ידידי הג'וק - חוות "בית האיכר" בבארות-יצחק מקרבת ילדים עירוניים לחיי הכפר
ידידי הג'וק (וחיות אחרות)

יפה רזיאל, ידיעות אחרונות

 

 


חוות "בית האיכר" בקיבוץ בארות-יצחק מנסה לקרב ילדים עירוניים לחיי הכפר * זה כולל חליבת עזים, דריכת ענבים, וגם היכרות קרובה מאוד עם תיקנים

 

למה כדאי לגדל ג'וקים כחיות מחמד? כי הם לא מלכלכים, לא תופסים מקום, חיים על חסה ואפשר לגלות בהם הרבה דברים נחמדים, כמו הלחישה המיוחדת שהם מפיקים. זהו אחד המסרים שמעביר שמוליק גליקמן בחוות החיות שלו בקיבוץ (הדתי) בארות-יצחק.

 

חוות "בית האיכר", המשתרעת על שטח של חמישה דונם, מספקת לכל המשפחה חוויית טבע אמיתית שכוללת שיטוט בין עזים, גמלים, חמורים, ארנבים, נחשים ויונים. לומדים להכיר את הניחוחות והקולות ומקבלים הרגשה של כפר, לא מהסוג של הווילות אלא זה של המשקים. הרעיון להקים חווה כפרית בסמוך למרכזים עירוניים נבט אצל גליקמן לפני כשנתיים, ומאז הוא מרחיב את המקום ומוסיף מסלולים חדשים להכרת בעלי החיים. "רציתי לתפוס שתי ציפורים במכה - להעניק לילדים פעילות חווייתית בטבע בשילוב חוויה לימודית, ולהעשיר את הידע שלהם על חקלאות קדומה", הוא אומר. "בהתחלה הגיעו הילדים אל החווה במסגרת בתי ספר וגני ילדים, ודי מהר הם ביקשו לחזור עם האחים והמשפחות". גליקמן, שבנה את החווה במו ידיו, גילה שלחלק ניכר מילדי העיר אין מושג, למשל, מה ההבדל בין כלב לגמל. "פעם אחד הילדים חלב עז ושאל למה לא יוצא מהעטין שלה דבש", הוא נזכר.

 

אחרי התנסות מעשית בתחנות הרבות שבחווה, אין סיכוי שהילדים יחשבו שנאקה וחמור נולדו מאותה אם, שכן 16 התחנות מסודרות בצורה הגיונית, ולכל אחת מצורף מדריך שבין היתר מסבר את האוזן בסיפורים ובציטוטים מן המקורות. הילדים מוזמנים לגעת בבעלי-החיים, ללטף אותם ברוך, ותוך התנסות מעשית ללמוד על אורחות חייהם בסביבתם הטבעית. "גיליתי אצל ילדים פחדים עצומים ולא מוצדקים מחרקים ומזוחלים", מספר גליקמן. "בסיורים אנחנו מסבירים באיזה אופן להתנהג עם נחשים ארסיים, למה לא לחשוש מדבורים, ואפילו על התועלת שבחרקים".

 

במהלך הסיור בין הזוחלים מנדב שמוליק סודות מחדר המיטות של החגבות, הקרויות "מקלון וייטנאמי". הפמיניסטיות ודאי תשמחנה לשמוע כי מהביצים של הנקבה יוצאות רק נקבות, וכי אם בטעות נתלשת לה רגל - היא גדלה במהרה מחדש.

 

במסגרת ההתנסות המעשית בחווה, הילדים חולבים עזים, דורכים ענבים בגת, מתוודעים לתהליך הפקת שמן זית, אופים פיתות בטאבון, מכירים את הדבורים מקרוב, רוכבים על חמור, משגרים יוני דואר תוך שמיעת סיפורי גבורה על היונים במלחמות השונות, מלטפים ארנבות, ויש אפילו כרכרה רתומה לסוס שניתן לטייל בה מסביב לחווה.

 

בסוכות תתקיים בחווה תערוכה מיוחדת בנושא חומרים מן הטבע, ובינתיים אפשר לרכוב על גמל שדבשתו הפכה לסוכה כשרה כל ימות השנה. עבור קבוצות נוער בני 12 ומעלה פועלות סדנאות לניווט בשטח, הכוללות פעילויות שדה שונות, תרגילי הישרדות וירי חצים. בימי הקיץ עומדות לרשות המבקרים מגלשות מים - נפרדות לבנים ולבנות. יש גם אפשרות לערוך, בחורשה מוצלת בכניסה לחווה, פיקניקים ואירועים פרטיים.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים