דין פיצויים

דין פיצויים

אריק בשן


בית המשפט ידון בזכאותה של חברת יפתח לחלק מכספי הפיצויים שקיבל הקיבוץ בעקבות פטירת בעלה

 

בשנת 1989 נחתם הסכם פשרה בין קיבוץ יפתח, חברתו מירי שמחוני ברק וילדיה, לבין חברת הביטוח "הסנה", לפיו הועבר לקופת הקיבוץ סכום של יותר מ-200 אלף ש"ח, כספי פיצויים להם הייתה זכאית מירי בגין פטירת בעלה המנוח בשנת 1985, כתוצאה מתאונת דרכים. לאחר שהופעלה תוכנית השינוי ביפתח, באוקטובר 2000, טענה שמחוני-ברק כי לאור המהפכה שחלה בדרכי ההתנהלות של הקיבוץ ובמערכת היחסים שבינו לבין חבריו, ולאור ההפרטות הנרחבות - אין הקיבוץ מעניק לה שום תקציב או זכות נוספת בגינו של בעלה המנוח, ואינו מחויב לספק לה את כל צורכי מחייתה.

 

מירי פנתה לקיבוץ, שלדבריה הכיר עקרונית בזכותה לקבל חלק מכספי הפיצויים, אך מאחר שהצדדים לא הגיעו לכלל הסכמה, היא תובעת את חלקה בבית משפט השלום בעפולה, באמצעות עו"ד גל פלג, בטענה כי הקיבוץ הפר את התחייבותו כלפיה וכי עליו להשיב את סכומי הפיצוי שהועברו לידיו, בניכוי התקופה עד להפרטה.

 

יפתח, באמצעות עו"ד אילנה שפרלינג בוטנסקי, מכחיש שהייתה לו התחייבות מסוג זה, וטוען כי ההסכם היחיד המחייב, מבחינתו, הוא תקנון הקיבוץ. עוד טוען הקיבוץ כי על התביעה חלה התיישנות, משום שמדובר בכספי פיצוי שהתקבלו בשנת 1989 ואילו התביעה הוגשה בספטמבר 2005.

 

בשבוע שעבר החליט סגן נשיא בית המשפט, השופט יוסף בן חמו, לדחות את טענת ההתיישנות של הקיבוץ. הוא סבור שמוצדקת טענתה של מירי כי עילת התביעה נולדה בשנת 2000 ולא לפני כן. בין השאלות שתיק זה מעמיד בפני בית המשפט, כותב השופט בהחלטתו, נמנית השאלה האם שינויו של תקנון הקיבוץ, שנעשה לכאורה כדין ובהתאם להוראות התקנון, מקנה למירי עילת תביעה, והאם תוכל לטעון ששינוי התקנון מהווה הפרת הסכם כלפיה. שאלות אלו יעלו, כאמור, בהמשך הדיון המשפטי.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים