורסאי" במוצאי מלחמת העולם הראשונה - והן מנויות מצפון לדרום: אסטוניה, לאטביה, ליטא, פולין, צ'כוסלובקיה (חריג המלמד על הכלל), גרמניה, אוסטריה, הונגריה, רומניה ויוגוסלביה - מלמדת שאביגדור ליברמן, או בן דמותו, יהיו השליטים הבאים של מה שיישאר מהדמוקרטיה הישראלית הגוססת.

 

מה קרה למדינות מזרח אירופה? שורה של כשלים - מבניים, חברתיים, כלכליים ופוליטיים - שמו לאל את תוכניתן של מעצמות אירופה להקים חגורה של "דמוקרטיות" בין מערב אירופה הקפיטליסטית לכוח העולה של הקומוניזם הסובייטי.

 

הכשל המבני - מרבית העמים ש"זכו" להגדרה עצמית על-פי עקרונותיו של הנשיא וילסון, היו רחוקים מאוד מהפנמה אמיתית של ערכים דמוקרטיים. המדינה הדמוקרטית שהושתלה אליהם מבחוץ הייתה רחוקה מאוד מהווייתם ההיסטורית המלוכנית או האוטוריטטיבית.

 

הכשל החברתי - כל החברות הללו גילו עד מהרה שאין כלי נוח יותר לליכוד החברה מאשר איחוד סביב הדרה של נשים, ילדים, זרים, בדרך לבניית חברה גברית, מיליטריסטית, צודקת בעיניי עצמה. הלכידות החברתית סביב מודל אחד "גברי" הפקיעה את הרבגוניות, החיונית כאוויר לנשימה בחברה דמוקרטית.

 

הכשל הכלכלי - בין שתי מלחמות העולם הפכה האבטלה ההמונית לאויב הראשי של הדמוקרטיה. הפער המשווע שבין עניים לאילי-הון, וחוסר הוודאות הכלכלית, כרסמו בהבטחה הדמוקרטית לחיים של כבוד בחברה השומרת על שוויון מסוים ומוגבל בין אזרחיה.

 

הכשל הפוליטי - המפלגות היו להתאגדויות סקטוריאליות של בעלי אינטרסים (איכרים, דתיים, בעלי אדמה, מעמד בינוני ואילי הון). חוסר מובהק במסורת פרלמנטארית ובכלים חוקתיים של הגנה על זכויות האזרח והמיעוטים גרם להתייאשות מהדמוקרטיה ככלי פוליטי לארגון נבון של החיים הפוליטיים, והביא כמיהה אותנטית למנהיג חזק שיגלם בדמותו את מהות המדינה מעבר לאינטרסים הסקטוריאליים.

 

היות שלעם היהודי יש איחור רציני בהפנמת תהליכים היסטוריים, הייתכן שאנו נמצאים היום במקום בו היו מדינות מזרח אירופה לפני שמונים שנה?אין אתר הקיבוצים אחראי לכתבות ולתגובות הקוראים


תגובות למאמרמסמכים חדשים במדור דעת אורחים

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים