בזכות ההון (האנושי) - לחזק את ערכי הליבה - בפנים; להיות חיל חלוץ לצדק ולשלום - בחוץ * העתיד הקיבוצי על-פי גברי ברגיל
גברי ברגיל

בזכות ההון (האנושי)

גברי ברגיל, מזכיר התנועה הקיבוצית


לחזק את ערכי הליבה - בפנים;

להיות חיל חלוץ לצדק ולשלום - בחוץ

העתיד הקיבוצי על-פי גברי ברגיל


ועכשיו זה כבר מוחשי. מדובר במגמה ברורה של צמיחה בשני תחומים קריטיים לביסוס הקיבוצים - הכלכלי והדמוגראפי. בתחום הכלכלי מראים הנתונים היבשים שבשנת  1998 היה היקף ההון העצמי של הקיבוצים  0.5 מיליארד ש"ח ובשנת 2005 הוא כבר עבר את הסכום של שישה מיליארד ש"ח. העודף המשקי הממוצע לחבר עלה בשנה האחרונה ב-% 16 בתוצר הגולמי יש גידול של כ-% 8 רק בשנה האחרונה, ובממוצע ההכנסות למשק הבית קיים גידול של %14 .

בתחום הדמוגראפי ניתן לראות בשלוש השנים האחרונות היפוך מגמה. בפעם הראשונה, לאחר כמעט עשרים שנה של מגמה דמוגראפית שלילית, עברנו למגמה חיובית - וזה אומר שיותר חברים חדשים מצטרפים מאשר אלה שעוזבים או, חס וחלילה, הולכים לעולמם.

לתהליך החיובי שעובר על התנועה הקיבוצית יש סיבות רבות: התנועה קראה נכון את האתגרים והציבה סדר יום שכלל אפשרות לשינויים בקיבוצים, עזרה נקודתית לעשרות קיבוצים שנכנסו למשבר וסיוע בהסדרת מכלול הנושאים מול המדינה; הסדר הקיבוצים, שזכה לתרעומת מוצדקת בקיבוצים רבים, אך איפשר בפועל לקיבוצים להסדיר לאורך זמן את חובם ולבנות אופק כלכלי מחודש; השינויים שעברו על הקיבוצים, בעיקר על אלה שעמדו על סף חידלון כלכלי ודמוגראפי; שינוי הניהול הקיבוצי והפרדת המשק והקהילה, ועוד. אבל, יותר מכול, התאפשר השינוי הדרמטי הזה בזכות מרכיב ההון האנושי בקיבוצים: אוסף גדול של חברים המאמינים ברעיון הקיבוצי, אשר היו מוכנים להשקיע המון מאמץ וזיעה כדי לצאת לדרך חדשה. שוב ושוב מסתבר שאין דבר שמצליח יותר מהצלחה. כיום, כאשר האופק הקיבוצי נפתח ונעשה בהיר יותר - חברות עסקיות מחפשות להשקיע במשק הקיבוצי, בנים ומשפחות צעירות רוצים להצטרף והאוזן הציבורית קשובה יותר לרעיון הקיבוצי.

אבל דווקא היום עלינו להיזהר מתחושה שהכול בסדר, ומוטל עלינו לסמן את האתגרים והיעדים שדורשים טיפול בשנים הבאות. עכשיו, כאשר טבעת החנק הכלכלית והדמוגראפית יורדת מצווארנו לאט לאט, עלינו לשוב ולחזק את ערכי הליבה שמהם נבנה הקיבוץ. צריך לטפח את מעגלי השותפות, לשמור על שוויון בסיסי בין החברים ולחזק את מעגלי הסולידאריות והערבות ההדדית. צריך להבטיח שהחינוך יהיה שווה לכולם ושהקיבוץ יהיה מקום שטוב להזדקן בו, כאשר בריאות חברינו הוותיקים תהיה באחריות כולנו, ולא יהיו חבר או חברה ותיקים שתקציבם אינו מאפשר להם לדאוג לבריאותם באופן מלא. מעבר לכל זה, אנחנו צריכים לחזור ולהיות כוח שמהווה חיל חלוץ במאבק למדינה צודקת יותר, החיה בשלום עם שכניה.

הגיע הזמן שהמילה "קיבוץ" תחזור להיות מותג שהוא סימן להצלחה, סימן לישראל היפה, משהו שכל אחד רוצה להיות חלק ממנו או לפחות להזדהות איתו.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים