נשנה את העולם - מתוך דברים שנשאה ענת סיסו מאייל בטקס הוקרה למתנדבי שנת השירות בתנועה הקיבוצית


נשנה את העולם

ענת סיסו, אייל


אלה הימים האחרונים של שנת השירות שלי, בשליחות התנועה הקיבוצית, במהלכה גרתי בדירה קטנה בטבריה, עם ארבעה אנשים שלא הכרתי לפני כן. במשך שנת השירות זכיתי לפגוש תרבויות שונות לחלוטין מכל מה שהכרתי עד כה, ולמדתי הרבה על הארץ שלנו ועל האנשים בה. היתה זו שנה מלאה בהתלבטויות, בקשיים ובמשברים, אך גם כיף וצחוק והרבה מאוד התפתחות אישית - שלנו, השינשינים, ושל הנוער שעבדנו איתו.

 

התחלתי את השנה עם שאיפה להביא לצדק חברתי ולשינוי אמיתי בחברה הישראלית, היו לי חלומות לשנות את העולם ולגרום לדברים טובים לקרות. מהר מאוד הבנתי שהחלומות שלי הם קצת "בשמים", ושלא זה המצב - אבל בזכות העובדה שבאנו עם חלומות גדולים, גם הצלחנו לגרום לדברים גדולים לקרות. מתוך היכרותי עם שינשינים נוספים במקומות שונים בארץ, אני יודעת שכולם באו עם אותו חלום, ושכולם יצאו מרוצים ועם רצון להמשיך לתרום ולשנות משהו במדינה הקטנה שלנו.

 

בשנה זו התנסינו בחיים עצמאיים, למדנו איך מחלקים תקציב ואיזה אוכל קונים לקומונה; בחיי שיתוף ושוויון; התנסינו בעבודה מול ילדים ונוער שגדלו במקומות שונים מאלו שאנחנו גדלנו בהם, ועם אנשים שגורלם שפר עליהם פחות משלנו - כל אחד במקום שבו הוא בחר להתנדב ולעשות בו שינוי. החיבור בינינו, השינשינים, לבין האנשים שעבדנו אתם - היה מדהים. מצד אחד הם רחשו לנו הערכה רבה, אך היה בהם גם חוסר הבנה: על מה ולמה אנחנו מתנדבים למשך שנה; ובתוך כל זה נוצרו קשרים משמעותיים וארוכי טווח בינינו לבינם, ובינינו לבין עצמנו.

 

מפעל שנת השירות, של התנועה הקיבוצית ובכלל, מקרב בין קבוצות אוכלוסייה שונות ומפתח תרבות של התנדבות, עזרה הדדית ורצון אמיתי לשינוי. לכן, במעמד זה, ארצה גם לקרוא לבוגרי י"ב לדחות את הצבא בשנה ולצאת לשנת שירות, ובעיקר לא לוותר על החלום לשנות את העולם, אפילו במעט.

 

מתוך דברים שנישאו במשרד הביטחון, בטקס הוקרה למתנדבי שנת השירות בתנועה הקיבוציתאין אתר הקיבוצים אחראי לכתבות ולתגובות הקוראים


תגובות למאמרמסמכים חדשים במדור דעת אורחים

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים