הדור השלישי - נכדותיהם של 3 מהאבות המייסדים של התנועה הקיבוצית - אהרון ציזלינג, יעקב חזן וקדיש לוז - מספרות על הסביםהדור השלישי

אורית פראג


ועידת כפר בלום היא ועידה חגיגית לאיחוד התנועה הקיבוצית. היא מתקיימת בעידן פוסט מודרניסטי. עידן שפוחד להגדיר, בעידן הזה מניחים מראש שיש תמיד כמה אופציות. לפני שלוש שנים בוועידת עין החורש הוצגו ואושרו עקרונות הקיבוץ ו"הגדרות המתווה", כפי שקוראים לזה באופן רשמי. נאמר שם בין היתר שכל קיבוץ, באמצעות חבריו, צריך לקבוע במערכת של דיונים והחלטות את אורח חייו, ולאחר מכן קובצו העקרונות הללו במסמך שהתקבל רשמית על-ידי ועדה משפטית בראשות הפרופסור אליעזר בן-רפאל.

 

הפרופסור בן-אליעזר? מי זוכר אותו בכלל. אוי לאוזניים שכך שומעות. אני מסתכלת על הקמט במצחו  מעורר היראה והבעתו הנחרצת והמהורהרת כאחת של טבנקין, ועל ציזלינג החותם באחריות על מגילת העצמאות, או על ההסתודדות החרישית והאדנותית הזו שבין חזן ויערי, על החזות האחראית של קדיש לוז, שהמורה שלנו בכיתה ד' סיפרה לנו בגאווה שהוא חבר קיבוץ דגניה ב' ובכתבה על שלוש נציגות של הדור השלישי לדור המייסדים נספר איך היה בתורנות שטיפת כלים ממש כשהגיע אליו השליח שביקש ממנו לייצג את ישראל בהלוויה של קנדי בארה"ב. אני מסתכלת עליהם ושומעת את נכדותיהם מסכימות שלושתן כאחת, שסביהם היו חשים עוגמת נפש למראה מעשה ידיהם הטובעים בים.

 

לא. אין הגדרה. משום שהחלטה על איזה מין קיבוץ ("ותודו, תהיו מה שתרצו, רק תודו שאתם לא קיבוץ" טוענים בלהט בלתי נלאה השיתופניקים כלפי המתחדשים) שונה מקיבוץ לקיבוץ והמסמך רק בא לומר מהו המרחב שבו מתקיים הקיבוץ. מילה מודרנית המילה מרחב. אבל אולי, באותם ימים ראשונים כשעוד לא השתמשו במילה מרחב בהקשר  לאידיאולוגיה כי אידיאולוגיה יש לה טבע דיקטטורי, דווקא אז בימים שבין ראשיתה של הביתניה והדגניות והעין-חרוד והבית (הראשון) אלפא, דווקא אז אכן חיפשו אבותינו וגיששו במרחב הרוח את הדרך הנכונה. ולא ידעו יותר או פחות מאתנו מהי.

 

על כן הלכנו אל הדור השלישי. הדור השלישי לאבות המייסדים. אחד מ"האיחוד" אחד מ"המאוחד" ואחד מ"שומר הצעיר". גם כדי להוריד את "הפרזיולוגיה" כמו שהיו אומרים אצלנו הוותיקים בקיבוץ, כדי לגעת בפשטות בהשתנות העתים דרך המשפחה, דרך הזיכרון הכי "מתוק ולא מחייב" על פי עדותה של אחת הנכדות. וגם כדי לתת נחמה מאוחרת לאימהות המייסדות, אתן, שלא ראינו אתכן על הבמות ולא נשמעתן באסיפות, ולא חתמתן על מגילות, ראו, ראו את דור נכדותיכן, כל אחת מתווה אחלה של דרך בעצמה.

 


לכתבה על אהרון ציזלינג, "הדף הירוק", 9.11.06
לכתבה על יעקב חזן, "הדף הירוק", 9.11.06
לכתבה על קדיש לוז, "הדף הירוק", 9.11.06
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים