קציר לעתיד - קרן "קציר" משקיעה במפעלים קיבוציים

אריק בשן


לא-מעט קיבוצים "איבדו" בעלות בלעדית על מפעליהם, בשנים האחרונות. הדינמיקה של מכירת אחזקות, הכנסת שותפים אסטרטגיים והשקעות הון פרטי בתעשייה הקיבוצית עוד רחוקה מקו הגמר. לא רק ההיצע עשיר, גם הביקוש לסוג זה של תעשייה מסורתית, עם מסורת תעשייתית ותשתיות מבטיחות - רק הולך ומתעצם. בתחילת השנה הצטרפה למרוץ הרוכשים גם קרן "קציר", שמראש הגדירה את ייעודה כמשקיעה במגזר הקיבוצי. בעליה, רו"ח רמי מנדולה, לא-ממש דמות אנונימית במגזר, יסד את הקרן ומחזיק במרבית מניותיה (60%), כשלצדו "פועלים שוקי הון" (20%), הבנק הבינלאומי (10%) וחברת הביטוח "הראל" (10%). הקרן, שהונפקה בבורסה ביולי 2006, מחזיקה היום היקף הון של מאות מיליוני ש"ח, ובעליה מבטיחים שהעסקים מוכיחים עצמם ושצפויות לא-מעט הפתעות בעתיד.

 

בתחרות על הנישה הקיבוצית ניצבים מול מנדולה יריבים קשוחים ומבוססים מישראל ומחו"ל, כמו הקרנות: "טנא" ו"פימי", "מרקסטון", "סקיי" ו"שמרוק"; אבל, לדבריו, לו יש "ערך מוסף" שאין לאחרים - מנהלים שותפים מהזן הקיבוצי. המנהלים השותפים - שאול אשכנזי (מעגן-מיכאל) ויוסי חברון (גבת) - חברים, במקביל, גם בוועדת ההשקעות של הקרן, לצדם של גזי קפלן (מנכ"ל "אסם" וחבר לוחמי-הגטאות), משה גביש (לשעבר נציב מס הכנסה ומנכ"ל "מרכנתיל", היום יו"ר חברת החשמל ובעתיד יו"ר רשות השידור), ונציגי שלושת הבעלים.

 

תפקידם של המנהלים השותפים, אומר רו"ח מנדולה, הוא לייצג את הקרן, כדירקטורים, בכל מועצות המנהלים של מפעלים שבהם היא משקיעה. מבחינתו, זו "מניה בטוחה להצלחה מוכחת". על איכותו של שאול אשכנזי, אומר מנדולה, "המספרים מדברים": "שאול הוא, לטעמי, המנהל הכי טוב שיש היום במגזר הקיבוצי. את 'פלסאון' (כמנכ"ל ויו"ר) העלה מ-28 מיליון דולר ליותר מ-200 מיליון דולר. כיו"ר חברה הנפיק את 'מיטרוניקס' (של יזרעאל) ב-130 מיליון ש"ח והיום שוויה 700 מיליון ש"ח. כשהגיע (כיו"ר) ל'גולן פלסטיק' (שער-הגולן) הציגה החברה רווחים של כמיליון ש"ח בשנה. היום רווחיותה 22 מיליון ש"ח בשנה. את קרן טנא הכניס ל'קוטלב' (חניתה) על בסיס הישגים עתידיים. טנא הייתה מוכנה לשלם מחיר גבוה ב-30% משווי החברה ועדיין עשתה עסקה מצוינת, שהיא, כמובן, טובה לא-פחות גם לחניתה".

 

יוסי חברון (גבת) גם הוא, אליבא דמנדולה, לא קוטל קנים. אם הייעוד של אשכנזי הוא בניהול, חברון, מבחינתו, הוא החזק ביותר בתחום השיווק והיצוא. "אנחנו משקיעים במפעלים שהכיוון שלהם הוא יצוא. אחרי עשר שנים של שיווק ב'פלסטרו' והיותו יו"ר פלסטרו - אף אחד לא יכול לערער על יכולתו של חברון. יוסי נכנס, בשעתו, לנעליו הגדולות של יעקב גדיש ז"ל, שהיה יו"ר פלסטרו", אומר רו"ח מנדולה, "והצליח לשחרר את גבת מעבדות לחרות על-ידי טיפול נכון באמצעות הנפקה ומכירת חלק מהאחזקות ל'גנדל' האוסטרלית". מבחינתו, שני התעשיינים האלה, שיקוליהם והתנהלותם - מבטיחים את ההצלחה. "שניהם מאוד מחוזרים במגזר הקיבוצי", הוא מוסיף, "והם ישמשו יו"רים מטעמנו, לפחות דירקטורים, גם במפעלים שבהם נשקיע בעתיד".

 

ההובלה הניהולית של האנשים בקרן - שהם, כאמור, אלה הנותנים לה את הערך המוסף - משמשת, לצערו של מנדולה, גם לתקיפתה. "היריבים", הוא אומר, "מנסים לזרוע בהלה בקרב הלקוחות, כאילו קציר מאיימת על עצם הניהול הפנימי הקיים בחברות שבהן היא משקיעה, ולא כך הדבר". העובדות, לדבריו, שונות לחלוטין: "ב'פוליאון' יש מנכ"ל חבר קיבוץ (בועז רובל), שהוא מנכ"ל מצוין, והיו"ר, אבי מרגלית, נשאר. הכנסנו לשם רק דירקטורים. המשמעות היא שמאחר שהתרשמנו שיש ניהול טוב - אנחנו מצטרפים ולא משנים. דבר דומה קרה גם ב'תמוז'. גם כאן מצאנו מנכ"ל טוב, התחברנו עם הקיבוץ וביצענו תוכנית חומש שמטרתה להשאיר את ההנהלה בטווח הארוך יותר. גם ב'פסקל' המצב דומה".

 

למרות "גילה הצעיר", כבר הספיקה קציר לבצע ארבע השקעות בסכום כולל של 70 מיליון ש"ח: כאמור - פוליאון, תעשיית פלסטיק של ברקאי; תמוז, חברה לזיווד אלקטרוני של יזרעאל; פסקל של קיבוץ יראון; ו"אידאה", חברת תוכנה לניהול ספריות, מוזיאונים וארכיונים, של משמר-העמק. בכל אחד מהמקרים רכשה קציר 50% מאחזקות החברה.

 

ש: מה, למשל, מצאתם ב"אידיאה" - שאינו בית תוכנה ענק בתחומו?

רמי מנדולה: "עניין אותנו המוצר הייחודי של החברה. יש לה יכולות אנושיות גבוהות. נשקיע בפיתוח המוצר ובהשבחתו, ואין לנו ספק שנכנסנו לשוק טוב. יש עדיין בעיות שיווקיות, ואת זה אנחנו נוכל לפתור להם".

 

רו"ח מנדולה מאמין שעד לתחילת 2007 תשלים הקרן שבבעלותו עסקאות נוספות, בסדר גודל של 90 מיליון ש"ח, בעוד שלושה מפעלים קיבוציים. אבל לא רק למפעלים מתכוונת קציר. בעתיד, מבטיח מנדולה, עומדות על הפרק גם השקעות בפרויקטים נדל"ניים בקיבוצים שבאזורי פיתוח, מרכזים מסחריים ומבני תעשייה להשכרה.לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים