משקי קצר - עניינים כלכליים

משקי קצר

אריק בשן


משקיעים

 

קרן פימי, בשליטת ישי דוידי, מנהלת מגעים לרכישת 50% מאחזקות כפרית, יצרנית תרכיזים ותערובות לתעשיית הפלסטיק שבשליטת כפר-עזה (79%). לפי "גלובס" מדובר במתמודדים נוספים על לבה של החברה, הנסחרת בבורסה לפי שווי של 70 מיליון ש"ח. על כפרית עברו שנתיים קשות. היא סיימה את 2005 עם הפסד תפעולי של 2.5 מיליון ש"ח. שיפור גדול חל ברבעון הראשון של 2006 עם רווח תפעולי של 4.2 מיליון ש"ח.

 

קרן טנא (המנוהלת על-ידי ד"ר אריאל הלפרין) נכנסת לשותפות עם אבן קיסר, יצרנית מוצרים דמויי שיש של שדות-ים. טנא תרכוש 22% מאחזקות החברה בתמורה ל-25 מיליון דולר, לפי שווי חברה של 90 מיליון דולר. לטנא ניתנה אופציה לרכישת 5% נוספים. ההון שיושקע בחברה מיועד להגברת הייצור ופיתוח השיווק של החברה, שמכירותיה מתקרבות ל-100 מיליון דולר בשנה, בשני אתרי הייצור: בשדות-ים ובאזור התעשייה בר לב שבצפון.

 

מספקים

 

חברת סיפן, יצרנית יריעות שרינק מפוליאולפין שבבעלות סעד, הוסמכה לאחרונה על-ידי רשת איקאה העולמית כספק מאושר לכל מפעלי הקבוצה ברחבי העולם. לאיקאה כ-250 חנויות בפריסה עולמית וחברות-בנות המייצרות חלק ניכר מרהיטיה להרכבה עצמית. היקף העסקה בשנה הראשונה יעמוד על 2.5 מיליון דולר, והכוונה להרחיבו ב-50% לפחות בשנה הבאה. יריעות השרינק השקופות ישמשו לאריזת הרהיטים בחלק ממוצרי החברה, במקום אריזות הקרטון.

 

חברת פוליאון, יצרנית יריעות בידוד טרמי בבעלות ברקאי, חתמה לאחרונה על הסכם הספקה עם חברה סינית שתעשה שימוש במוצריה לצורך בידוד הקירות במלונות לכלבים, אותן היא מייצרת במפעלה. במסגרת העסקה, בהיקף ראשוני של 250 אלף דולר, ייצרו הסינים את המלונות עבור רשת חנויות מובילה לציוד עבור חיות מחמד באנגליה. יריעות הבידוד, שמטרתן למנוע "קור כלבים" (תרתי משמע), יאפשרו למלונה לשמור על טמפרטורה גבוהה ב-7 עד 10 מעלות מזו שבחודשי החורף הקר של אנגליה.

 

מטפחים

 

בשורה לחובבי האמנון (מושט) הטרי. דייגי כפר-רופין הצליחו לגדל בבריכות להקות רבייה של דג האמנון הלבן. לדברי נדב יציב, מנכ"ל דגי רופין, מקור האמנון הלבן בהרי הרוקי שבארה"ב, הוא דומה לאמנון המצוי אך צבעו לבן ובשרו עדין וטעים יותר. הדג משווק כבר היום בישראל, אך בהיקפים קטנים. הצלחתו של הקיבוץ לטפח את הזן בבריכות חממה תאפשר להרחיב את הגידול להיקפים מסחריים.

 

גם הארכיון-קשישא של יד טבנקין באפעל זכה לטיפוח: חברת אידיאה, מערכות מידע של משמר-העמק, סיימה את פרויקט מחשוב הארכיון, דבר שיקל על לקוחותיו את הנבירה האין-סופית, בדרך לגילוי ולניתוח עובדות היסטוריות, במסמכים ובניירת מצהיבה משנים ומתקופות אחרות. הפרויקט המשמעותי, שעלותו כמה מאות אלפי ש"ח, כלל טיפול בלמעלה ממאה אלף תיקים, בעשרות אלפי ספרים, בצילומים אין-ספור ועוד.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים