תופסות פיקוד

קרני עם-עד

 


סמדר סיני

 

משרות הניהול הבכירות במעגן-מיכאל עוברות לידי נשים,

טובה פוזנר תנהל את "פלסאון", אורית אדר את "צורן",

ויש גם מזכירות קיבוץ חדשות, ומרכזות ועדות לרוב

 

 

 

מהפכה נשית מתחוללת בימים אלה במעגן-מיכאל, עד כי ליצני החצר כבר שוקלים להפוך את שם הקיבוץ ל... "מעגן-מיכאלה". לפני כשבועיים נבחרה חברת הקיבוץ טובה פוזנר לתפקיד מנכ"לית "פלסאון". לפני כן, במשך כעשרים שנה, כיהנה פוזנר כמנהלת השיווק של המפעל המצליח. היא התמודדה על התפקיד מול ארבעה גברים מהקיבוץ, וההחלפה הרשמית תתבצע בתחילת 2007. זו הפעם הראשונה בתולדות פלסאון שאישה מתמנה לתפקיד. גם המפעל השני של הקיבוץ, "צורן" (לייצור רכיבי היי-טק), ינוהל על-ידי חברת מעגן-מיכאל, אורית (פיצי) אדר, שנבחרה לאחרונה לתפקיד.

 

אבל לא רק התעשייה "נכבשת" על-ידי נשים. שתי מזכירות קיבוץ חדשות נבחרו לעמוד בראש המערכת החברתית-ארגונית: נעמי סחף ויעל ארם, ואם בכל זה לא די - הרי שוועדות מרכזיות, כמו ועדת שיכון וועדת השכלה, מרוכזות בידי חברות קיבוץ צעירות.

 

סמדר סיני, מנהלת היחידה לקידום נשים בתנועה, קוראת לנשי קיבוץ נוספות להסתער על "המעוזים הגבריים" בקיבוצים. טובה פוזנר, לעומתה, מעדיפה לייחס לבחירה את עובדת היותה בעלת ידע וניסיון בתחום השיווק והניהול, ולא את היותה אישה. "לא הייתה כאן מגמה של העדפה מתקנת ואיש לא חשב על מהפך פמיניסטי, וזה כולל גם אותי. נוצרה סיטואציה שאני התאמתי בעת הזו לניהול. גם מנהלת שיווק לא הייתה לפניי, וזה קשור להיסטוריה הקיבוצית, כאשר נשים דווקא מונו לריכוז ענפי חקלאיות ושירותים, אבל תעשייה נשמע 'כבד' מדי עבורן. פלסאון זו חברה כל כך מצליחה וטובה, עד שקשה להיכשל בה, אבל הניסיון שלי במסחר ובשיווק מדרבן אותי להגדיל את הרווחיות ולבסס את מעמדנו כמובילים בעולם בתחומנו".

 

תחום נשי שונה לחלוטין מאלה, שפעל במעגן-מיכאל עד לאחרונה, היה "הקו החם" שנפתח עבור נפגעי/ות הטרדה מינית מקרב התנועה הקיבוצית. הקו הופעל שני ערבים בשבוע על-ידי כמה מתנדבות חברות קיבוץ, ואת עלותו מימן פלסאון במסגרת תרומתו לחברה. לפני כחצי שנה נסגר הקו, כתוצאה מהיעדר פניות ולאחר שהמתנדבות החליטו שלא לאיישו עוד.

 

סמדר סיני: "את קו החירום פתחה רוסי וגשל, קודמתי בתפקיד. הכוונה הייתה טובה, גם הפניות החלו להגיע, אבל עם הזמן זה דעך. קו כזה צריך לפעול לאורך שבוע שלם ולא רק יומיים בשבוע. ההשקעה לא הצדיקה את עצמה, וחברות וחברים מקיבוצים פנו ממילא לקו העירוני באזורים השונים. יש המון מתנדבות בקווי החירום, וזה של באר-שבע והגליל העליון מאויש ברובו על-ידי חברות קיבוצים. אני שבה ופונה למי שסובלת מהטרדות להתקשר למספר 1202, וכל פנייה תיענה ברגישות ובנחישות".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים