היערכות בתי הספר לקראת שנת הלימודים תשס"זהיערכות בתי הספר לקראת שנת הלימודים תשס"ז

נחמן גלבוע וטל אלמליח


 

בצפון יטפלו בטראומות, בדרום ממגנים

 

בית ספר הר וגיא בדפנה

 

בבית הספר התיכון הר וגיא שבגליל העליון הולכות ונשלמות ההכנות לפתיחת שנת הלימודים. מבני בית הספר המשרת 14 קיבוצים, 2 מושבות, וכ-100 תלמידים מקריית שמונה, חצור וראש פינה, לא נפגעו פיזית מפגיעה ישירה של קטיושות אלא רק מנפילות שהיו בסביבתו וגרמו לנזק מזערי של מספר שמשות שבורות. בתקופת המלחמה התארח במקום גדוד 50 של הנח"ל, ולאחר סיומה של המלחמה היה צורך להדביק את הפיגור בהכנת הכיתות ולסדר מחדש ציוד שהוצא מהן.

 

"במהלך כל תקופת המלחמה היינו בקשר טלפוני בין ההנהלה, המורים והתלמידים", מספר מנהל בית הספר, יגאל גז ממטולה, "וקיימנו מספר מפגשים של צוות בית הספר כדי להיערך לפתיחת שנת הלימודים. אנחנו מקדישים לא מעט אנרגיות להביא את בית הספר למוכנות פיזית, אבל לא כל כך מוטרדים מזה שאולי לא הכל יהיה מוכן בזמן. שנת הלימודים תיפתח ברגל ימין. קיימנו השתלמות על מנת שהמורים יהיו מסוגלים לזהות במקרה הצורך סימנים של פוסט טראומה, אבל נטיית הלב שלנו היא להאמין שמהר מאוד כל הדברים יחזרו לפסים רגילים".

 

גז מוטרד יותר ממידת ההיערכות של בית הספר לסיבוב נוסף העלול להתרחש, ולצורך העניין הזה עורכים עובדי בית הספר בדיקות מחמירות של מצב המקלטים ומשתדלים לתת מענה לכל תרחיש אפשרי. בינתיים נערכים המורים לקליטת התלמידים כבכל שנה, עם הכנת תוכניות לימודים ותכנון פעילויות חברתיות.

 

מחזור י"א יפתח את השנה במסגרת מחנה גדנ"ע, עם צוות מתוגבר שיתמוך בתלמידים. "בסך הכול אני לא רואה קשיים מיוחדים", מסכם גז. "משרד החינוך מחפש דרכים לעזור, ומבטיח שכל צורך שיעלה יקבל מענה מלא".

 

בית הספר מנור-כברי בכברי

 

בבית החינוך מנור-כברי יתחילו השנה 370 נערים ונערות את הלימודים בחטיבה העליונה. "גם בימי המלחמה המשיכה ההיערכות לקראת שנת הלימודים הבאה", אומר צביקה אמדור, מנהל בית הספר. "כולנו מחכים לפתיחת השנה ורוצים לחזור לעשייה. באנו לעבודה כל החופש, לא צברנו פערים ואנחנו ערוכים לגמרי".

 

המלחמה הביאה לבית הספר שתי טראומות אישיות. החייל החטוף גלעד שליט ממצפה הילה הוא בוגר בית הספר במנור-כברי, ותלמיד נוסף, נאור רגב מאילון, נהרג בזמן המלחמה מהתהפכות טרקטורון כששהה עם משפחתו בקיבוץ יהל שבערבה. אמדור מספר כי הם עומדים בקשר עם ההורים של שתי המשפחות ומשתפים פעולה עמן, ועם תחילת הלימודים יעלו את הדברים הללו לשיחה עם החניכים. "אנחנו נערכים לעסוק במלחמה והשלכותיה, מה שנצרב בתודעה הן של המבוגרים והן של החניכים, בתוכנית הלימודית, החברתית והייעוצית שלנו", הוא מוסיף.

 

"התלמידים מאוד רוצים לחזור לבית הספר ולמסלול החיים הנורמלי ולפגוש את החברים. מצד שני יש הרבה סימני שאלה ותהיות. בית ספר בקו העימות מתמודד עם מציאות אחרת מבית ספר במרכז הארץ. המלחמה הזו לא עברה ליד התלמידים, הן מי שהיה באזור והן מי שנדד במהלך חודש. בשבילם זה לא משהו מהעיתון".

 

בית הספר אנה פרנק בסאסא

 

אסתר רותם, מורה וחברת צוות ההיערכות לשנה"ל בבית חינוך אנה פרנק בסאסא, אומרת כי ימי ההיערכות השבוע לצוות החינוכי שונו עקב האירועים וכי מושם בהם יותר דגש על הכנת הצוות למפגש עם החניכים מאשר על התוכנית הלימודית. "דבר מרכזי אצלנו הוא שאנו מתארגנים להתגייסות למשימות באזור", היא מספרת. "צוות ההיערכות רוצה ללכת על שינוי מסוים בשבוע הראשון של הלימודים ובכלל בתחילת השנה, לכיוון של סיוע לאזור - ליישובים, לשיקום יערות ועוד. מה שעבר הצוות החינוכי בעצמו, כתושבי האזור, מחדד את הצורך לתווך את המציאות לנוער ויחד אתם לעשות דברים משמעותיים. מצד אחד להקשיב, ומצד שני לעשות".

 

בתי הספר בשער הנגב

 

גם בדרום מתארגנים לפתיחת שנת הלימודים, בין היתר בבית הספר היסודי של שער הנגב שספג פגיעת קסאם שלושה שבועות לפני סיום שנת הלימודים, ומאז למדו תלמידיו במסגרות קטנות ביישוביהם. לאחר הנפילה הודיע ועד ההורים שלא יאפשר את החזרה ללימודים, אם לא ימוגן מבנה בית הספר על מנת להבטיח את ביטחון יושביו. למנהלת בית הספר, ענת רגב מרוחמה, יש בשורות טובות בעניין הזה. "כנראה שהעובדה שלא חזרנו ללמד בבית הספר", היא אומרת, "השפיעה על מקבלי ההחלטות לאישור תוכנית המיגון, כי בתקופה הזו התקבלה החלטת ממשלה בהובלת עמיר פרץ למגן 24 בתי ספר שנמצאים בטווח הקסאמים. במהלך הקיץ הזה עבדו בכל בית ספר, והתאימו לו את חליפת המיגון המתאימה לתנאים שלו. צריך לזכור שבשנה שעברה לא הייתה אף כיתה ממוגנת, ולחצי מהכיתות היו תקרות רכות".

 

בבית הספר היסודי תהיינה השנה כל הכיתות ממוגנות, ובחלק מהכיתות מוצמדים חדרי ביטחון לתקרה הממוגנת. בחלק מהמסדרונות תמוגן גם התקרה, והילדים יגיעו לחדרי ביטחון במקרה של אזעקת "שחר אדום".

 

"נעשתה עבודה מסביב לשעון", מספרת רגב, "ונגמרה גם הכשרתן של כיתות יבילות שהובאו מחוף עזה והמדרכות שלידן. אני יודעת שבתיכון חלק מהעבודות עוד יימשכו לאחר פתיחת שנת הלימודים, אבל בגדול כל הפרויקט עומד לפני סיום עם פתיחת שנת הלימודים".

 

במקביל, עובדים בבית הספר בשער הנגב גם על הגברת החוסן של המורים והתלמידים, על פי תוכנית שיש בה גם מרכיבים פיזיולוגיים וגם נפשיים.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים