משקיע בסבון - מפעל "זהר-דליה" מכניס שותף חיצוני

אריק בשן


גם "זהר-דליה", אחד המפעלים הוותיקים בתנועה הקיבוצית - שנמצא עד היום בבעלות מלאה של הקיבוץ - מתכוון להתחלק בנטל הכבד עם הון פרטי. "אמיליה פיתוח", חברה ציבורית בשליטת איש העסקים עודד פלר, עומדת להשקיע במפעל עשרים מיליון ש"ח, בתמורה לקבלת 50% מאחזקותיו. ההשקעה ההונית הזו אמורה לצאת אל הפועל בתוך שלושה חודשים, והיא מותנית בעיקר באישור הדירקטוריונים של השותפים.

 

זהר-דליה החל לייצר פתיתי סבון כבר בשנת 1939. היום מועסקים בו כ-250 עובדים והוא מייצר ומשווק מוצרים מגוונים בתחום הדטרגנטים, אבקות כביסה, חומרי ניקוי, חיטוי וסניטציה. לאחרונה מנסה המפעל להשתלב גם בתחום הביוטכנולוגיה.

 

לא בקלות עברה ההחלטה בקלפי של דליה לפני כשבועיים. 165 תמכו בה, אבל לא פחות מ-115 התנגדו. קברניטי המפעל החלו לחפש שותף עסקי לפני יותר משנה, תהליך שהואץ עם כניסתו של איצ'ה לידור (מגל) לתפקיד היו"ר, לפני כחצי שנה. לידור, שכיהן בעבר כמנכ"ל תשלובת החלב של "תנובה", כיו"ר "נטפים" וכמנכ"ל משרד החקלאות, היה צריך להתמודד עם קשיים לא-פשוטים. אין זה סוד כי זהר - שבעבר היה אחד המפעלים המובילים בתנועה הקיבוצית - סבל בשנים האחרונות מכניסה מסיבית לשוק המקומי של חברות רב-לאומיות בתחומו. בשנים האחרונות נכנסו ויצאו לא-מעט מנכ"לים כדי להתמודד עם המצב. האחרון, שנכנס לא מכבר, הוא גבי פוליצר, לשעבר מנכ"ל "חיפה כימיקלים".

 

מחזור המכירות של זהר מוערך ב-50 מיליון דולר. מסתמנות בו מגמות של כניסה משמעותית יותר לתחום סחר הכימיקלים וחדירה לשווקים הבינלאומיים. העסקה הנוכחית עשויה לסייע בכך. היו"ר לידור מקמץ במילים: "מדובר בעסקה טובה מאוד-מאוד. לקח לנו זמן עד ששכנענו את חברי הקיבוץ, שאישרו אותה בקלפי ברוב גדול". לשאלה האם מתעתדת השותפות החדשה לגייס הון בבורסה הוא עונה: "צעד צעד. נראה מאוחר יותר".

 

אמיליה-פיתוח היא חברה העוסקת בהשקעות ובאחזקות, בעיקר בתחום החכרת רכב וציוד (ליסינג). בין התעשיות שבבעלותה: "פלסטו שק", "אדומים" ו"מקסימה". שווי השוק שלה מוערך בכמאה מיליון ש"ח.

 

ובינתיים, באיגוד

 

דירקטוריון איגוד התעשייה (חברה בע"מ בבעלות שלוש התנועות הקיבוציות) עובר רענון: החל מינואר 2007 יכהנו בו שלושה חברים חדשים: נירה לוויטה (עין-חרוד מאוחד), ד"ר אילן טסלר (מעגן-מיכאל) ואיתן אריאלי (נגבה). מסיימים קדנציה: שרול בן-יעקב (דגניה א'), דיאנה בוגוסלבסקי (אלומות) ודב אביטל (מצר). ממשיכים בתוקף תפקידם: יו"ר האיגוד יונתן מלמד (רמת-יוחנן), המנכ"ל עמוס רבין (יקום), יו"ר שולחן הארגונים גיורא מסד (כפר-מסריק), אלי סומר (נציג הקיבוץ-הדתי) ומנהל אגף הכלכלה בתנועה הקיבוצית, דורון סט (יגור).


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים