חוב בכל מחיר - סכסוך בבימ"ש בין קיבוץ חולתה לחבריו רחלי ומיכה שוורץ

יעקב דרומי

 


כ-52 אלף ש"ח תובע קיבוץ חולתה, בבית משפט השלום בנצרת, מרחלי ומיכה שוורץ, חברי הקיבוץ. מיכה, בעבר שחקן קבוצת הכדורסל של מכבי תל-אביב, עלה צפונה לפני שנים רבות, לשחק בהפועל גליל-עליון, והשתקע בחולתה. הוא עבד בעבודות שונות, ושימש כמשווק ב"דן ממטירים", עד שהופסקה עבודתו שם. רחלי, במאית קולנוע ומפיקה, התפרסמה לאחרונה בסרטה "קיבוץ", העוסק בשינויים הכלכליים והחברתיים שעוברים אנשי חולתה ומתאר את התמודדותם במציאות החדשה.

 

בין בני הזוג לבין הקיבוץ (המופרט) התעוררה מחלוקת לגבי חיובים וזיכויים כספיים שונים, שנבעו מצריכת שירותים בקיבוץ; מסכומים שמיכה היה זכאי לקבל עקב הפסקת עבודתו ב"דן ממטירים"; ומתשלומי שכר שרחלי הייתה אמורה לקבל, אך לטענתה לא קיבלה, על עבודתה בחברת סרטים.

 

"הקיבוץ", אומר עו"ד דני זמיר, פרקליטם של הזוג שוורץ, "הפך חד-צדדית את החוב להלוואה, אותה דרש לפרוע בתשלומים חודשיים". בני הזוג שוורץ טענו כי אין הם חייבים בחלק הארי של הסכום.

 

"מי שצורך שירותים וטובין מהקיבוץ - צריך לשלם עבורם, שאחרת הוא חי על חשבון האחרים", אומר עו"ד שי שטראוס, פרקליט הקיבוץ. ניסיון גישור בין הצדדים לא צלח, בשל מחלוקת בדבר מיקום הגישור וזהות המגשר, והקיבוץ הגיש תביעה כספית לתשלום החוב בהליך מהיר הנקרא "סדר דין מקוצר", כדרך שתובעים הבנקים, המתבססים על יתרת החוב בחשבון הבנק. הזוג שוורץ ביקשו "רשות להתגונן מפני התביעה".

 

השופטת, אילונה אריאלי, קבעה: "אין התביעה ראויה להתברר בסדר דין מקוצר, באשר אין זו תביעה על סכום קצוב, הנסמכת על הסכם או התחייבות של החברים".  הקיבוץ, לדברי השופטת, לא צירף לכתב התביעה ולו ראשית ראיה לכל הסכם או התחייבות או מסמך העשוי או חתום. "כרטסת הנהלת החשבונות עליה נסמכת התביעה כוללת יתרת פתיחה בסך של 51,971 ש"ח, שאיננה מפורטת", אמרה השופטת ופסקה שהתיק יתברר "בהליך רגיל", בו יידרש הקיבוץ להוכיח את החוב של שוורץ אליו. הקיבוץ חויב להציג לשוורץ, בתוך עשרים יום, "את דפי החשבון המעידים על היווצרות יתרת הפתיחה המצוינת בכרטסת הנהלת החשבונות עליה נסמכת התביעה, ולפרט כדבעי על מה נסמכת יתרת פתיחה זו".

 

עו"ד זמיר מביע פליאה על כי הקיבוץ בחר ללכת לבית המשפט ולא לברר את המחלוקת עם החברים בדרך של גישור או הכרעה בבוררות. על כך מגיב עו"ד שטראוס: "אנו הצענו הליך גישור - הסירוב הוא שלהם".


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים