1,137 ראשי בקר נגנבו בדרום הארץ1,137 ראשי בקר נגנבו בדרום הארץ

נחמן גלבוע וטל אלמליח


נוסף על הבקר, גונבים גם תוצרת וציוד חקלאי ומסבים נזקים נוספים

 

הצעת חוק חדשה שהגישו חבר הכנסת שי חרמש (קדימה) וחברת הכנסת אורית נוקד (עבודה), קובעת שיש להחמיר את הענישה על גניבות של תוצרת חקלאית או ציוד חקלאי. על פי הצעת החוק, העונש על עבירות אלה יהיה עד ארבע שנות מאסר.

 

כיום מוטל עונש מקסימלי של ארבע שנות מאסר רק על גניבות של בקר ומקנה, ועל פי ההצעה יוטל עונש דומה על גניבות תוצרת וציוד חקלאי הגורמות נזק כלכלי חמור לחקלאים. חרמש ונוקד מציינים שגניבות חקלאיות הפכו למכת מדינה וגורמות נזק עצום לחקלאים: "הצעת החוק נועדה לומר בקול צלול וברור, שהחברה לא תתייחס בסלחנות לתופעה הזאת. מטרת העונש החמור להרתיע את הגנבים, בבחינת למען יראו וייראו".

 

שבוע קודם לכן קיימה ועדת הפנים של הכנסת ביוזמתו של ח"כ יצחק אהרונוביץ', ישיבה על מכת הגניבות הגורמת נזקים כבדים לחקלאים. מכת הגניבות פושה בכל הארץ, אך החמירה מאוד בדרום בתקופה האחרונה.

אהרונוביץ' ביקר במועצה האזורית אשכול, ונפגש עם חקלאים מהמועצה לדיון בדרכים להתמודד עם מכת הגניבות החקלאיות. לדברי ראש המועצה אורי נעמתי, בשנה האחרונה הפכו חקלאי הנגב לקורבן העיקרי של הגנבים, בין השאר בשל בניית גדר ההפרדה בשומרון. על פי הנתונים, במהלך 2006 נגנבו בדרום הארץ 1,137 ראשי בקר, לעומת 482 בצפון הארץ.

 

עוד יעד של גנבי החקלאות הוא שעוני המים העשויים ממתכת. מכת גניבת שעוני המים, מעבר לנזק הכספי הישיר, גורמת אי יכולת להשקות את השדה עד לרכישת שעון חדש, דבר שעלול להיות הרה אסון בתקופה של עצירת גשמים שבה החקלאים מסתמכים על השקיה.

 


לכתבה בנושא
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים