שגרת מלחמה - מהנעשה בקיבוצים ברחבי הארץ

שגרת מלחמה

קרני עם-עד, תחיה שירן, שירלי זינגר

 


השבוע הרביעי למלחמה בצפון ובדרום

ובמרכז נמשכים מבצעי אירוח נרחבים

התנועה הקיבוצית בחזית ובעורף

דו"ח קרבי מהשטח

 

כפר-גלעדי: רוח "השומר"

 

את יום הקרב, והאסון שבעקבותיו, שעבר השבוע על החברים בכפר-גלעדי, הם לא ישכחו במהרה. בעיקר צוותי הכוננות של הקיבוץ, שפעלו במשך יותר מ-12 שעות רצופות ורצו מאירוע לאירוע, מפגיעה לפגיעה ומשריפה לשריפה. בעיקר הם, כי שאר האוכלוסייה בכפר-גלעדי - ובכפר-גלעדי כולם נשארו בקיבוץ (להוציא משפחה או שתיים שיצאו להתאווררות קצרה) - הייתה באותן שעות במקלטים.

 

יש בקיבוץ משמעת והתנהלות שאי אפשר לפרשן אלא כ"רוח כפר-גלעדי", ואם תרצו - רוח "השומר", שעדיין שורה בקיבוץ. "פחדנו משאננות", אומר טל ישראלי (עמיר), מנהל הקהילה בכפר-גלעדי. "אחרי הכול, יותר משלושה שבועות של לחימה, עם המון נפילות מסביב, ושום דבר לא פוגע בתוך הקיבוץ - אבל החברים בכפר-גלעדי הוכיחו בגרות, הוכיחו משמעת, ומעל הכול הוכיחו אחדות".

 

התנדבות: דרושים חולבים

 

הנרי אלקסלסי, רכז מדור ההתנדבות בתנועה הקיבוצית, מדווח על 300 מתושבי הצפון שנקלטו במוסד "גלבוע" בבית-אלפא. מיכה ולדן מרכז את הפעילות במקום, בה נוטלים חלק חילוניים, דתיים, חרדים, עולי אתיופיה ועוד. כמו כן מבקש אלקסלסי מרפתנים שאינם מקיבוצי קו האש להתנדב לשניים-שלושה ימי חליבה ברפתות של קיבוצי הצפון. גם חשמלאים מתנדבים יתקבלו בברכה, בעיקר להתקנת תאורת חירום במקלטים. "עד עתה חילקנו מנות מזון מטעם ארגון 'ישראל אחת' המאגד בתוכו ארגונים וולנטריים שונים - בנהריה, בעכו, בכפר-קמא. את תרומות המזון אנחנו מקבלים מגופים שונים, גם מחברי קיבוצים שמניחים מוצרים במקום המיועד לכך במרכולים. 'טפנוקים' של עמיר ו'מטרנה' של מעברות תורמים ללא-הפסקה, ועל כך תודתי. לעומת כל אלה, מוסדות הרווחה של המדינה מזכירים התנהלות במדינות העולם השלישי. ללא סיוע המתנדבים והארגונים, היה נגרם פה אסון".

 

מצובה: הקשישים פונו

 

בשבוע שעבר דיווחנו כאן על "בית סביון", הבית הסיעודי במצובה, שממשיך לנהל את שגרת חייו למרות קרבתו לקו האש. בערב חמישי נחתה קטיושה בחצר הקיבוץ, ומייד לאחר מכן הוחלט לפנות את הקשישים והצוות המטפל לבית הסיעודי שבקיבוץ יסעור.

 

הקיבוץ-הדתי: אירוח ללא הפסקה

 

תנועת הקיבוץ-הדתי מארחת, בקיבוציה שבאזור המרכז והשפלה, בקעת בית-שאן וגוש עציון, כ-900 איש, המהווים כ-20% מאוכלוסיית התנועה. שאר הקיבוצים הדתיים נמצאים בעצמם בקו הקסאמים או הקטיושות. בעקבות הקטיושות שהגיעו לגליל התחתון הוזמנה קייטנת איל"ן, שתוכננה בקיבוץ לביא, להתארח - על חניכיה ומדריכיה - בבארות-יצחק, במקביל לקייטנה שעורך הנוער המקומי. כך גדלה אוכלוסיית הקיבוץ בעוד 110 תושבים, זאת למרות שבלביא עצמו מתארחים 60 מתושבי הצפון, מהאזורים המופגזים ביותר.

 

הנוער העובד: פיצוי לצעירים

 

בשורה לכל הנערים והנערות בצפון, שהתחילו לעבוד בחופש הגדול - כמדריכי קייטנות, כמוכרים בחנויות, כמלצרים, כעובדי רשתות המזון המהיר, כמפעילי מתקנים בחופים וכדומה - ונאלצו להפסיק את עבודתם עקב המצב: גם אתם זכאים לפיצויים. לדברי יורם בר-קובץ, דובר הנוער-העובד והלומד, הנושא נבדק משפטית. בהתאם לכך מוזמנים כל בני הנוער, עד גיל 19, שעבודתם הופסקה עקב המצב - לשלוח את כל הפרטים, לרבות פרטי המעסיק, אל הסתדרות הנוער-העובד והלומד, בפקס 03-5125157 או במייל: nitzul@noal.co.il

 

 

החינוך הקיבוצי: יד על הדופק

 

אבי אהרונסון, רכז מחלקת החינוך בתנועה הקיבוצית, מסר כי אנשיו נמצאים כעת בקשר עם גורמי החינוך לגיל הרך ולנעורים בעשרות קיבוצי הצפון. לדבריו, המערכות שנסגרו או הופעלו חלקית נושאות בנזק כפול: תשלום משכורות לעובדי הענף גם כאשר לא הייתה עבודה, ותביעות הורים להחזר תשלום בעקבות סגירת המערכת או הוצאת ילדיהם למרות שהמערכת פעלה. מחלקת החינוך החלה באיסוף נתונים לבדיקת האפשרות לפיצוי. כמו כן פועלת המחלקה במתן מידע עדכני על הרשמות והיערכות לשנת הלימודים, בהצעות לפעילות, באיתור קיבוצי עורף לקיום קייטנות, ובהבטחת שכר לעובדים בענף, שהושבת בחלקו.

 

מעיין-ברוך: מטפלים בחיילים

 

כרמלה וישראל אלכסנדרון מדווחים כי גם במעיין-ברוך, בניצוחה של יודית שחרי, נערכו לטיפול בכל החיילים שנמצאים שם. בין השאר הוכנו ארוחות יום שישי עם קבלת שבת, כששיירת חברות מגיעה עם מיטב התבשילים; הילדים ומדריכיהם אפו והכינו חבילות אישיות עם מכתבים לחיילים; כל השירותים נרתמו לטובת צה"ל, כולל מכבסה, מקלחות, המועדון לחבר ועוד. "נשמח לעשות זאת גם בעתות שלום", אומרים בקיבוץ.

 

רמת-השופט: מתן בסתר

 

נורית שחר מרמת-השופט מדווחת שגם בקיבוצה הצנוע, שאינו נוהג "לרוץ ולספר לחבר'ה" ולתקשורת, מתארחים פליטים רבים מאוד מהצפון, והחברים - בצנעה ובשקט - מושיטים עזרה.

 

הגליל העליון: סדנאות להתמודדות

 

מחלקת רווחה במועצה האזורית גליל עליון החלה להעביר בקיבוצים סדנאות להתמודדות עם מצבי לחץ וחרדה - לקהל הרחב, לצוותי חירום ולאוכלוסיות מיוחדות. כדי לבצע סדנאות רבות ככל האפשר, נעזרים עובדי המחלקה בעמותת "משאבים" בניהולו של מולי להד, בעמותת מיט"ב ובמתנדבים נוספים שהתגייסו למאמץ. הסדנאות נערכות בתיאום ובהשתתפות העובדות הסוציאליות של הקיבוצים, כדי שניתן יהיה לשמור על המשכיות בטיפול. לדברי מנהלת המחלקה, ארמל ליימן, היענות התושבים גבוהה מאוד.

 

מעגן-מיכאל: תופי שלום

 

במהלך השבועיים האחרונים עברו במעגן-מיכאל יותר מאלף אורחים, מקיבוצי הצפון. כל חדרי האולפן הועמדו לרשות האורחים, ונערכו פעילויות לילדים (בעיקר בבריכה ובים) וגם להוריהם, ביניהן מפגש תיפוף ב"מרכז טנקה" לתרבות האינדיאנית.

 

הדייגים: יוצאים לעבודה

 

הדייגים של ארגון דגי המפרץ (מקבוצת "דג הארץ"), מעין-המפרץ ולוחמי-הגטאות, ממשיכים לצאת לעבודה מדי בוקר בבוקרו. אילן גורי, מרכז הדיג מקיבוץ לוחמי-הגטאות, אומר כי למרות הסכנה הכרוכה בכך, ולמרות שבתוך הבריכות נפלו כמה קטיושות - אספקת הדגים הטריים לישראל לא נפגעה כלל. לדבריו, במהלך שלושת השבועות הראשונים למלחמה הוציאו דייגי המפרץ יותר מ-25 טון דגים, שנשלחו לשווקי הדגים ברחבי הארץ.

 

אגרקסקו: ורדים לחג האהבה

 

70 אלף ורדים חולקו לתושבי הצפון במבצע משותף שערכו חברת "אגרקסקו", ארגון מגדלי הפרחים ותנועת המושבים לקראת יום האהבה, ט"ו באב, שצוין השבוע. מזכיר ארגון מגדלי הפרחים, חיים חדד, אמר שהמבצע הוא ביטוי צנוע להזדהות של כל עם ישראל עם תושבי הצפון ועם החיילים והתושבים הפצועים, שנושאים על כתפיהם את רוב הנזקים ופגיעות המלחמה. חברת אגרקסקו תרמה את הוורדים בשמם של מגדלי הפרחים בישראל. מנכ"ל החברה, שלמה תירוש, אמר שהחקלאים מקווים שהפרחים יסייעו למקבליהם לשכוח לכמה דקות את מצבם ולחוש את אהבת העם אליהם.

 

צוותא בחינם

 

"צוותא" מזמינה חברי קיבוצים מהצפון, השוהים כעת במרכז, לראות הצגות (הפקות צוותא והצגות הפרינג') - בחינם (עם הצגת תעודת זהות). משה טנא, מנכ"ל צוותא: "זה המעט שאנחנו יכולים לתרום להעלאת המורל של האנשים שנאלצו לעזוב את ביתם בצפון". פרטים נוספים בקופת צוותא: 03-6950156.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים