קשיים במימון תשתיות ביוב לקיבוציםקשיים במימון תשתיות ביוב לקיבוצים

טל אלמליח ונחמן גלבוע


בנימין בן אליעזר

הוקם צוות משותף לפיתוח תשתיות פיזיות בקיבוצים בשיתוף משרד האוצר ומשרד החקלאות

 

הקיבוצים לא זכאים למענקי תגבור לפיתוח הביוב ביישוב, כך התברר במועצה האזורית חוף השרון, שבה הסתיימה בניית פרויקט ביוב בעלות של 45 מיליון שקל. לדברי ראש המועצה אהרון בז'רנו, גם קיבוצים במועצות אזוריות אחרות עשויים להיתקל בבעיה של חמשת קיבוצי חוף השרון, שפיים, געש, יקום, תל יצחק וגליל ים, השייך באופן חלקי למועצה.

 

הסיבה לאי הכללת הקיבוצים נובעת מהעובדה כי תשתיות הביוב בקיבוצים בוצעו לפני זמן רב בכוחות עצמאיים או באמצעות הגורמים המיישבים, שלא דרך מנגנון הסיוע של משרד התשתיות הלאומיות, ולכן קיים קושי בהכרה בעלויות אלו.

 

"התברר לנו שהאוצר לא מעביר כסף למנהלת הביוב, כי לקיבוצים אין שיטת החזר משום שפיתחו בעצמם את הביוב שלהם", אומר בז'רנו. לדבריו, הביוב בקיבוצים מיושן ומוביל לבריכות חמצון ולא למכוני טיהור וחסר את קווי הובלה מסודרים ותחנות סניקה. "אני כבר מוכן לקבל שלא נתנו לנו סיוע על הביוב הפנימי בקיבוצים, אבל אין סיבה לא להחזיר כסף על הפיתוח המערכת שמחוץ לקיבוץ. מדובר בעשרות מיליוני שקל".

 

בז'רנו נפגש בחודש שעבר עם שר התשתיות הלאומיות בנימין (פואד) בן אליעזר. ממשרד התשתיות נמסר כי בעקבות הפגישה, הגיע ראש המינהל לפיתוח תשתיות ביוב יעקב צמח להסכמות עם נציגי משרד האוצר בקשר לעדכון הכללים, באופן שישפר את הסיוע למועצות האזוריות, ובכלל זה התייחסות מיוחדת לקיבוצים.

 

עניין שיפור התשתיות עומד היום בראש סדר העדיפויות של מזכירי התנועה הקיבוצית. בעקבות בקשת התנועה הקיבוצית להקצאת כשני מיליארד שקלים לפיתוח תשתיות פיזיות בקיבוצים בחמש השנים הקרובות, מינו בסוף השבוע שעבר שר האוצר אברהם הירשזון ושר החקלאות ופיתוח הכפר שלום שמחון צוות לגיבוש הכלים לשיקום תשתיות פיזיות ביישובים החקלאיים. הצוות כולל את מנכ"לית משרד החקלאות יעל שאלתיאלי, מנכ"לית משרד המשנה לרוה"מ אפרת דובדבני, הממונה על התקציבים באוצר קובי הבר, מנכ"ל משרד השיכון אריה בר, מנכ"ל ממ"י יעקב אפרתי, ראש המועצה האזורית לב השרון יצחק ישועה ומזכיר התנועה הקיבוצית זאב שור. על הצוות הוטל להגיש את המלצותיו עד 31 באפריל.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים