עבר, עתיד - יום עיון בניר דוד לציון 70 שנה ל"חומה ומגדל"

תחיה שירן


"בעולם הפתוח והדינמי היום, התיירות יכולה להפוך לתשובה מצוינת של הציונות המודרנית לפיתוח כלכלי ולחיזוק ההתיישבות בפריפריה", אמר שר התיירות, יצחק (בוז'י) הרצוג, במהלך יום עיון לציון מלאות שבעים שנים ל"חומה ומגדל" ולהתיישבות בעמק בית-שאן, שהתקיים בקיבוץ ניר-דוד (תל-עמל), ראשון היישובים לחומה-ומגדל.

 

נמסר כי ביום העיון, שעסק בפיתוח ובקיום תעשיה ותיירות בפריפריה, בישר השר הרצוג כי משרד התיירות הגיע להסכמי מימון עם משרד האוצר, ובכוונתו לאשר הקמת כמה עשרות של כפרי תיירות בשנים הקרובות, כחלק מפיתוח תיירות כפרית שתכלול: השקעות בצימרים, במלוניות (בתי מלון עד 25 חדרים) ובאטרקציות תיירותיות אחרות.

 

יו"ר המועצה האזורית בקעת בית-שאן, דני תמרי, שהציג את תמונת המצב בהתיישבות באזורו, ציין את המאמץ הגדול לפתח פעילות תיירותית וכלכלית עם ממלכת ירדן.

 

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, קרא לממשלת ישראל לקיים את הבטחותיה בכל הנוגע לפיתוח הצפון והנגב. "יש בישראל שתי מדינות: מדינת גוש דן ומדינת הפריפריה", אמר שור, וציין כי רק השקעה בתשתיות תאפשר לפריפריה לצמוח ולהתפתח. מזכיר התנועה הקיבוצית, גברי ברגיל, ציין כי ציון שבעים שנים לחומה-ומגדל הוא חלום שהתגשם, וכי מן הראוי היה שמדינת ישראל תציין זאת ברוב-עם, ולא רק המתיישבים עצמם. "עם שאין לו עבר, ספק אם יהיה לו עתיד", ציין ברגיל.

 

בפרק שעסק בתעשייה נטלו חלק מנכ"ל "פלסטרו גבת" זיו מלכין; עוזי צור, היו"ר הכלכלי של קיבוץ שמיר והמפעלים האזוריים בגליל העליון; ויצחק בדר, יו"ר המפעלים האזוריים "גרנות". בחלק האחרון של יום העיון, שעסק בחזון הקיבוצי , תהה יאיר ריינמן, מזכיר תנועת הקיבוץ-הדתי, על חשיבותו של גיבוש חזון לגופים חברתיים דינמיים ומשתנים. ח"כ חיים (ג'ומס) אורון, שנעל את הכנס, אמר כי במשך שנים רבות ביטא הקיבוץ חיבור מיוחד בין בית לדרך, דבר שהיום כבר לא-ממש מתקיים. "אם פעם היה באמירה 'תל-עמל ראשונה לחומה ומגדל' מסר ברור למדינת ישראל כולה, הרי שהיום כלל לא ברור מהו המסר שלנו. אם תפקידנו הוא רק מאבק על אינטרסים, שהוא לגיטימי", הזהיר ג'ומס, "אזי ספק אם יש לנו זכות קיום לאורך זמן, כי קבוצות אינטרסים יש הרבה, וגם האינטרסים משתנים".


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים