מהי תאונה - בתל-קציר מתלבטים אם תאונה עם טרקטור נחשבת תאונת עבודה או תאונת דרכים?
מהי תאונה

יעקב דרומי


איך קובעים מתי אירוע בקיבוץ הוא "תאונת דרכים" ומתי הוא "תאונת עבודה" * תל-קציר, לדוגמה

 

חבר קיבוץ תל-קציר, המשמש כמנהל המוסך המקומי, נסע בטרקטור לצורך תיקון מערכת האורות. בחניה שלפני המוסך עצר, ירד מהטרקטור והתחיל לפרק ממנו את העגלה, כאשר המנוע ממשיך לפעול. הפירוק, כידוע לכל טרקטוריסט, כרוך בהורדת "רגלית", המיועדת לייצוב העגלה לאחר ניתוקה מהטרקטור. במקרה זה, לאחר שניתק החבר את הטרקטור - קרסה הרגלית ונשברה. העגלה איבדה את יציבותה והחלה מידרדרת. החבר, שניסה לאחוז בה, נפגע ושתיים מאצבעותיו נקטעו. באמצעות עו"ד יוסי טורס הגיש החבר לבית משפט השלום בחיפה תביעה לפיצויים נגד הקיבוץ וחברת הביטוח.

 

בפני השופט, מנחם רניאל, עמדה הסוגיה המשפטית: האם זו "תאונת דרכים" שקרתה "עקב שימוש ברכב מנועי", שאז הפיצוי הוא לפי חוק הפיצויים לתאונות דרכים, או שמא מדובר ב"תאונת עבודה", שאז יש להוכיח רשלנות כדי לזכות בפיצוי.

 

בא כוחו של החבר טען שזו "תאונת דרכים", שכן נעשה כאן "שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה", אך חברת הביטוח, באמצעות עו"ד מירום פסלר, התנגדה בטענה ש"לא הייתה כאן נסיעה" אלא "פעולת טיפול או תיקון של אדם ברכב במסגרת עבודתו". השופט הסביר כי השאלה היא "אם התובע עשה את מה שעשה במסגרת עבודתו או לא". אם הפעולה הייתה במסגרת עבודתו המקצועית - אין כאן תאונת דרכים. במילים אחרות, אם מדובר במי שעיסוקו הוא תיקון רכבים, אזי תאונה כזו תוגדר כ"תאונת עבודה". לעומת זאת, טיפול דרך בידי מי שאין זה עיסוקו, "אגב הנסיעה או לצורך המשכה המיידי" - למשל, חקלאי שמבצע בשדה פירוק של חלק מטרקטור כדי להמשיך בנסיעה בו - ייחשב, בדרך כלל, כתאונת דרכים.

 

השופט קבע שאין בודקים את "מהות הפעולה", אלא את השאלה מי עשה את הפעולה, ולכן, "אם מוסכניק עושה פעולה שגרתית במהלך עבודתו, הרי זה במסגרת עבודתו". הטרקטור היה בדרך לטיפול במוסך. התובע עצר אותו בדרך כדי לטפל בניתוק העגלה, כדי שלא ייכנס למוסך עם העגלה. לפיכך היה זה "תיקון דרך", ולכן קבע השופט כי אין זו "תאונת דרכים". הדיון יימשך בשאלת הפיצויים במסגרת "תאונה בעבודה", והתובע יישא בהוצאות המשפט בסך 5,000 ש"ח.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים