משקי קצר - ידיעות כלכליות מהקיבוצים

משקי קצר

אריק בשן


מחליפים בית

 

אחרי עשרות שנים, תנועת המושבים (או מה שנותר ממנה) מחליפה מעון: היא עוזבת את "בית המושבים" ברחוב לאונרדו דה-וינצ'י (2,000 מ"ר, רובו מושכר) לטובת הקומה החמישית בבית "אמות המשפט" השכן, אותה תשכור מניר שיתופי, תאגיד משותף לקיבוצים ומושבים בישראל. יש גורמים הסבורים כי מעבר לתשואה הנדל"נית במהלך זה, מאותתת תנועת המושבים על רצונה, בעתיד, לתבוע בעלות על ניר-שיתופי.

 

מחזיקים בקרנות

 

קרן פייט תשקיע 80 מיליון ש"ח ביצרנית החלבונים מפולי הסויה סולבר, שבשליטת חצור. אחרי שנת הפסדים כבדים שאיימו על יכולות הפירעון שלה, ואחרי רומן לא מוצלח עם הקרנות טנא ושמרוק, רוכשת פייט שליטה על 47.5% ממניות סולבר, ובכך תדלל את אחזקות חצור ל-37.4% מהמניות, כשבידי הציבור ייוותרו השאר - 15.1%. בתום הרכישה יימחק חוב החברה בסך 212 מיליון ש"ח לבעלי אגרות החוב, הגם שייוותר עדיין חוב של 176.5 מיליון ש"ח לבנקים.

 

עכשיו זה כנראה סופי. בשבוע שעבר הודיעה קרן ההשקעות שמרוק, בראשות איש העסקים סטנלי גולד, כי החליטה על רכישת 66% מהון המניות של טבע נאות, יצרן נעלי הנוחות של נאות-מרדכי, לפי שווי חברה של 130 מיליון ש"ח. במקביל, חתמה איי.אי.אס, שבשליטת חיים גייר, על הסכם אופציה עם שמרוק לרכישת 15% מאחזקותיה בטבע נאות. מכירת האחזקות בחברה, שסיימה את 2005 עם מחזור של 110 מיליון ש"ח ורווח נקי של 22 מיליון ש"ח, תביא לאיפוס חובו של נאות-מרדכי, והביטחון הסוציאלי של חבריו יובטח. 

 

משקיעים בייצור

 


אלכם מדיקל של ברעם מרחיבה פעילות לאזור התעשייה דלתון. באתר הייצור החדש יושקעו 4 מיליון דולר, בסיוע מרכז ההשקעות בתמ"ת. האתר ישתרע על 4,800 מ"ר ויועסקו בו 50 עובדים. אלכם מייצרת רכיבים לשימוש רפואי חד-פעמי בהיקף של 27 מיליון דולר בשנה, רובם ליצוא.

 

ת.נ.ה, יצרנית מטהרי מים תחת המותג תמי 4, מתעתדת להשקיע 3 עד 5 מיליון דולר, יחד עם חברה מטייוואן, בהקמת חברה משותפת במזרח הרחוק, שתשווק את מוצריה בסין ובטייוואן. הכסף יגויס בהנפקה של כ-20 מיליון דולר בבורסה בתל-אביב, במהלך 2007. 75% ממניות ת.נ.ה מוחזקות בידי קיבוץ נתיב-הל"ה, ו-25% בידיו של איש העסקים שמואל וולודינגר.

 

משווקים בגדול

 

עם חזרתם של נציגי פולישק מתערוכת מוצרי אריזה למזון ברוסיה, התברר בחברה, שבשליטת ניר-יצחק וסופה, כי התקבלו הזמנות למוצרי האריזה מתוצרתה, בהיקף כולל של 18 מיליון ש"ח. לפולישק חברות-בנות בארה"ב, במקסיקו, בברזיל ובספרד.

 

פלסים של מרחביה תספק מערכת צינורות פלסטיק למוליכי חשמל, בעקבות מכרז גדול של חברת החשמל הישראלית. מדובר על פרויקט בהיקף של 16.5 מיליון ש"ח. הצנרת מיועדת להגן על כבלי חשמל תת-קרקעיים. בנוסף, קיבלה פלסים אופציה מחברת החשמל להגדלת ההזמנה בעתיד.

 


מפעל סולבר
מפעל טבע נאות
מפעל אלכם מדיקל
מפעל תנה תעשיות
מפעל פולישק
מפעל פלסים _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים