המלצת המזכירות בענייני חבצלתהמלצת המזכירות בענייני חבצלת

אריה גילת, חצור


למען הגלוי הנאות, יש לי סימפטיה מיוחדת למוסד שקוראים לו "חבצלת". אני מלווה את חבצלת כמעט מיום היווסדה, קרוב ל-40 שנה. בהתחלה בהיותי מנהל "קרן השומר הצעיר", ומעל 10 שנים מנהל חבצלת בפועל, ורוב רובן של יתר השנים כחבר מועצת המנהלים של חבצלת עד היום הזה.

 

כשהתחילו לדבר על איחוד התנועות, ואני אז מנהל חבצלת, אמרתי למזכיר התק"ם דאז שחבצלת אחראית למוסדות חינוך ותרבות מאוד ספציפיים, שלא יוכלו להצטרף לאיחוד ולכן אי אפשר יהיה להכניס את חבצלת לאיחוד. תשובתו הייתה חד וחלק - אם חבצלת לא תהייה בפנים, לא יהיה איחוד התנועות.

 

כשחבצלת נוסדה, כל יתר המוסדות הכלכליים בקיבוץ הארצי היו בשיא פריחתם, בעלי הון עצמי ועם יכולות להציע עזרה הדדית. איפה הם היום? רק עכשיו אפשר להעריך את התבונה העתידית, שחלק מהנכסים ששימשו לחינוך ותרבות העברנו לחבצלת כמלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח). אף אחד לא יכול לשים יד על נכסי חבצלת אם ננהג כפי שנהגנו כמוסד מלכ"ר.

 

חבצלת נשארה קיימת והתחזקה כל השנים. את העודפים השקענו בנכסים מניבים ומההכנסות יכולנו לתרום רבות לקיומם של מוסדות החינוך והתרבות של הקיבוץ הארצי. כמו גבעת חביבה, מורשת, ארכיון התנועה יד יערי, תנועת הנוער השוה"צ בארץ ובעולם, צוותא, סדנת אמנים, סטודיו ומקהלה. מעל הכל חבצלת מחלקת מלגות לחינוך גבוה לחברי הקיבוץ הארצי, לסופרים חברי קיבוץ בהתחלת דרכם, יש גם קרנות למטרות חינוכיות ותרבותיות שונות ועוד ועוד.

 

עובדה היא שכל המוסדות שנתמכו על-ידי חבצלת עברו את המשבר הגדול והחזיקו מעמד. בשנים הקשות האלו הרבה מוסדות תרבות בארץ התקשו להתקיים, בלי תמיכה ממשלתית מסיבית.

 

מה סוד הצלחתה של חבצלת?

1.      יש לה תקנון של מוסד ללא כוונות רווח, מאושר על-ידי ועדת הכספים של הכנסת.

2.      ניהול מדיניות כלכלית סולידית. השקענו את העודפים שנוצרו בנכסים מניבים ובטוחים.

 

אנו עומדים עכשיו בפני מיזוג נכסים. כל עוד לא ממזגים את השוה"צ עם הנוער העובד והלומד ומחנות העולים, כל עוד לא ממזגים את גבעת חביבה עם אפעל, כל עוד לא ממזגים את מורשת עם לוחמי הגטאות, כפי הנראה מוסדות אלו לא עומדים בפני מיזוג. מוסדותינו יהיו בבעיה. אני מבין את הזעקה שקמה מצד השוה"צ וגבעת חביבה, שצעקו הצילו. "אנו רוצים להיות סמוכים לשולחנה של חבצלת".

 

לחבצלת נועדו תפקידים מרובים וניתן להמשיך לקיימם, לא טוב יהיה אם נתחיל בשיטת הסלמי: היום בניין התנועה ו-4 מיליון שקל לשנה. מחר עלולים להגיע למצב שנתבקש להוסיף וכבר לא נהיה חופשיים להחליט. איך אומר הפתגם הידוע, "חכם לא נכנס למצב שאחר כך יהיה לו קשה לצאת משם". לכן נראה לי חבל מאוד שהנושא הזה הגיע ישר למועצת הקבה"א ולא מצאו לנכון לדון על כך בפרוטרוט עם הנוגעים בדבר, ישירות במועצת המנהלים של חבצלת.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים