רגבים: הצבעה חוזרת ל-5 בנים

נחמן גלבוע 


פרשה שהעיבה על חיי קיבוץ רגבים נסתיימה בעקבות התערבות רשם האגודות השיתופיות

 

חמישה בני קיבוץ רגבים התקבלו לחברות בקיבוץ בהצבעה שנייה שנערכה בשבת האחרונה, בתום אסיפה סוערת שהתקיימה לאחר ששלושה שבועות קודם לכן, נדחתה קבלתם לחברות של אותם בנים כיוון שלא קיבלו את הרוב הנדרש. בכך, מקווים בתנועה ובקיבוץ, באה לסיומה פרשה שהעיבה על היחסים והאווירה בקיבוץ.

 

בקיבוץ רגבים מתקיים מזה שנתיים תהליך קליטה מסיבי בעקבות החלטה אסטרטגית שקיבל הקיבוץ, לקבל את הבנים לחברות בעצמאות כלכלית הכוללת תשלום דמי חברות, תשלומים לערבות ההדדית ומסים כחוק, ולהקצות להם מגרשים לבניית בית על חשבונם. לפני כשלושה שבועות הגישה מזכירות רגבים רשימה של 15 בנים לקבלה לחברות, לאחר שהתקבלו כבר כ-60 בנים לחברות בשנתיים האחרונות. באותה הצבעה התקבלו רק 8 בנים, ואילו 7 הנותרים, כולם בני משפחה אחת, הנחשבת למשפחה מרכזית מאוד בקיבוץ, לא התקבלו. תוצאות ההצבעה גרמו לסערת רוחות עזה ולמתיחות רבה בקיבוץ.

 

מנהל הקהילה, אלי בעבור, פנה למלווים התנועתיים ולמזכיר התנועה, גברי ברגיל, שהשתתף בצוות ההיגוי התנועתי ברגבים בשנה האחרונה, בבקשה לקיים התייעצות בעקבות המשבר שנוצר.

 

צוות הליווי התנועתי הגיע למסקנה שהמהלך ברגבים עלול ליצור משבר מערכתי פנימי בקיבוץ, שעלה בשנים האחרונות על פסי שיקום וצמיחה דמוגרפית. גורמים הבקיאים בנושא מציינים כי לדעתם הסיבות לאי קבלת שבעת בני המשפחה, היו התחושה בקיבוץ שהקליטה המסיבית הייתה מוגזמת וסוחפת מדי. ההצבעה הייתה איפוא במובן רב הצבעת מחאה כנגד הממסד המקומי.

 

ברגיל עירב בנושא את רשם האגודות השיתופיות, עו"ד אורי זליגמן, אשר החליט שהתערבות חיצונית הכרחית על מנת למנוע משבר העלול לאיים על תהליך הצמיחה ועל המרקם החברתי בקיבוץ. בצעד חריג החליט הרשם להשתמש בסמכותו לדרוש לקיים אסיפה נוספת של קבלה לחברות, אשר תסתיים בהצבעה גלויה על שבעת הבנים וקבלתם לחברות ברוב רגיל.

 

ביום שבת התקיימה האסיפה בהשתתפות כמחצית מחברי הקיבוץ, אסיפה סוערת שנמשכה כארבע שעות. ברגיל הציע לחברים לקיים דיון עקרוני בשאלת המשך הקליטה לאחר שיתקבל מחזור הבנים הנוכחי ולא על גבם, וכך גם למנוע מערבולת של מתחים וריבים פנימיים שעלולה לעצור את כל מהלך הצמיחה של השנתיים האחרונות. שני בנים מתוך השבעה החליטו שאינם מעוניינים להמשיך בתהליך בעקבות מה שאירע, והדיון וההצבעה שבעקבותיו התקיימו על חמישה בנים.

 

באסיפה מחו חלק מחברי הקיבוץ על התערבות התנועה, ועל כפיית נוהל קבלה לחברות בהצבעה גלויה וברוב רגיל הנוגד את התקנון הפנימי של רגבים. בסופו של דבר, סוכם בהתייעצות בין ברגיל למנהל הקהילה שההצבעה תיערך בקלפי ולא בהצבעה גלויה, אך הקבלה תהיה ברוב רגיל.

 

בהצבעה שנערכה בתום האסיפה התקבלו חמשת הבנים לחברות.

 

המלווה התנועתית, אילנה קיפר, סבורה שמה שקרה ברגבים יכול לקרות בקיבוצים נוספים הנמצאים בתהליכים דומים. לדבריה ההתערבות של התנועה והרשם נעשתה משום שהיה מדובר באפליה, ותחושה שנעשה מעשה שקיבוץ לא יכול לחיות אתו. מול תלונת החברים שהתנועה והרשם התערבו בדמוקרטיה הפנימית של הקיבוץ, היא משיבה שגם דחיית חלק מהבנים ללא סיבה היא פגיעה בתהליך הדמוקרטי. "זה קרע את הקיבוץ", היא אומרת, "ואני מקווה שעכשיו הוא ייצא מזה מחוזק".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים