חשש לגבי המשך הצמיחה הדמוגרפית בגליל המערביחשש לגבי המשך הצמיחה הדמוגרפית בגליל המערבי

נחמן גלבוע


"קיימת דאגה רבה באזור לנושא הצמיחה הדמוגרפית אשר הייתה בתנופה גדולה בשנים האחרונות בשכונות הקהילתיות, כמו גם בקליטת בנים וחברים חדשים בתחום הקו הכחול. תושבים אלו היו מהראשונים לעזוב את המקום, וקיים ספק באיזו מידה ירצו לחזור ובאיזו מידה תימשך תנופת האכלוס ביישובים". כך מדווחים רכזי אזור הגליל המערבי של התנועה הקיבוצית, דורית בקר ואמנון צורף, מהמפגש לממלאי תפקידים אשר נערך ביום חמישי שעבר במקלט המרכזי בקיבוץ סער. למפגש הגיעו נציגים ממרבית הקיבוצים, ראש המועצה האזורית מטה אשר, יהודה שביט, ומנהלי המפעלים האזוריים, יובל אורן ורמי רז.

 


הגליל המערבי

"התאספנו כאן בקיבוץ סער", אמרו בקר וצורף, "במטרה כפולה, למרות הסיכון המסוים בהימצאות בקיבוץ שנפגע באופן הקשה ביותר עד כה במלחמה הזאת ושכל אחד מחבריו. אנחנו כאן בראש וראשונה כדי להביע הזדהות עם הקיבוץ וחבריו ולחזקם, וכן כדי ליצור מפגש משותף לאנשים אשר בחודש האחרון נשאו בעול הכבד של ניהול יישוב בעת מלחמה, מלחמה שהעורף הפך בה לחזית. יש גם חשיבות רבה לתכנון ומחשבה על היום שאחרי שיהיה ללא ספק ארוך ובעייתי, הכרחי יהיה לעבוד בצוותים משותפים אזוריים וארציים".

 

במפגש עלו נושאים הקשורים בהשבתת פעילויות כלכליות, קשיים הנובעים מהיערכות בעייתית של העורף וקשיים בקבלת מענה לצרכים ביטחוניים דחופים.

 

הובע חשש מקשיים כספיים בגין מסלול פיצויים בלתי מספק ליישובים שאינם בקו עימות - המסלול הירוק נותן כידוע תשובה חלקית בלבד. ההמלצה לכולם בעניין זה הייתה להמשיך ולתעד בפירוט את כל האירועים והנזקים הכלכליים ולהיות מוכנים להגיש תביעות אם וכאשר יתאפשר הדבר. מנכ"ל מילואות ומשקי המפרץ, יובל אורן, הבטיח שארגון הקניות יעזור תזרימית לעבור את התקופה הראשונה לקיבוצים שיזדקקו לכך. יהודה שביט סקר את פעילות המועצה האזורית על מחלקותיה השונות, וזכה להבעת הערכה רבה לפעילותה של המועצה האזורית בתקופה זו. אחד החברים טען שיש לבוא חשבון עם מוסדות ממלכתיים אשר סירבו לתת שירות בתקופה הראשונה לקיבוצי הצפון, לדוגמא קופת חולים כללית, שירות הדואר ועוד.

 

בהמשך המפגש הצטרפו לשיחה חברי הכנסת אבשלום (אבו) וילן ויוסי ביילין אשר ביקרו בקיבוצי הגליל המערבי. ביילין גרס שלמרות הדאגה שנשמעה לגבי החזרה לשגרת החיים, העולם חוזר לעצמו מהר והחיים חזקים מכל משבר.

 

וילן המליץ ליישובי קו העימות לבחור במסלול הירוק שבו מובטח תקבול כספי מהיר אם גם רק עבור שכר עבודה. בסיום המפגש נשמעה אזעקה ובהתגנבות יחידים הגיע כל אחד למכוניתו.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים