במה: עידן פוליטי: אולמרט ופרץ - סיפור אהבה?

במה: עידן פוליטי: אולמרט ופרץ - סיפור אהבה?

עידן הלמן

 


רוה"מ אהוד אולמרט

הסיפור החל בגמגום...

 

שני האישים נכנסו לשותפות, למערכת יחסים, בלי ברירה אחרת. שניהם עשרות שנים בחיים הציבוריים, אבל דרכם עד עתה לא נפגשה. לא היו ביניהם מעולם יחסי ידידות או קשר כמו שמתקיימים במערכת הפוליטית בין יריבים לדרך.

 

התחלת הקשר נולדה בשיחות בארבע עיניים ערב הקמת הממשלה, שם נבנה האמון הראשוני. אחרי אי שקט בתחילת דרכה של הממשלה, הבינו שניהם שחייהם הפוליטיים ועתיד מנהיגותם כרוכים זה בזה.

 

אהוד אולמרט הוא הדמות הדומיננטית, הוא ראש ממשלה, ובנוסף, מאחוריו שנים בממשלה ובקבינט, הוא בוגר יותר ונראה גם אחראי ושקול יותר.

 

עמיר פרץ חדש מול שולחן הממשלה, שחקן חדש-ישן במפלגתו, עדיין לא נתפס ציבורית כמנהיג.

 

הכל קרה להם נורא מוקדם: ההשבעה של הממשלה הייתה בסוף החורף וכבר בתחילת הקיץ הצמד האזרחי אולמרט ופרץ נאלץ להתמודד עם חטיפת חייל בעזה (גלעד שליט) ושבועות ספורים אח"כ בתוך מלחמה בלבנון המקוללת, כשהעורף הישראלי מותקף.

 

אולמרט בחוכמתו הבין במהירות שהוא חייב לתת לשר הביטחון שלו כוח, מעמד ועצמאות, כי רק על-ידי שמירה על כבודו האישי הקשר יצלח והממשלה תשמור על יציבותה.

 

תהליך ההתקרבות נבנה מהר אפילו במושגים הפוליטיים. בשביל לזכות באמונו של שותפו לממשלה הוא טורח לפרגן ולהחמיא באופן מופגן ובולט, לפעמים בולט מדי. יש שקט בין הלשכות. היעדר זמזום ורכילות, מיטיב ושומר על שניהם.

 

הקשר ביניהם עדיין חדש. זו אינה חברות, זו בעיקר שותפות פוליטית.


השר עמיר פרץ

סדק ראשון של אי הסכמות מגיע כעת שהמערכת המדינית (ואתה מדינת ישראל כולה), תוהה ומתלבטת אם ואיך "גומרים" את המלחמה בלבנון. אולמרט, איש הימין, מוביל קו מתון, פרגמטי ואילו פרץ איש השלום מוביל קו לוחמני, תקיף, דוחף להסלמה, לפעילות מוגברת בשטח לבנון.

 

אולמרט מסתייע בשניים מתוך מפלגתו, שרת החוץ ציפי לבני, שמפתיעה לטובה במתינותה ובחוכמתה, ושר המשפטים חיים רמון. פרץ, כך ניתן להתרשם, עדיין לא עצמאי בעמדותיו. ישנה תחושה שהוא נותן כבוד, כבוד רב, לצבא והוא בוחר כעת להקשיב לאנשי הביטחון העוטפים אותו.

 

שניהם יודעים שיציבותה של ממשלת אולמרט נשענת במידה רבה מאוד על יציבות הקשר ביניהם.

 

בימים אלו של תחילת מלחמה לשניהם שקט בחזית המפלגתית.

 

אם המלחמה תמשיך ואף תסתבך במטרותיה הלא ברורות, יש להניח ש"שקט יורים" ישבר ומבחן המנהיגות של ראש הממשלה ושר הביטחון יעמוד למבחן מול מפלגתם ומול הציבור בישראל, ובו זמנית תעמוד למבחן שותפות הדרך שלהם.אין אתר הקיבוצים אחראי לכתבות ולתגובות הקוראים
מסמכים חדשים במדור דעת אורחיםעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים