עדיין לא הושלם מיגון כיתות ביה"ס בשער הנגבעדיין לא הושלם מיגון כיתות בית הספר בשער הנגב

נחמן גלבוע


תוכנית המיגון אינה כוללת את המעבדות וחדרי המחשבים ועל כן יימנע מהתלמידים להשתמש בהם

 

נכון ליום ראשון השבוע, רק 25 כיתות, מתוך 60 הכיתות בבית הספר התיכון במועצה האזורית שער הנגב, ממוגנות מפני ירי קסאמים. לפני חג הסוכות יצאו תלמידי חטיבת הביניים והתיכון לחופשה ארוכה מהרגיל, בתקווה שישובו לכיתות ממוגנות על פי הבטחת מערכת הביטחון.

 

במהלך החג התברר שביצוע המיגון לא עומד בקצב המתוכנן, והמועד החדש שהובטח על ידי פיקוד העורף להשלמת המיגון הוא ה-7 בנובמבר. לאור הוראה חד משמעית של פיקוד העורף, הקובעת שיש לקיים לימודים אך ורק במרחבים מוגנים, מצאו במועצה פיתרון דחוק: בית הספר נפתח ביום שני במתכונת של שתי משמרות ביום: חטיבת הביניים - במשמרת בוקר 7.40-11.00, חטיבה עליונה - משמרת צהריים 11.00-16.00.

 

"לאור האילוצים ומתוך מטרה משותפת של הנהלות המועצה ובית הספר ביחד עם ההורים, לקיים שגרת לימודים, הוחלט שתוכנית הלימודים תצומצם ותותאם לנסיבות", מסביר ראש המועצה, אלון שוסטר.

 

שוסטר אומר כי הוא יכול להבין ולקבל את העיכובים הנובעים מהמתנה לחומר גלם מחו"ל ורצון לשפר את המיגון במסדרונות בית הספר, מה שממש מוציא אותו מהכלים היא העובדה שכל המעבדות, חדרי המחשבים וכיתות הספח לא נמצאות בתוכנית המיגון, ומשמעות הדבר על פי הוראות פיקוד העורף היא, שאף תלמיד לא יוכל להשתמש בכיתות אלו במהלך לימודיו בבית הספר. "אינני יודע אם זו חלמאות או רשעות", אומר שוסטר. "בלתי אפשרי לקיים, לאורך זמן, מוסד לימודי בישראל ללא כיתות הספח". שוסטר דורש את התערבותם המיידית של משרד ראש הממשלה ומשרד החינוך לתקצוב מיגון כל חדרי הלמידה.

 

בשער הנגב החליטו להפיק לקחים מהמלחמה בצפון שהשביתה את מערכות החינוך ביישובים שהיו תחת איום הטילים, ולהיערך מבעוד מועד למצב של הסלמה באזורם. "שאלת מיקום הלימודים בזמן לחימה מאסיבית לא עלתה בצפון, אולם בהחלט יכולה לעמוד לפתחנו", אומר שוסטר. "האפשרות הפשוטה, יחסית, היא של לימודים מהבית, דרך האינטרנט או במסגרת יישובית משותפת, כפי שקיימנו בסוף שנת הלימודים האחרונה. כעת אנחנו בוחנים חלופה ללימודים בישובים עורפיים, לפחות של חלק מהשכבות. הכנו טיוטה להצעה ואנחנו מוכנים לשאת בחלק מההוצאות הנובעות מכך, אולם לא נשחרר את המדינה מחובתה להיות שותפה. בפגישה שנקיים עם משרד החינוך נציג את מורכבות המהלך ואת צפייתנו מהמשרד לקחת חלק בחשיבה העקרונית וביישום המעשי".
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים