מתחזקים בנען? ידיעה ב"יתד נאמן" בישרה על הקמת בית כנסת וגן ילדים תורני בנען
 

קרני עם-עד


האם נען, אחד הקיבוצים הגדולים בישראל, "חוזר בתשובה" וחונך בית כנסת חדש וגני ילדים תורניים בתחומו? תלוי את מי שואלים. העיתון החרדי "יתד נאמן", המשתייך לזרם הליטאי, פרסם בגיליון ערב סוכות (6.10) "ידיעה "דרמטית", לפיה התקיים בקיבוץ בערב יום הכיפורים מעמד מרגש, במהלכו נחנכו בית כנסת אורתודוכסי חדש וגני ילדים תורניים - כל זאת בחסות ארגון "איילת השחר", שבראשו עומד הרב שלמה רענן. על פי הכתב, יחיאל סבר, מתקיימת בנען מזה תקופה ארוכה פעילות תורנית נרחבת, הכוללת שיעורי תורה והרצאות, כמו גם תפילות בשבתות ובמועדי ישראל. על-פי סבר מתקיימת הפעילות על-ידי אברך המתגורר בסמוך לנען, והיא הביאה ל"התחזקות" גדולה של חברי הקיבוץ. לדברי העיתון, בתום מעמד חנוכת בית הכנסת וגני הילדים החרדיים בנען, "יצאה קבוצה מקרב חברי הקיבוץ לביתו של הגאון הגדול ר' אהרון ליב שטינמן שליט"א, כדי להתברך לקראת השנה החדשה. בעיקר ביקשו המשתתפים עצה והדרכה, לאור המורכבות המיוחדת בקיבוץ, כאשר עד לא מזמן כל סממן מסורתי ואף קביעת מזוזות במבנים הקהילתיים, נתקלו בהתנגדות נחרצת". בסוף הידיעה שמתפרסמת במסגרת המדור "אוהלי תורה" מצוין כי הארגון "איילת השחר" מקיים לראשונה בחמישים קיבוצים הקפות ושמחת בית השואבה, ומקים סוכות כשרות באותם קיבוצים.

 

סמדר שביט, מנהלת הקהילה בנען, הופתעה לשמע הדברים שיוחסו לקיבוצה החילוני למהדרין: "אין שום בית כנסת, בטח שלא חרדי, וגם הגנים שלנו לא התחרדו לפתע. ממילא איננו משכירים מבנים לארגון כזה או אחר, כיוון שאנחנו מלאים עד אפס מקום. צריך לשאול את 'יתד נאמן' מה היה האינטרס שלו לפרסם דבר מופרך כזה". גם אורית שלו תיאודור, רכזת הגנים של נען כבר 11 שנה, לא מבינה מהיכן זה בא ומדוע. "המסגרת שלנו היא חילונית קיבוצית, ללא שום קונוטציה דתית או מסורתית. מה שנכתב זו חוצפה לא נורמלית וזה מחריד שמישהו בכלל הגה רעיון כזה. אני לא אדם קיצוני לצד זה או אחר, אבל אין דבר יותר הזוי ממה שנכתב בעיתון".

 

כתב "יתד נאמן" יחיאל סבר מתעקש שהפרטים נמסרו לו על-ידי "מקור מהימן" שמכיר את הדברים מבפנים.

 

ש: אבל בנען לא יודעים על מה אתה מדבר.

יחיאל סבר: "אני התקשרתי למקור שעדכן אותי על מה שהיה בנען, והוא כבר ייצור אתך קשר כדי לאמת את הפרטים".

 

עד לסגירת הגיליון לא יצר ה"מקור" קשר עם "הקיבוץ".

 

קול שופר בקיבוץ

 

ארגון "איילת השחר" מביא לקיבוצים דבר תורה * על-פי האתר "מורשת"

 

באתר האינטרנט הדתי "מורשת" נכתב כי 15 משפחות של פעילי ארגון "איילת השחר" יצאו בימים הנוראים לקיבוצים ומושבים, "בהם מעולם לא נשמע קול השופר". בין הקיבוצים שזכו לביקור המחזירים בתשובה: דגניה א', עין-חרוד, עין-דור, הסוללים, גשר-הזיו, שדות-ים, יפעת, יישובי רמת הגולן. פעילי הארגון, לשון הידיעה, מגיעים לקיבוצים ולמושבים עם ספרי תורה, תפילין, טליתות ואוכל. בהמשך לקיום מסורת החג יוצאים חברים מאותם קיבוצים לביקורים בישיבות של ירושלים ובני-ברק, ואף יתפללו בכותל המערבי. עוד מצוין כי פעילות דומה נערכה בשנה שעברה בקיבוצים מחניים ובית-קשת. שמו של קיבוץ נען לא מוזכר בידיעה.


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים