חג המשק - כפר גלעדי בן 90 ובית זרע בן 80 וחוגגים גם בקיבוץ הדתי
חג המשק

יבל ברקאי


כפר-גלעדי חוגג 90 * בית-זרע חוגג 80 * יומולדת שמח

 

בכפר-גלעדי, קיבוץ שאנשיו נחושים, מבטיחים שביום ההולדת 91 יגשימו את תוכנית החג המקורית הגרנדיוזית שתכננו לשנה זו. "המלחמה טרפה הכול", אומרים שי מלמוד (מזכיר הקיבוץ), רותי מרמלשטיין (מפיקת החג) ורחלי הורוביץ-קלר (רכזת התרבות), המתכננים לציין את התאריך בחג השני של סוכות (13.10), במתכונת מצומצמת.

 

רותי מרמלשטיין: "תחילה נתכנס לטקס בבית הקברות, שם תיערך אזכרה לחללי כפר-גלעדי מכל השנים והמלחמות, ואחר-כך יתקיים מפגש רעים על קפה ועוגה - גם עם בנינו העוזבים, ידידינו ושותפינו ב'רפת א' שבאזור החצר הראשונה. בהמשך נערוך ארוחת ערב חגיגית בחדר האוכל, ואחריה, ברצף, ערב שירה בציבור עם חן בניאן, בן בית-השיטה. למחרת יתקיימו סיורים ב'סליקים', למי שעוד לא היה שם, ו'סיורי נפילות' מסביב לקיבוץ, שהפו לפופולאריים מאוד בצפון כולו בעקבות המלחמה".

 

למרות ההכנות ליום ההולדת, האירועים הקשים שחווה כפר-גלעדי במלחמה עדיין נמצאים על סדר היום. שי מלמוד: "עיקר הנזקים אצלנו היו השריפות. כל החורשות ממערב לקיבוץ שרופות לגמרי. בגבעה המזרחית הצליחו החברים להציל, יחד עם מכבי-האש של קריית-שמונה, שני מתבנים ולול. לי אישית, כרפתן שקם לחלוב בשלוש בבוקר, היו לילות שימורים. קשה היה להירדם כשברקע מפגיזות ללא הפסקה סוללות התותחים שלנו, שהיו ממוקמות אצלנו". מוסיפה רחלי הורוביץ-קלר: "מעבר ליומיום הקרבי שהיה לנו, לא נשכח את אסון המילואימניקים שהתרגש עלינו ואת ההאשמות הלא-מוצדקות שחטפנו, שגרמו לנו לנזק הסברתי ותדמיתי. שלא ילמדו אותנו מה זה שכול".

 


הבית הראשון בבית זרע

ביטויי בית-זרע

 

בבית-זרע יחגגו בשישי, 6.10, יומולדת שמונים, בצל ההצבעה על השכר הדיפרנציאלי, הצפויה בקרוב למדי, כך אומרים בקיבוץ. לאה אסא (96), ילידת ליטא, שעדיין עובדת במקצועה, תופרת, כשעתיים ביום (כשאינה נמצאת ב"תעסוקת קשישים"), אומרת: "אנחנו בבית זרע עומדים לפני הכרעה אבל את דעתי אני שומרת לעצמי. בינתיים אני מקדישה את רוב זמני הפנוי לקריאת ספרות טרייה".

 

מארגני החג ביקשו מפרנסי הקיבוץ חצי מיליון ש"ח כדי לחגוג בצורה טובה ונאותה את שנת השמונים, אבל כולם, כולל מרים ירדני, ממארגנות החג, יודעים שלא יקבלו את כל מבוקשם. "בוודאי נקים מגרש משחקים לילדים לתפארת בית-זרע", אומרת ירדני, "ואולי ניטע בט"ו בשבט את 'שדרת הראשונים' ונארגן כנס מתנדבים לדורותיהם. כאמור, הכול בהתאם לאילוצים הכספיים. מסיבת השמונים תתבסס בחלקה על חוברת ביטויים של בית-זרע, שליקט חיים בורר במשך השנים".

 

חיים בורר (78), מכוכבי הכדורעף הגדולים של ישראל בשנות הארבעים והחמישים, ניאות לפרט כמה מהביטויים: "'אפנדציט' - התוספת לחדר האוכל. היית שומע חבר בית-זרע אומר לחבר אחר: 'במקורי יש מאווררים, באפנדציט אין. לא כדאי לך ללכת לאכול ב'אפנדציט'. ועוד ביטוי: 'בננות ערביות'- בננות מסוג מסוים, גדולות ופראיות יותר, שניטעו בקצה השורה כדי להגן על הבננות האחרות מפני הרוח".

 

ולמה נחגג יום ההולדת דווקא בסוכות? גם לזה יש לחכמי בית-זרע הסבר ראוי: הקיבוץ אומנם נוסד בחנוכה, אך הרצון לחגוג את הערב תחת כיפת השמים הכתיב את קיום המועד בסוכות. למסיבה הוזמנו, כמובן, עוזבי בית-זרע לדורותיהם.

 

יומולדת בקיבוץ הדתי

 

תנועת הקיבוץ-הדתי תערוך "יום תנועה" בחול המועד סוכות (9.10) במסגרתו יתכנסו כל חברי הקיבוצים בגוש-עציון ליום הזדהות והיכרות עם ההתיישבות הקיבוצית הדתית במקום, בעבר ובהווה.

ביום זה יחגגו, בעת ובעונה אחת, את חגם של טירת-צבי, המציין שבעים שנה לעלייה על הקרקע; של סעד - המציין שישים שנה; של עלומים וכפר-עציון - שכל אחד מהם מציין ארבעים שנה; ואת שובם של המושבים השיתופיים, ניר-עציון ומשואות-יצחק, אל חיק הקיבוץ-הדתי.

 


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים