קיבוצים במלחמה - סיור מזכירי התנועה ופעילים נוספים בקיבוצי הגליל המערבי

קיבוצים במלחמה

נחמן גלבוע 


גברי ברגיל

מזכיר התנועה ופעילים נוספים בסיור בגליל המערבי: תחת אירועי הקטיושות, פעילות הביטחון השוטף והמשפחות שהתפנו למרכז

 

ביום שבת בבוקר החריד רעש אדיר את מנוחתם של חברי סער, ליתר דיוק, של אלו שעדיין נשארו בקיבוץ. הרעש נגרם מנפילתה של רקטת קטיושה באזור מגורים בלב הקיבוץ. הרקטה נחתה מול חדר ילדים עשוי בנייה ביטחונית, וזרעה הרס רב בתוך החדר ושאר חלקי הבית. למזלם של דיירי הבית, תושבים בקיבוץ, הם כבר התפנו לפני הנפילה. הבעיה הייתה שרסיסים מהרקטה עפו לכל עבר, ואחד מהם חדר מעבר לכביש לחדרו של גל, בן 17, בנו של מנהל הקהילה, יאיר בוימל. הרסיס חדר את הקיר החיצוני הדק של החדר היביל, וחלף ממש ליד הנער שהיה בחדרו עד שיצא מהקיר הפנימי. ביום ראשון היו כבר גל ואמו בדירה בטוחה במרכז הארץ. את הסיפור הדרמטי הזה שמעו אנשי צוות התנועה בעת הסיור בצפון ביום שני האחרון. הצוות התנועתי, מלווה באנשי המועצה האזורית מטה אשר ונציג איגוד התעשייה הקיבוצית, החלו את ביקורם בסער באתר נפילת הקטיושה ובביתו של מנהל הקהילה. טוב מראה עיניים ממשמע אוזניים. אחר כך עברו כולם למקלט הכי מוגן בקיבוץ כדי לשמוע סקירה על המצב. 60% מהאוכלוסייה, סיפר בוימל, עזבו את המקום, ומדובר ברוב המוחלט של הילדים. אלו שנשארו נמצאים בדרך כלל בבית בשל האיסור לצאת, והענפים היחידים הזוכים לטיפול הם הרפת והלול. מדי פעם נפתחים שירותים חיוניים בתוך הקיבוץ, וועדת ביטחון נמצאת כל הזמן עם היד על הדופק.

 

בעברון השכנה לא מסתפקים בהודעות בווידאו המקומי, וכבר מחולק לחברים דף הנושא את הכותרת "דף מלחמה". המזכיר, אבי אובנטל, מונה 6 קטיושות שנפלו בקיבוץ ובסביבתו, אחת מהן פגעה במחסן הנוי ובמכבסה. בניגוד לשכניהם בסער שכבר ידעו נפילות רבות בעבר, הם נהנו עד עתה משקט יחסי. 700 נפשות מונה הקיבוץ בימים כתיקונם, היום נשארו בו רק 350. חלק מהמשפחות יצאו לקרובים במרכז, לחלק סייע הקיבוץ להגיע לקיבוצים שהציעו לעזור באירוח. אנשי עברון מספרים שהם רוצים למצוא קיבוץ מארח לחברת הנעורים למספר ימים, ותוך דקות מקשרת אותם רכזת אגף החברה, רבקה וילנד, לקיבוץ במרכז הארץ שנרתם למשימה. אובנטל מספר שמה שמטריד אותם הוא הטיפול בחרדות שיהיו לילדים ביום שאחרי, מנהל ברמד, יהודה בכר, מודאג יותר מהצד הכלכלי לנוכח השיתוק מאונס שבו נמצא המפעל.

 

בכברי נפלו קטיושות בשטחים החקלאיים ובלולים, וגרמו ללול אחד להידלק על האפרוחים שהיו בו. המזכיר, ירון חמל, שומר על אופטימיות, ואפילו על חוש הומור. יום קודם שר להם במקלט דייויד ברוזה, ולמחרת מתוכננת הקלטת תוכנית לטלוויזיה החינוכית. עם הלחם אנחנו מסתדרים, אומר חמל, עכשיו מגיעים השעשועים. הצוות התנועתי מתארח בחמ"ל, הממוקם במקלט של חדר האוכל. על השולחן מונחים טלפון אדום, טלפון שחור, ומחשב נייד להעברת הודעות. הילדים מועסקים במקלט משלהם. מחווה מרגשת נעשתה על ידי בעל חנות צעצועים מכפר יאסיף, שתרם לילדי כברי ערכות משחקים למקלט. ביום שני בבוקר כבר נחתה קטיושה גם בכפר. בכברי הזמינו את הילדים מהכפר להתארח בתוכנית הטלביזיה החינוכית.

 

הצוות ממשיך לגשר הזיו, ראש הנקרה ואילון. הסיפורים דומים. חלק חטפו קטיושות, אחרים שומעים ללא הפסק את תותחי צה"ל. המשפחות עברו למקום בטוח, והנהלות מארגנות את שגרת החירום. "למעלה מ-70 קיבוצים נמצאים בימים אלו תחת אש", אומר מזכיר התנועה, גברי ברגיל, בתום הסיור. "22 בעוטף עזה וכ-50 בגבול הצפון. באנו לעמוד מקרוב אחר היערכות הקיבוצים, ולחבר אותם לצוות התנועתי שנועד לסייע להם קהילתית. התרשמנו מאוד מההתארגנות של מזכירי הקיבוצים וצוותי הביטחון בימים קשים אלו. גם ההיענות של הקיבוצים שמחוץ לטווח הקטיושות היא מדהימה, ומלמדת על הצדדים היפים והסולידאריות הקיימת בתוך התנועה. אני לא רואה שום פסול בכך שכל מי שחש צורך להתאוורר במקום אחר יעשה זאת, ובביקור הזה גם עודדנו משפחות לעשות זאת. אחד הדברים הבולטים בסיור היה הנזקים הכלכליים שכיום לא ניתנת להם תשומת הלב המרבית, אבל ברור לנו שהנזקים רבים ויש לתת את הדעת לנושא זה כבר מעכשיו. נדרוש מהממשלה להכריז על מצב חירום, ולפצות את הקיבוצים על הנזק הישיר והעקיף שנגרם להם".
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים