נוסעים לחיים - אמיר שילה נאבק לשיפור כביש 581 המסוכן בעמק חפר. רני אידן ממכמורת נבחר לראשות המועצה
תמר רז

 

את השיפוצים והשיפורים שיהיו בכביש המסוכן 581, המחבר את יישובי עמק-חפר מצומת ברקאי בוואדי-ערה עד צומת-הרא"ה יש לזקוף גם לזכותו של בחור צעיר אחד, רק כארבע שנים תושב העמק, שישב וכתב מכתבים וגייס צוות ("של אנשים נהדרים") והדפיס מדבקות עם משחק-המילים "תושבי עמק-חפר מתים על כביש 581", ולחץ על המתג שהתניע את כנפי הפרפר שאולי ישנו סדרי עולם, ועדיין ידו נטויה, והכל תחת המוטו "להציל חיים".

 

הבחור הוא אמיר שילה, הנשוי לאיילת, בת גבעת-חיים איחוד. הם גרים עכשיו בחרב-לאת, ממתינים לבניית שכונת הבנים בגח"א ובנם עומר, בן פחות משנתיים, מתחנך בבית הילדים בקיבוץ. "כל בוקר כשאני מביא את הבן לקיבוץ ועובר בסיבוב חוגלה, אני חושב איך יכול להיות שמשאירים אותו במצב כזה", אומר אמיר. "זוהי כרוניקה של מוות ידוע מראש". אכן, בסיבוב הזה היו כבר כמה וכמה תאונות, ואפילו קטלניות. "אנחנו יכולים למנוע את הפגיעות בנפש. זה מרגיש כמו אקדח לרקה, כמו רולטת כביש יומיומית ואנחנו אפאטים", הוא אומר, ועושה: "התחלתי בשליחת מכתבים ופגישות עם המועצה האזורית עמק-חפר, מע"צ והמשטרה. במקביל חיפשתי מישהו שמכיר את העניינים באזור, אני חדש פה. נודע לי שבגבעת-חיים איחוד אריק סיוון מנהל את המאבק כבר כמה שנים. למדתי ממנו הרבה על מה שכבר נעשה ואז עלה לי הרעיון למצוא נציגים מיישובים נוספים ולהיעזר בהם. הבנתי שבכוחות משותפים של כל עשרת היישובים לאורך הכביש נשיג הרבה יותר".

 

סטיקרים עם סלוגן טוב, חשב אמיר, יוכלו להתניע את המאבק הציבורי. "להדפיס סטיקרים עולה די הרבה כסף, ואף אחד לא היה שם כסף על הרעיון שלי אם אני בעצמי לא הייתי מוכיח רצינות", הוא אומר. "שמתי כסף פרטי שלי ובתיווכו של אריק, הקיבוץ הוסיף עוד. הדפוס באליכין הסכים לשאת בשאר העלות בשל האינטרס הציבורי, שנוגע גם להם. הדפסנו אלפיים סטיקרים ואז עברנו לשלב השני של המאבק - 'השלב הרועש' - הדבקת סטיקרים על רכבים, גיוס פעילים, עצומת תושבים".

 

בהתחלה הם היו רק שניים - אמיר ואריק, שעמדו בשערי היישובים לחלק את הסטיקרים. אבל תוך חודש הם הרגישו שינוי גדול בגישה של האנשים, וגייסו כעשרים פעילים נוספים, אלף חתימות על העצומה, ושילבו את בני הנוער הקיבוציים במבצע. "במקביל, אנו מנסים לגייס את מערכת החינוך בעמק-חפר לעזרתנו. בכוונתנו להציג לשר התחבורה פיילוט חינוכי, של חינוך לתרבות נהיגה אחרת. כשנצליח בכך, ננסה לגייס תמיכה ממקבלי ההחלטות ותקציבים הדרושים לשיפור תשתית הכביש".

 

לפני כשבוע התקיימו בחירות לראשות המועצה האזורית עמק-חפר. הודות לפעילות הצוות, שיפור כביש 581 היה אחד מהנושאים הבוערים במערכת הבחירות. ראש המועצה הנכנס, רני אידן, אמר בשיחה בגבעת-חיים שיש לו פתרון לבעיה (הכספית) שתוקעת את הצומת שלהם. "אין לי ספק שבמספר החודשים שבהם אנו פועלים, הצלחנו לשנות פה משהו", נותן אמיר לעצמו טפיחה על השכם (שבהחלט מגיעה לו, יש לומר). "העלינו את סוגיית הכביש בין הנושאים שהם בראש סדר העדיפויות במועצה. אנחנו מרגישים שאנחנו 'יושבים על הזנב' של מקבלי ההחלטות, והיום, יותר מתמיד, היושבים במועצה חשים מחויבים לתת לנו, הציבור, דין וחשבון על פועלם לקידום הנושא".


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים