במה: עידן פוליטי - כבוד הנשיאות - האם ישראל 2006 זקוקה לנשיאות?במה: עידן פוליטי - כבוד הנשיאות

עידן הלמן


הנשיא משה קצב

האם מדינת ישראל שתחגוג עוד שנה וחצי 60 שנות עצמאות זקוקה למוסד הנשיאות?

הנשיא לפי חוק יסוד נשיא המדינה הינו אזרח מס' אחד במדינה, הוא סמל, הוא גורם מאחד בין העדות, הזרמים ומעל המחלוקות הפוליטיות.

 

האם ישראל 2006 זקוקה לנשיאות?

 

 

האם נולד המישהו-או-מישהי שיכול לאחד את העם, שישיבתו במשכן הנשיא תהיה לכבוד ולסמל? הרי גם בחירת נשיא היא הליך פוליטי במהותו.

 

אולי המשבר סביב פרשת הנשיא משה קצב היא הזדמנות לבחון את נחיצותו של מוסד הנשיאות בחיי המדינה. מותר וצריך לבקר ואולי אף לשנות חוק יסוד.

 

אינני קובעת חד משמעית שמוסד הנשיאות פשט את הרגל, אני רק מבקשת שנוכל להיות אמיצים מספיק לבחון את נחיצותו.

 

אולי מוסד הנשיאות שהתאים למדינה החדשה שקמה. היא הושפעה מהמנדט הבריטי, חיפשה תחליף אזרחי למלוכה ובחרה לשים בראש המדינה נשיא שסמכויותיו מוגבלות בחוק והן בעיקרן טקסיות בלבד. אולי כיום הדבר אינו רלוונטי ובעיקר אינו יכול להיות באמת בעל השפעה וכבוד.

 

קצב הוא הנשיא השני שכהונתו, כפי שהיא מצטיירת היום, היא הכל חוץ מכבוד. גם הנשיא הקודם אולץ לסיים כהונתו בטרם עת (עזר ויצמן ז"ל).

 

אפשר לפתור את בעיית הנשיא קצב בהדחתו, אם האישומים הקשים יעלו על המסלול המשפטי.

 

הדחת נשיא, או בביטוי דיפלומטי יותר, העברת הנשיא מכהונתו, היא הליך שמתחיל בוועדת הכנסת ועובר למליאה. ניתן להדיח נשיא ברוב של שלושה רבעים מחברי הבית, קרי - 90 חברי כנסת. הליך כזה להערכתי לא יתקיים, למרות הקריאות הנשמעות כבר עתה מחברי כנסת מסיעות שונות המבקשים את סיום כהונת קצב. אם הענייניים ימשיכו ויסתבכו, הוא יבחר כקודמו לסיים את כהונתו ללא ביזיון ההדחה.

 

האם הבעיה היא קצב? כרגע בהחלט. אבל האם מוסד הנשיאות שעלותו רבה, הוא מוסד שיש הצדקה בקיומו במציאות העוני של מדינת ישראל?

 

אם לא נשיאות, מה כן?

 

אני מציעה לשקול להעביר סמכויותיו של הנשיא לשני מוסדות קיימים:

בית המשפט העליון - לעבודת הנשיא מול הכנסת, כגון השבעת הכנסת ולטקסי הזיכרון למיניהם.

יו"ר הכנסת - המשמש ממלא מקום הנשיא לפי החוק ובהיעדרו של הנשיא, למשל בגין נסיעה לחו"ל או מחלה, מחליפו במשימותיו הנשיאותיות.אין אתר הקיבוצים אחראי לכתבות ולתגובות הקוראים

מסמכים חדשים במדור דעת אורחים - עיתונותעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים