מאבק נגד הקמתה של אנטנה בסמוך לבית ספר רעות - מ.א. מנשהמאבק נגד הקמתה של אנטנה בסמוך לבית ספר רעות

נחמן גלבוע


חילוקי דעות בבית הספר גם על איוש תפקיד המנהלת.

צוות המורים מעוניין בחזרתה של רותי מנטל

 

אנטנה סלולרית העומדת לקום על שטח חקלאי של תושב גן השומרון, המרוחק לדברי תושבי האזור כ-250 מטר משלושה בתי ספר מרכזיים במועצה האזורית מנשה, הביאה להתארגנות של הורים וראשי יישובים הפועלים נגד הקמתה.

 

המחאה החלה כאשר במקרה הבחינו התושבים במהלך חופשת החנוכה בעבודות הקמת עמוד האנטנה, בשטח הסמוך לקריית החינוך ולקיבוץ עין שמר. "לנו כהורים בבית הספר נודע על הקמת האנטנה רק אחרי שכבר הונחו היסודות שלה, ומיד הרמנו קול צעקה", מספר אחד מראשי המאבק, אופיר בן אברהם, בן עין שמר וכיום תושב גן שומרון, אב לילדה בכיתה א' בבית הספר רעות. "משיחה שלי עם מזכירי קיבוצים ומרכזי משק באזור, הסתבר לי שאף אחד מהם ומעשרות המורים ואלפי ההורים לא ידע שהולכת לקום אנטנה סלולרית.

 

ראש המועצה אילן שדה הסביר לנו שהכול אושר, אבל ברגע שראה את ההתנגדות שקמה, הוא עצר את החיבור של האנטנה עד לפגישה אתנו, שנערכה ביום שישי. בפגישה הבהרנו לו שאנחנו לא מוכנים להתפשר, והאנטנה מבחינתנו לא תוכל לקום".

 

לדברי בן אברהם, אמר להם ראש המועצה במהלך הפגישה שהוא תומך בהם, והמועצה מבינה שצריך לנסות להזיז את האנטנה. התקנת האנטנה אמורה להתבצע היום (יום חמישי), והתושבים ממתינים לתוצאות המשא ומתן בין המועצה לחברה הסלולרית. "אם בכל זאת יבואו לחבר, ולא נצליח לעצור את זה לפני כן", אומר בן אברהם, "נלך למאבק גדול ונבעיר שם צמיגים. אני אופטימי אבל לא תמים".

 

אילן שדה אומר בתגובה כי האנטנה במרחק 400 מטר מבתי הספר, ואין חובה חוקית להודיע על הקמתה מכיוון שהיא ליד כביש. "למרות זאת", הוא אומר, "נמסרה הודעה לפני שנה וחצי לגן השומרון ולעין שמר, ויש לנו מכתבים כתובים מהם שאין להם התנגדות להקמתה. יש גם אישורים מהמשרד להגנת הסביבה ובדיקות קרינה, אבל למרות זאת זה דבר שלא נעים לראות אותו, ולכן אנחנו פועלים מול חברת הסלולר, בניסיון לשכנע אותם להעביר את האנטנה ממקומה הנוכחי. למועצה אין שום אינטרס לפעול למען חברת הסלולר. לי עצמי יש בן שלומד באחד מבתי הספר, האינטרס שלי הוא קודם כל להגן עליו ועל שאר הילדים".

 

במקביל, מתנהל מאבק נוסף בבית הספר היסודי של המועצה, רעות, שהוקם מאיחוד בתי הספר הקטנים בקיבוצים ובמספר מושבים. המאבק החל בעקבות הבאתה של מנהלת מחליפה, שלדברי אנשי צוות בית הספר פוגעת ברוח הדמוקרטית הקיבוצית המאפיינת את בית הספר מאז הקמתו. המנהלת המחליפה הובאה על ידי ראש מחלקת החינוך במועצה האזורית מנשה זאב שפריר לאחר שהמנהלת הקבועה רותי מנטל, חברת מצר לשעבר וכיום תושבת גן השומרון, יצאה לשנת שבתון. אנשי הצוות שקיוו שמישהו מהם ימלא את מקומה של מנטל עד שובה, חוששים שאנשי המועצה האזורית פועלים להשארתה של המנהלת המחליפה, ולמניעת שובה של מנטל לתפקיד.

 

"כל המורות עברו לבית הספר רעות מהקיבוצים, ועד היום הוא שומר על ערכים קיבוציים", מספר אחד מאנשי הצוות. "מקפידים בו על עזרה לחלשים, דמוקרטיה ועל אווירה טובה. הכל נעשה בשיתוף פעולה והחלטות דמוקרטיות, ומנטל התאימה מאוד לאופי המיוחד של בית הספר. היא אישה ישרה מאוד ולא מניפולטיבית.

 

החיסרון שלה הוא שהיא לא מתחנפת לאף אחד, לא מחייכת יותר מדי, אומרת את דעתה בגלוי ועניינית מאוד. יש כאלו שאולי נעלבים מזה. הפוליטיקאים במועצה רוצים שבית הספר יופיע יותר בכותרות, כדי שהם יוכלו להשתמש בזה ברזומה שלהם. החשש שלנו הוא שימררו לה את החיים, כך שהיא לא תרצה לחזור משנת השבתון".

 

שדה טוען שאף מורה חברת קיבוץ לא הציעה את עצמה כמחליפה של מנטל לשנה, ולכן הובאה המנהלת ממלאת המקום בהמלצת משרד החינוך. "כמובן, לא ידענו שזה יגיע למצב של חילוקי דעות", הוא אומר, "אבל הבהרנו לה בזמנו חד משמעית, בנוכחות רותי, כי מדובר במילוי מקום לשנה בלבד, והמקום עומד לרשות רותי שרוצה לחזור בשנה הבאה. אין לי ספק שצוות בית הספר חזק מספיק כדי לשמור על הרוח המיוחדת של בית הספר, ונעשה הכל שגם השנה יסתדרו הדברים. נפגשתי עם מספר מורות ועם ועד ההורים, והדברים האלו הובהרו להם במפורש".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים