הפנים ליצוא - סיכום מפעלי הקיבוצים המייצאים

אריק בשן

 


סוף סוף, אחרי 58 שנים, גם למשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (תמ"ת) יש טבלת דירוג של "מאה היצואנים המובילים בישראל", המבוססת על רישומי מעבר סחורות כפי שדווחו מהמכס הישראלי. למרות שבמשרד עדיין נזהרים מלנקוב בהיקף היצוא של כל אחד ואחד מהיצואנים הכבדים, שזכה להיכלל ברשימה המכובדת - נתוני הטבלה וניתוחה מספקים מידע חדש ומעניין על אפיוניי היצוא מבחינה טכנולוגית, על סוג הסחורות ועל מדינות היעד ליצואן. בני ספרמן, מאגף מינהל, מחקר וכלכלה בתמ"ת, אומר כי הנתונים אמינים ומבוססים, אך לדבריו יש לשים לב לכך שמדובר רק על יצוא סחורות ולא על יצוא שירותים, שאינו מדווח למכס, ומכאן שגם לא בא לידי ביטוי בטבלת הדירוג.

 

ככל שמדובר בתעשייה, ודאי ביצוא, מקומם של מפעלי הסקטור הקיבוצי אינו נפקד. לתנועה הקיבוצית 12 נציגים בטבלת המאה המכובדת (פרטים בהמשך). זהו ייצוג משמעותי, אם נלקח בחשבון שמרבית היצואנים המובילים (51%) עוסקים בתחום הטכנולוגיה העילית (הייטק), בה אין כמעט נציגות למפעלים הקיבוציים. רק 10% מהם נמנים עם העוסקים בתחום הטכנולוגיה המסורתית; מרביתם, מן הסתם, מגיעים מהתנועה הקיבוצית.

 

על-פי נתוני הטבלה, מאה יצואני הסחורות המובילים ייצאו בשנת 2005 בסכום של 17.3 מיליארד דולר (ממוצע לעובד בודד - 180 מיליון דולר לשנה). מדובר על פחות מ-1% מסך היצואנים בישראל, המייצאים 68% מסך סחורות התעשייה המיוצאות ו-30% מכלל היצוא במשק הישראלי. 73% מכלל היצוא של המדורגים מופנה לשוקי אירופה וצפון אמריקה, הם מעסיקים 96 אלף עובדים, ולמעלה ממחציתם פעילים במשק 25 שנה ויותר, מהן 12 חברות הן בעלות ותק של יותר מ-51 שנה (!).

 

עם 25 היצואנים הגבוהים ביותר בדירוג, המייצאים 44% מסך יצוא הסחורות מישראל  נמנים, בין השאר, קונצרנים ענקיים כמו "טבע", "אינטל", "התעשייה האווירית", "קומברס" ו"מוטורולה". קיבוצניק - עדיין אין שם. הנציג הגבוה ביותר במגזר, "על בד" (משואות-יצחק), תופס את המקום ה-63. ראוי לציין שטבלת התמ"ת כוללת גם מפעלים קיבוציים שאינם מופיעים בטבלת 150 החברות הגדולות של "דן אנד ברדסטיט", שפורסמה כאן השנה. כך, למשל, "ספנטק" (מקום 69), יצרנית בד לא-ארוג למוצרים היגייניים, שהיא חברה-בת של "שלא"ג" משמיר; "אבן קיסר", יצרן שיש סינטטי של שדות-ים (82); ו"גניר", יצרנית מיצים ותרכיזים של גת ובית ניר (99), שחלק מאחזקותיה נרכשו לאחרונה על ידי "גן שמואל מזון".

 

גן-שמואל-מזון (מקום 93), כצפוי, מופיעה אף היא בטבלה, כמו גם יצואניות קיבוציות כבדות שמופיעות בה כרגיל בשנים האחרונות: "נטפים" (מקום 75) של חצרים, מגל ויפתח, אליה חברו בשנה האחרונה קרנות ההשקעה (20% מהאחזקות) "טנא" ו"מרקסטון"; "פלסן" (78) יצרנית המיגון של סאסא; יצרניות הפלסטיק: "פלרם" רמת-יוחנן (מקום 79), "פלסאון" מעגן-מיכאל (81)  ו"תמה", משמר-העמק וגלעד (86); וכן יצרניות המזון: "גת" (93) של גבעות-חיים, ו"קוקה קולה" ו"גלעם" (98) של מענית.

 

מהתמ"ת נמסר כי מעתה יפורסם מדי רבעון מדד המאה, המיועד לעקוב אחר התפתחות היצואנים המובילים בישראל. המעקב יתייחס לסך היצוא וכן גם ליצוא לפי רמה טכנולוגית, גודל חברות, אזורי סחר מרכזיים ומדינות היעד של המשרד. נכון להיום מדובר בשבע מדינות יעד, בהן מרכז המשרד כלים להגברת היצוא: ברזיל, הודו, ויטנאם, מקסיקו, סין, קוריאה ורוסיה.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים