אולמרט, תתפטר - מי שאחראי לתבוסה הזאת, המציבה את ישראל במצב הגרוע ביותר בתולדותיה, הוא ראש הממשלה, אהוד אולמרט


אהוד אולמרט

אולמרט, תתפטר

אורי הייטנר

 

מי שאחראי לתבוסה הזאת, המציבה את ישראל במצב הגרוע

ביותר בתולדותיה, הוא ראש הממשלה, אהוד אולמרט - אין

הוא ראוי להנהיג את המדינה ועליו להתפטר לאלתר

 


גולדה מאיר התפטרה בשל אחריותה להפתעה, שבעטיה נחלה ישראל מכה קשה ביותר בראשית מלחמת יום הכיפורים; בשל אחריותה לכך שצה"ל לא היה מוכן ולא היה ערוך לקדם פני ההתקפה. אבל גולדה הייתה אחראית גם לכך שחרף תנאי הפתיחה הנוראים, ישראל נחלה במלחמה זאת את הגדול בניצחונותיה הצבאיים. המלחמה הסתיימה כאשר צבאות סוריה ומצרים הובסו, וצה"ל ישב 101 ק"מ מקהיר ו-40 ק"מ מדמשק. למרות הלם הפתיחה, גולדה ניהלה את המערכה בקור-רוח, ברוח איתנה, בגילוי של כושר מנהיגות עילאי, בחוכמה ובאומץ, להבדיל מכמה מן הדרגים שמתחתיה. היא ניהלה בתבונה ובקור-רוח גם את התהליך המדיני, סירבה להפסקת אש בטרם עת ובתנאים גרועים לישראל, ולאחר מכן הפגינה עמידה איתנה בלחצים האמריקאיים בעת המו"מ על הפרדת הכוחות עם מצרים וסוריה והשיגה בהם הישגים משמעותיים. ואף-על-פי-כן, וחרף מסקנות ועדת אגרנט, גולדה הבינה שאין מנוס מהתפטרותה, ושעליה לשלם את המחיר הפוליטי על המחדל.

 

אם כך נהגה גולדה, על אחת כמה וכמה שכך ראוי שינהג אולמרט. בניגוד לגולדה, הוא החל את המלחמה בתנאי פתיחה מצוינים. בניגוד לגולדה, המלחמה שהוא ניהל עומדת להסתיים בתבוסה של מדינת ישראל, מול ארגון טרור המונה כמה אלפי לוחמים.

 

אהוד אולמרט גילה נחישות, אומץ ומנהיגות בהחלטתו על פתיחת המלחמה. הוא שינה את אופי הפעולה של ממשלות ישראל בשש השנים האחרונות, שהבליגו על תוקפנות החיזבאללה ואפשרו את התעצמותו המפלצתית. הוא החליט לא להיכנע עוד לסחטנות החטיפות. הוא החליט להילחם בטרור, מתוך ידיעה שלמלחמה יהיה מחיר כבד של ספיגת מתקפות טילים קשות על העורף הישראלי. הוא היטיב להגדיר את לבנון כמדינה ריבונית שממנה אנו תובעים את האחריות, ולא לאפשר לה להסתתר מאחורי החיזבאללה. הוא הבהיר באופן חד-משמעי שישראל לא תתפשר על פחות ממימוש החלטת מועצת הביטחון 1559, כלומר פירוק החיזבאללה מנשקו. הוא הבהיר שלא יאפשר עוד לחיזבאללה להסתתר מאחורי אזרחים, וכי צה"ל יפגע בחיזבאללה גם במחיר פגיעה באזרחים. הוא הפתיע את החיזבאללה בתגובה קשה ביותר - מתקפה אדירה של חיל האוויר.

כל העם הלך אחריו בהתלהבות. הוא ביטא את תחושות הלב של הציבור הישראלי כולו כאשר הצהיר: "עד כאן!", וזכה לתמיכה של למעלה מ-% 90 בסקרים. הציבור היה מוכן לשלם מחיר כבד בדרך לניצחון. העורף הפגין עמידה איתנה במשך חודש קשה מאוד. אחוז הגיוס למילואים עלה בהרבה על % 100. מעולם לא קיבל מנהיג בישראל אשראי כה גדול ובלתי-מוגבל בזמן... ומעולם לא בזבז ראש ממשלה במהירות כזאת, ובצורה כה מבישה, את האשראי שקיבל. הוא החליט על מלחמה, אולם פחד ממשמעות החלטתו. הוא פחד לאשר לצה"ל להילחם. ובמלחמה אי-אפשר לנצח בלי להילחם. אי-אפשר להילחם בלי לשלם מחיר כואב. ומי שאינו מוכן לשלם את המחיר, לא ינצח.

 

לאחר שישראל שילמה מחיר דמים כבד, יישובי הצפון ספגו אלפי טילים, שליש ממדינת ישראל היה כמעט משותק - המלחמה מסתיימת כאשר החיזבאללה קיים ככוח צבאי, נסראללה חי והוא בעל המילה האחרונה בלבנון ומושא להערצה של המוני העולם הערבי והמוסלמי. הפסקת האש עלולה לתת לחיזבאללה את גדול הישגיו - נסיגה ישראלית משטח ריבוני שלה, בעל חשיבות אסטרטגית רבה, המורדות המערביים של החרמון ("חוות שבעא"). והחיילים השבויים... ספק רב אם ישוחררו בעתיד הנראה לעין. מציאות זו עלולה להפוך את ישראל למרמס לכל זב ומצורע במזרח התיכון, והיא תביא להתגברות הטרור האסלאמי נגדה. קבלת הפסקת האש היא כניעה ישראלית שעלולה לשחוק עד דק את כושר ההרתעה שלנו. החלטה זו עלולה להיות המבוא למלחמה הבאה, שעלולה להיות קשה הרבה יותר.

 

מי שאחראי לתבוסה הזאת, המציבה את ישראל במצב הגרוע ביותר בתולדותיה, הוא ראש הממשלה, אהוד אולמרט. אין הוא ראוי להנהיג את המדינה. עליו להתפטר לאלתר.אין אתר הקיבוצים אחראי לכתבות ולתגובות הקוראים


תגובות למאמרמסמכים חדשים במדור דעת אורחים

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים