נחתם הסכם הנושים של משגב עם

טל אלמליח 


משגב עם

ההסכם הסתייע בזכות הלוואה של המועצה האזורית ושל קרן קמ"ע

 

ביום חמישי שעבר נחתם הסכם נושים בין משגב עם, החברה לפיתוח הגליל והבנקים.

 

במסגרת ההסכם, קנתה החברה לפיתוח הגליל את חובו של הקיבוץ לבנקים בהנחה של 45% ומול זה קיבלה לרשותה חלק מאמצעי הייצור של הקיבוץ - גד"ש, לול חלק מהמטעים וכן 75% ממניות תנובה במנגנון "ביי בק".

 

אחיק ברלוי, מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל, שמוביל את המהלך הזה כבר קרוב לשנתיים, מסביר כי הסכם זה הוא ראשוני מכמה בחינות. ברלוי מסביר כי החלק של פיתוח הגליל בשיעבוד הזה מקביל לזה של הבנקים, וזו פעם ראשונה שהבנקים מסכימים לעשיית שותפות בביטחונות עם ארגון קניות. "ישנם נכסים של הקיבוץ שלא עברו אל ארגון הקניות מ.א.ג.ע, (שהוא חלק מהחברה לפיתוח הגליל ט.א.) ונשארו נכסיו של הקיבוץ כדי לשמש כשיעבודים עבור חוב מצד המפעל של הקיבוץ לבנקים, בעצם כאיגרת חוב".

 

אלי בן עמי, רכז המשק של משגב עם, מוסיף כי שני דברים נוספים הם חסרי תקדים בהסכם הזה, האחד הוא שהמועצה האזורית הגליל העליון העמידה הלוואה לטובת העסקה; וכן שהקרן המרכזית לערבויות (קמ"ע) שנוסדה על ידי הקיבוצים והבנקים, העמידה אף היא הלוואה לטובת ההסכם והדבר נעשה בפעם הראשונה.

 

כזכור הגיע קיבוץ משגב עם לגירעון כספי עמוק והחברה לפיתוח הגליל השייכת לקיבוצי הגליל העליון החליטה שלא לקרוא למפרק לקיבוץ, אלא לסייע לו במידת האפשר. הפיתרון שהוצע מתבסס על מה שמכונה בשם "מודל פרוד" - הסדר לפיו רוכשת המערכת האזורית את כל חובות הקיבוץ מהבנקים ומשעבדת את ענפיו כדי לממש את החוב.

 

"ההסכם הזה נעשה בהסכמה עם כל הנושים - הבנקים, הספקים וארגוני הקניות, וגם עם חברי הקיבוץ", אומר בן עמי. "היו מספר אסיפות יחד עם התקדמות ההסכם ואחרי שינויים כאלה ואחרים הוא התקבל. ההסדר התבשל לאט והדברים נשקלו לעומק. היתרונות שלו הם שהוא מסיר שיעבודים משטח המחנה ומאפשר לעשות מהלכים של שיוך. אמצעי הייצור שמשרתים את ההסדר חוזרים לקיבוץ בתום זמן נקוב של עשר שנים וללא תנאי. בנסיבות הקיימות זה ההסדר הטוב ביותר שניתן להשיג".
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים