התבוסה שלא היתה - עזבו את הגאווה והצדקנות, ותנו לממשלה הנוכחית להמשיך במלאכה
התבוסה שלא היתה

דני מור, שער הגולן


עזבו את הגאווה והצדקנות, ותנו לממשלה הנוכחית להמשיך במלאכה

 

אולי מישהו יסביר לי מה קורה כאן? אינני יכול לשמוע שום דבר ברעש הצורם הזה של התבוסה שלא היתה. המלחמה בחיזבאללה התחילה בהצהרות שחצניות: "הכנופיה של נסראללה", וכדומה. המטרה המוצהרת של המלחמה היתה "עד כאן" - דרישה אולטימטיבית לממשלת לבנון לקחת אחריות על הגבול שבינינו. היו גם מטרות נוספות, מוצהרות או מקוות. קיווינו שנשחרר את החטופים וקיווינו שנחסל את האיום מצד חיזבאללה (ואולי גם הבטיחו לנו זאת). תקוותינו נתבדו: לא שחררנו את החטופים, לא חיסלנו את החיזבאללה, חטפנו אלפי טילים ונהרגו לנו  150אנשים. עכשיו אנחנו כועסים ומחפשים אשמים.

המילואימניקים שלא נלחמו? - אולי היתה כאן איזו מידה של זהירות, כי הרי אם היו נכנסים עשרות אלפי מילואימניקים ללבנון היו נהרגים מאות חיילים. האזרחים - למה צריך היה לפנות אותם? הרי לא היתה סכנה שהאויב יכבוש יישובים אזרחיים כמו שקרה ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים. מי שהיה במקלט לא נפגע. מלחמת ההתשה - בשנים  ,1970-1968בעמק הירדן ובעמק בית-שאן - נמשכה שלוש שנים, אנשים ישבו במקלטים ואף אחד לא דרש לפנות את התושבים.

התחלנו את המלחמה בהיבריס הרסני (גאווה יתרה), ועכשיו אנחנו שרויים בטרואיזם פלצני (אמיתה צדקנית), שדוגמה קטנה והרסנית שלו היתה פרשת המניות של הרמטכ"ל. כל אחד יודע איך היה צריך לנהל את המלחמה הזאת, כולם נעשו כל-כך צודקים. למה דורשים מהממשלה שתתפטר? כי היא לקחה אחריות והגיבה באומץ על ההתגרות של חיזבאללה? הרי הממשלות הקודמות לא הגיבו על ההתגרויות של חיזבאללה ונתנו לו לגדול למפלצת שהוא היום. הממשלות הקודמות לא חיסלו אותו כשהיה קטן ולא דרשו בתוקף, יום יום, מממשלת לבנון (או מממשלת סוריה) שייקחו אחריות על הגבול. ממשלת אולמרט יכולה היתה להמשיך לספוג את ההתגרויות של חיזבאללה ולא להגיב. האם זה מה שרצינו שהיא תעשה?

לא חיסלנו את חיזבאללה, אבל הכנענו אותו. הוא ספג מכה קשה. האם היינו צריכים לחסל אותו? במלחמת ששת הימים חיסלנו את הצבא המצרי, ושש שנים אחרי זה הוא תקף אותנו חזק יותר. במלחמת לבנון חיסלנו את אש"ף, ועשר שנים אחרי זה הבאנו אותו לארץ. לעומת זאת, במלחמת יום הכיפורים לא חיסלנו את הצבא המצרי אלא הכנענו אותו, ושש שנים אחרי זה עשינו שלום עם מצרים.

הממשלה הנוכחית מנסה לתקן את השגיאות של הממשלות הקודמות. אי אפשר לתקן אותן ביום אחד, ולא בשנה, ואפילו לא בקדנציה אחת. אם נלך לבחירות עכשיו, את מי נבחר? את ביבי? את ברק? לא היה לנו די מהם? צריך לדרוש מהממשלה שתמשיך במה שהתחילה - לדאוג שצבא לבנון ישב בגבול הצפון, לדאוג שחיזבאללה יפורק מנשקו, להמשיך בהתנתקות מהפלסטינים ולהגן על גבולות המדינה.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים