משקי קצר - עניינים כלכליים

משקי קצר

אריק בשן

 


משקיעים

 

בשבוע שעבר אישרה מנהלת מרכז ההשקעות בתמ"ת בקשות סיוע לתעשיות הנמצאות ב"מצב מלחמה" בצפון ובדרום: לגברעם מעטפות איכות, יצרן המעטפות של גברעם, אושר להרחיב את המפעל בהיקף השקעה של כ-17 מיליון ש"ח. לקוטלב, חניתה, יצרן יריעות פלסטיק מצופות אלומיניום, אושרה תוספת השקעה בהיקף של 10.5 מיליון ש"ח. לדפוס בארי, יצרן מגוון דברי דפוס ומוצרי דיוור מתקדמים, אושרה תוספת השקעה של 7.2 מיליון ש"ח. לכימדע כימיקלים עדינים, יצרן מוצרי כימיה של ניר-יצחק, אושרה תוספת השקעה של 3.1 מיליון ש"ח. ללוג, אשדות- יעקב איחוד, יצרן בקבוקי פלסטיק, בין השאר לשימוש בענפי המזון והתרופות, אושרה תוספת השקעה בהיקף של 3 מיליון ש"ח. כל ההשקעות הן ב"מסלול מענקים", משמע היצרן מתחייב להקים את הפרויקט בזמן קצוב ולייעד לפחות 25% מתוצרתו ליצוא. בתמורה לכך, 24% מכלל ההשקעה הופך למענק.

 

מתרחבים

 

חברת ההזנק (סטרט אפ) הקיבוצית, איגלו, המפתחת ומשווקת חבילות תוכנה לשיפור ביצועים, גייסה 10 מיליון דולר, מחציתם מקרן הסיכון אוורגרין והשאר מהקיבוצים עין-שמר ומעגן-מיכאל. החברה הוקמה בעין-שמר על בסיס ידע של מתכנתים מהקיבוץ, ביניהם המנכ"ל היום, עומר גבע, וסמנכ"ל הפיתוח, משה אבלגון. החברה פועלת בארה"ב, באירופה ובישראל.

 

טובופלסט, יצרנית מוצרי אריזה פלסטיים מקבוצת לגין, יגור, תקים במשותף עם אלקן, חברת ענק בינלאומית שמרכזה בקנדה, מפעל לייצור שפופרות פלסטיק ברוסיה. אחזקותיה של טובופלסט במפעל, שאמור להתחיל לייצר בשנת 2007, יעמדו על 49%, והשקעתה בו כ-15 מיליון ש"ח (בפריסה לשנים מספר). טובופלסט מייצאת שפופרות בשוטף, ומגמות השוק הרוסי המתפתח מחייבות ייצור של המוצר בסמיכות גיאוגרפית. מדובר על 8-7 קווי ייצור והצפי: בתוך שנים מספר יגיע היקף הייצור והשיווק ל-150 מיליון שפופרות בשנה.

 

מצטיינים

 

בית-אלפא טכנולוגיות, יצרן כלי רכב לפיזור הפגנות ומערכות ייעודיות לדיכוי מהומות, נבחר ליצואן קטן מצטיין, מטעם מכון היצוא, עבור הישגיו בפיתוח היצוא בשלוש השנים האחרונות. החברה, שמוצריה מצטיינים בין השאר בפיתוחים חדשניים של תותחי מים מבוססי מחשב, הגדילה את יצואה מ-3.7 מיליון דולר (ב-2003) ל-12 מיליון דולר (ב-2005), והיא מייצאת היום לשלושים מדינות, ביניהן: ארה"ב, רוסיה, תורכיה, צ'ילה, ארגנטינה, סינגפור, אוגנדה וטנזניה.

 

פבי בקלו (53), מנהל החשבונות הראשי של קבוצת פלסטרו, הוא העובד המצטיין המפעלי בתחרות הארצית ע"ש נח מוזס ז"ל. בקלו, תושב היישוב הקהילתי נופית, מועסק במפעל משנת 1983 ובתפקידו הנוכחי הוא ממונה על שמונה איש, כולם חברי גבת. "צריך להבין את המנטאליות וללכת בין הטיפות", הוא מסביר את סוד הצלחתו ל"ידיעות אחרונות", "אפשר לנהל מחלקה לא על בסיס מרות ולא על בסיס קשיחות, אלא על בסיס חברות, נועם והבנה ולהגיע לתוצאות".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים