האמונה בדרכנו - כדי להמריא (מבלי לשכוח אף אחד מאחור), עלינו להאמין בעצמנו ובערכינו
ח"כ אורית נוקד

האמונה בדרכנו

אורית נוקד, ח"כ וחברת שפיים


כדי להמריא (מבלי לשכוח אף אחד מאחור), עלינו להאמין בעצמנו ובערכינו

העתיד הקיבוצי על-פי אורית נוקד

 

יותר בנים ממשיכים, יותר קיבוצים עולים מחדש על מסלול של צמיחה, יותר נתונים ומאזנים כלכליים חיוביים. לא שאין מקום לשיפור ולהכרה מצד המדינה בתפקיד הייחודי והחשוב של ההתיישבות בכלל והקיבוצים בפרט, אבל נראה שאחת התקופות הקשות של התנועה הקיבוצית מאחורינו.

מזה כארבע שנים אני משמשת כנציגת מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה. בתוקף תפקידי ביקרתי בעשרות רבות של קיבוצים; פעלתי מול משרדי הממשלה השונים לקידום מאות פניות של קיבוצים וחבריהם; יזמתי בכנסת הצעות חוק והבאתי לחקיקתם של חוקים הנוגעים לאופי חיינו הייחודי ולצרכים השונים הנגזרים ממנו. כאשר אני מצרפת את כל חלקי הפסיפס הללו לתמונה אחת שלמה, אני סבורה כי באופן כללי ניתן לומר שמצבנו טוב יותר. נכון, עדיין אנו נתקלים בקשיים מול הרשויות השונות ומינהל מקרקעי ישראל. נכון, יש קיבוצים שעדיין נמצאים בקושי קיומי ממשי. נכון, ההתיישבות עדיין לא זוכה למקום לו היא ראויה. נכון, שילמנו מחיר ערכי, נפשי וכלכלי תמורת השינויים. עם כל אלה, המגמה חיובית.

אך לצד האופטימיות, ברצוני להציב תמרור מכוון להמשך. כוחנו העצום נובע מאמונה בדרכנו וממרקם החיים הייחודי, להם התחייבו מייסדי הקיבוצים, ואחריהם - אנחנו ובנינו. הערבות ההדדית, האמונה באדם והצבתו במרכז חייבות להמשיך להיות נר לרגלינו. זה הזמן לשמר ולהחיות את מרקם חיינו על רקע רוחות משתוללות של קפיטליזם פרוע. אותו כוח שאפשר לנו לעבור את הזמנים הקשים הוא הכוח שמניע אותנו והוא זה שיאפשר לנו לשגשג בהמשך. התוקף המוסרי של הקיבוץ היה ועודנו הדאגה לחבר ולרווחתו והתמיכה באלה שזקוקים להן. דווקא בעידן הנוכחי מושגים כגון סולידאריות וערבות הדדית רלוונטיים וחשובים מתמיד. תנאי הכרחי ובסיסי לחיינו המשותפים הוא קיום חיי קהילה פעילים ותוססים.

עלינו לזכור את עברנו על מנת להבין את ההווה וכדי להתכונן לעתיד טוב יותר. ההכנה לעתיד טוב יותר חייבת לכלול את האמונה בעצמנו ובערכינו; את גידול הקיבוצים, דבר שיושג על ידי קליטת חברים חדשים; פיתוח יכולת הקיבוצים לנהל את עצמם; מתן השכלה רחבה לדורות הבאים; ויצירת שותפויות חזקות ומשגשגות בין קיבוצים בתחומים שונים.

על מנת להמריא, ולא לשכוח אף אחד מאחור, עלינו לדאוג שלא לשפוך את התינוק עם המים.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים