עיתון השכונה - תופעת השכונות וההרחבותעיתון השכונה

אורית פראג


בקיבוץ שלי, קיבוץ דפנה, התחולל בשנות השמונים שבר נורא. הוא נקרא בלשוננו בשם הקוד "הפרשה". השבר לא היה כלכלי. הוא היה שבר חברתי, אם כי תוצאותיו המאוחרות הביאו גם לשבר כלכלי, והוא החל על רקע סירוב ועדת קליטה לקליטתן של שתי משפחות בנים. כדרכן של מלחמות, בהמשך הדרך כמעט כבר שכחו על מה היא החלה. הקיבוץ נחצה לשני מחנות עוינים ונחשפה בו מערכת כעסים ושנאות והתפרצויות שהביאו למצבי אל-חזור. דפנה לאחר הפרשה לא חזרה אף פעם להיות מה שהייתה קודם. מה שהתחולל בבסיס הפרשה העגומה הזו היה בעצם מאבק טרגי בין שני כוחות פנימיים. הכוח של תפיסת הקיבוץ כבית, מול הכוח של תפיסתו כארגון. בית הוא גוף אורגני. ארגון הוא גוף תבוני.

 

במאבק בין שני הכוחות הללו ברחבי התנועה הקיבוצית היום, ניצח הכוח האורגני. תבונת הארגון הקיבוצי בקרב מאסף. השכונות וההרחבות הקהילתיות הן ההוכחה לכך. מאות היישובים שנמצאים בשלב זה או אחר של הרחבה קובעים בעת הזאת את טיבה העתידי של ההתיישבות העובדת.

 

הן צמחו מתוך הדחף האורגני הטבעי להתחדשות והמשכיות. כיוון שהבנים נטשו את המקום, מזמינים חבריו תושבים צעירים אחרים לגור עמם. אין צורך ביכולת נבואית גדולה מדי כדי לצפות כי קיבוץ שבו פחות מ-200 חברים בגיל מזדקן ולידו שכונה שבה עשרות משפחות, צעירות ברובן, יראה לחלוטין אחרת עוד דור (30-20 שנה). מרבית הקיבוצים יקראו קיבוץ, אך לא יהיו יותר מאשר רשות מוניציפאלית בעלת קווי מתאר קהילתיים בעלי חזות פרברית, המקיימת בתוכה כמה שרידים מתוך ההוויה הקיבוצית המפוארת של העבר.

 

לתנועה הקיבוצית יש בעיה לא רק מבחינת הכוחות הפנימיים הדוחפים לבנייתן של ההרחבות.

הבעיה המעשית המרכזית היא, שמי שמסייע לקיבוצים לבנות את השכונות, הן מדרך הטבע הרשויות המוניציפאליות, המועצות האזוריות. היכן תשתלב פה באמת התנועה?

 

בהקשר לשאלה הזאת כדאי להתבונן באירוע שולי כביכול שהתרחש בכפר בלום באפריל השנה . היה שם כנס אסטרטגי שערכה המועצה האזורית גליל עליון. גליל עליון היא מועצה מעניינת כי כל יישוביה הם קיבוצים. תהליכים שמתרחשים בתוכה הם מיקרוקוסמוס לתהליכים שקורים במקומות אחרים, פחות מובהקים. בין הדוברים בכנס, והוזמנו אליו מרצים מכל התחומים, לא נראו מזכירי התנועה. אהרן ולנסי, ראש המועצה, הזמין את ולוולה ואת ברגיל להיות בקהל השומעים ולא כדוברים. במילים אחרות, למרות שבכותרת הכנס דובר על תהליך אסטרטגי בקיבוצים, לתנועה לא היה שם כל ייצוג.

 

אי אפשר לדבר על קיבוצים ללא תנועה. הרשויות המוניציפאליות אינן יותר מאשר רשויות מוניציפאליות, גם אם מנסים באופן מלאכותי לשלב בהן מילים שנשמעות רוחניות יותר כמו התחדשות ו"חזון".

 

במועצה האזורית מטה אשר יש כמה דוגמאות להצלחות מסחררות של ההרחבות הקהילתיות.

ראשונה לכולן היא קיבוץ גשר הזיו. תושבי הקיבוץ הבינו כבר לפני ארבע שנים שברגע שהם יוצרים אגודה מוניציפאלית שבתוכה תתקיים האגודה השיתופית הם יוצרים משהו חדש שאינו קיבוץ עוד. לימים התיישבו במהירות מפתיעה למעלה ממאה משפחות מנהריה והסביבה שרק חלקן מוכנות לשלם את המחיר של איכות החיים הקיבוצית, והחלו להיווצר קונפליקטים סביב רמת התשלום עבור חינוך, למשל. ומה יקרה לקיבוץ איילון, קיבוץ הממוקם על גבעה יפת הוד, ובהמשכה ואדי ציורי, שבו פרוסה שכונת-בטון הצבועה בכתום. בכל בית, צריח אירופאי ברוח השם שהשכונה נושאת. גם בשכונה הזו תוך תקופה קצרה מלאה רשימת תוכנית הבניה, למעלה מ-120 יחידות דיור.

 

גיליון חג הסוכות של "הדף הירוק" ו"קו למושב" מביט בצורה מרוכזת על תופעת השכונות וההרחבות הקהילתיות. הוא מספר את סיפורי המפגש של החברים והתושבניקים, שתי האוכלוסיות החיות היום בקיבוצים ובמושבים, ומשלב כתבות ומאמרים מהיבטים נוספים: ארכיטקטוניים, שפטיים, חברתיים, ומוניציפאליים.

 

אמרי רון אמר בראיון הסיכום לתפקידו כראש הזרם השיתופי, שתהליכים אינם חייבים להתקיים באופן סטיכי. ניתן לכוון אותם. באותו ראיון הוא התייחס לאפשרות שהקיבוצים המתחדשים עם שכונותיהם החדשות יהפכו לקואופרטיבים. ולנסי, שהוזכר קודם, מודע כראש מועצה לבעיה הגדולה של אובדן הצביון הקיבוצי ביישוביו. הדרך שלו אינה פונה לעזרת התנועה, אך הוא, למשל, מקפיד לקרוא לשכונות החדשות הרחבות קהילתיות כדי להדגיש את התוכן הערכי: בטרמינולוגיה הזו השכונות אינן אלא הרחבה של הקיבוץ. הקיבוצים קולטים את אנשי השכונות ויוצרים משהו יחד. אך ביחד הזה נמצאת הירארכיה היסטורית.

 

כך או כך, לתנועה הקיבוצית, שנושאת עמה ערכים הדוחים את הניאו-ליברליזם הישראלי, מהוות שכונות אתגר לא קטן. משאלות הלב של התושבניקים המחפשים איכות חיים, שלעיתים הם לא ודעים גם להגדירה, יוצרות פתח תקווה להיווצרותם של יישובים שימשיכו להתפתח בצורה אורגנית ויטמיעו בתוכם תבונה מכוונת.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים