עברון על הכוונת

סימה טלמון


ביום שבת בצוהריים נחתה, בשריקה עזה ובפיצוץ אימים, קטיושה במרכז קיבוץ עברון * מחצית האוכלוסייה נדדה דרומה, ואצל הנשארים המורל גבוה

 

מלחמת "שכר ועונש" נחתה בהדרגה על קיבוץ עברון. היא הגיעה לשיא (בינתיים, הרי מי יודע מה מכין לנו נסראללה) בשבת, בנפילת קטיושה במרכז הקיבוץ. עד לנפילה, החברים היו די שאננים. ישבו בסלון הבית וצפו במלחמה, שהתרחשה כמה רחובות צפונה, בעיר נהרייה, אם כי נענו בהבנה למתכונת החירום שהוטלה על אזור הגליל המערבי. האמונה "אצלנו זה לא יקרה", שהוכיחה את עצמה שנים רבות, התבדתה כאשר ביום שבת בצוהריים נחת, בשריקה עזה ובפיצוץ אימים, טיל קטיושה יחיד. עורכת דף המידע המקומי תיארה את נחיתת הקטיושה במילים ציוריות: "קטיושה ראשונה ביתקה את האדמה הבתולית של עברון. אפילו הזקנים לא זוכרים שאי-פעם נפלה פה קטיושה".

 

אחרי נפילת הקטיושה האווירה השתנתה. אם בימים הראשונים עזבו את הקיבוץ רק משפחות מעטות - אחרי הנפילה, בעידוד המזכירות, יצאו ממנו משפחות עם ילדים קטנים. על-פי הערכה גסה, כמחצית מאוכלוסיית הקיבוץ נדדה דרומה. חלקם הוזמנו על-ידי קיבוצים ידידותיים לשהות אצלם.

 

מייד כשהחלה המלחמה, נסגרו כל מקומות העבודה: מפעל "ברמד", ענפי החקלאות והקאנטרי. גם מערכת החינוך נסגרה והילדים נשלחו לבתיהם. למעט כמה ענפי שירותים הכרחיים, הכול נסגר. אפילו הדואר לא מגיע. אבל החברים שנשארו בקיבוץ שומרים על מורל גבוה. קיימת תחושה של התעלות רוח והתגברות על הקושי, מתוך שותפות גורל. יש עזרה הדדית וכל אחד מנסה לעשות כל מה שאפשר כדי להקל על האחרים.

 

דף מידע יומי יוצא במיוחד לרגל המלחמה ובו מידע ואנקדוטות, לצד דיווחים על הנעשה ותמונות עדכניות. הוקם צוות חירום יישובי שמתפקד בצורה מושלמת, כאשר ההודעות וההוראות נשלחות ב-אס-אמ-אס לטלפונים הניידים של החברים. מזכיר הקיבוץ, אבי אובנטל, ומנהל הקהילה, ירון בראונשטיין, מציינים את הרוח הטובה והמיוחדת השוררת בקרב החברים, ומאמינים שעם רוח כזו נצליח לעבור את המלחמה בשלום.

 

ביום שני ביקרו בעברון חברי מזכירות התנועה הקיבוצית, ראש המועצה יהודה שביט וסגניתו נירה בראונשטיין, והמקשרים האזוריים. הם נפגשו עם הנהגת הקיבוץ, הכלכלית והחברתית, קיבלו דיווח והבטיחו לעזור במידת הצורך, בתחומים שונים. _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים