בפלמחים חוזרים לוועד ממונהבפלמחים חוזרים לוועד ממונה

יעקב לזר


קיבוץ פלמחים

הצבעת החברים עמדה מול הצעת ההנהלה, והביאה את הקיבוץ למבוי סתום

 

אחרי שנה לערך של ניהול עצמי החליטה אסיפת החברים בקיבוץ פלמחים, ברוב של יותר מ-70 אחוז מהחברים, לחזור ולהפקיד את ניהול הקיבוץ בידי ועד ממונה. בסוף השבוע הקודם היתה צריכה להיערך הצבעת קלפי כדי לבחור לראשות הוועד הממונה את יובל וישניצר או את מועמדי חברת קמ"ה נnרוד זיו (אייל) וברק ניר (קריית ענבים). וישניצר העובד בבית ניר ובבית קמה, הסיר ברגע האחרון את מועמדותו, וההצבעה נערכה בעד ונגד מועמדי קמ"ה, שזכו לרוב גדול. קדמה להצבעה התפטרות זועמת של שניים מחברי ועד ההנהלה הפנימי של הקיבוץ שהתנגדו למהלך, ובהם ערן שחר. על פי עדות חברים בפלמחים, איבד הציבור את האמון בוועד ההנהלה המקומי, וזו הסיבה המרכזית להחלטה לחזור לוועד ממונה.

 

בראש הוועד הממונה הקודם בפלמחים עמד דני עברי. אחרי שנה לכהונתו, לנוכח דרישת החברים פורק הוועד, ועברי נשאר לנהל את פלמחים שנה נוספת. בתום השנה השנייה הוא המליץ על אחת מחברות הקיבוץ, איה פונטיין, לתפקיד יו"ר ועד ההנהלה, והודיע כי יישאר כמלווה ויועץ. בפועל, בעיקר בשל נסיבות אישיות, לא סיפק עברי את התמיכה שלה התחייב, וההנהלה נקלעה לקשיים פנימיים.

 

במהלך השנה הזו קיבל הקיבוץ מספר החלטות קשות. אחת מהן היתה עסקת גייר, שאותה מכנים יודעי דבר "עסקה בעייתית". כדי להיפטר מהחובות של מפעל ספנקריט, מכר הקיבוץ את המפעל עם כל האדמות סביבו, בסך הכל 113 דונם, עם אופציה לכל עסקת נדל"ן עתידית, לבעל הון ששמו חיים גייר. המהלך הזה חיסל בין היתר את מקור ההכנסה העיקרי של הקהילה, תשלום שנתי של סולל בונה על אתר שהם שכרו במרחב של ספנקריט. ההנהלה ניסתה לאזן את החסר בהעלאת מחירים, אבל החברים הצביעו נגד והעמידו את הקהילה בפני שוקת שבורה. במצב כזה, ועל רקע מחלוקות פנימיות עזות, נראה היה שללא ועד ממונה יקשה על הקיבוץ לצאת מהמשבר שאליו נקלע.

 

המשבר הכלכלי הגדול בפלמחים החל בשנת 2000, כשהקיבוץ ושני קיבוצים אחרים הממוקמים לאורך שפת הים, החותרים וניצנים, איבדו את הזיכיון שלהם לכריית חול וזיזפיף. עד אז היו שלושת הקיבוצים הללו בעלי זיכיון לאספקת כל החול לבנייה וכל הכורכר מרצועת החוף, והוא הכניס לכל אחד מהם סכום נאה של מספר מיליוני שקלים בכל שנה.

 

כזכור, החליט קיבוץ פלמחים לאחרונה על קליטת קבוצת משפחות ממפוני אלי סיני (ברוב של 73 אחוז מהמצביעים), ויצא מסמך עקרונות המסדיר את קליטתם בקיבוץ. מסמך העקרונות עסק במכסת המגרשים המוקצה לקיבוץ. בפלמחים לא פירטו את תנאי ההסכם תמורת הקבלה לחברות של מפוני אלי סיני, אולם בעבר דובר על שדרוג תשתיות, הטבות כלכליות, קידום התכנון המפורט ושיוך דירות.
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים