אוהד פיצוץ - צעיר ממסילות שזרק רימון הלם ליד מגרש כדורגל במקום, נדון לעבודות שירות
אוהד פיצוץ

יעקב דרומי


צעיר ממסילות השליך רימון הלם סמוך למגרש הכדורגל המקומי בשעה שנערך בו משחק * למרות העבירה החמורה, השתכנע בית המשפט כי מדובר "ברוח שטות"

 

כלל הוא, כי "מי שהובא לדין ונמצא אשם, יורשע בעבירות שיוחסו לו", אולם בנסיבות נדירות ביותר יכול בית המשפט שלא להרשיע את הנאשם, ועדיין לגזור עליו עונש, וזאת כאשר "אין יחס סביר בין הנזק הצפוי מן ההרשעה בדין לבין חומרתה של העבירה, וכאשר ההרשעה תפגע קשות בשיקומו של הנאשם ובעתידו". כך סבר השופט דורון פורת מבית משפט השלום בטבריה, עת דן "נאשם נורמטיבי", שגדל בקיבוץ מסילות, סיים 12 שנות לימוד ושירת שירות קרבי מלא כלוחם בצנחנים.

 

בפסק הדין תוארה העבירה, שאירעה במהלך משחק כדורגל שהתקיים במסילות מול קבוצה מעפולה: "במהלך המשחק השליך הנאשם רימון הלם צבאי לעבר מטע תמרים שבסמוך למגרש. רעש התפוצצות הרימון נשמע במגרש". בהמשך מצוין כי בחיפוש שנערך בביתו של הצעיר, נמצא כי הוא החזיק שלא כדין אביזרי חימוש נוספים וכן ציוד נוסף של צה"ל. הנאשם הודה בשורת עבירות: אחזקת נשק שלא כדין, מעשה פזיזות בחומר נפץ והחזקת נכס החשוד כגנוב, אך בהיעדר הרשעות קודמות, המליץ שירות המבחן "לא להרשיע את הנאשם, בשל כוונותיו להמשיך בלימודים אקדמיים".

 

עו"ד קובי, בא כוח המדינה, ביקש לתת משקל לחומרת המעשה ו"להשית על הנאשם מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס כספי". הסניגור, עו"ד ליכט, הסביר כי מדובר במעידה חד-פעמית וכי הרשעה תחבל ביכולת הנאשם להגשים את רצונו ללמוד הנדסת מחשבים, ותפגע בסיכוייו להצליח בכך.

 

הנאשם עצמו הביע חרטה בפני בית המשפט. בפסק הדין מדגיש השופט כי מדובר בעבירה חמורה, אך מציין כי השתכנע שהנאשם לא ביקש לפגוע באיש וכי מדובר ב"רוח שטות" שנכנסה בו. השופט מקבל את עמדת שירות המבחן, לפיה יהיה בהרשעת הנאשם "כדי לפגוע בו פגיעה קשה", וכי "האינטרס הציבורי הוא לאפשר לנאשם לשקם את חייו, להשלים את לימודיו כמהנדס מחשבים ולהועיל לחברה", ולפיכך הוא דן את הנאשם לביצוע עבודות שירות לתועלת הציבור בהיקף של 300 שעות בתוך שנה אחת, ומחייבו בתשלום פיצוי לצה"ל בסך 5,000 ש"ח.


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים