כרם על הכוונת - תקיפת המוצב ליד כרם שלום

כרם על הכוונת

קרני עם-עד


שעות של חרדה עברו על חברי כרם-שלום, ששמעו את קולות הקרב במוצב הסמוך * למרות הפחד והסכנה לא מדברים בקיבוץ על עזיבה * ומשפחות חדשות מגיעות לקליטה * דו"ח מהשטח

 

כמה שעות של חרדה עברו על שלושים חברי כרם-שלום ו-25 ילדי הקיבוץ בבוקר יום ראשון, עת נשמעו קולות נפץ חזקים והחברים נקראו להישאר בבתיהם הממוגנים. חברי כיתת הכוננות (כל הגברים ביישוב) הוזעקו לגדר המערכת המקיפה את הקיבוץ, עד שהורשו לחזור לשגרה.

 

"חשבנו שקסאמים נפלו קרוב לקיבוץ", אמר מזכיר כרם-שלום, אילן רגב (רוחמה) ל"ידיעות אחרונות", והוסיף: "אחרי ששמענו צרורות ירי הבנו שמשהו לא טוב קרה". צה"ל הורה לתושבים שלא לצאת מהבתים, לנעול את הדלתות ולסגור את החלונות. התושבים המבוהלים מילאו אחר ההוראות. במשך כמה שעות היה הקיבוץ הקטן נתון בסגר. המבוגרים לא יצאו לעבודה והילדים לא הלכו לבית הספר. רק בשעות הצוהריים נפתחו השערים, והחיים חזרו למסלולם.

 

"אנחנו מקיימים שגרת חיים רגילה לגמרי", מספרת איריס לביא, מנהלת החשבונות של כרם-שלום. "לבנו עם החיילים, עם המשפחות שיקיריהן נהרגו, עם משפחות הפצועים ועם משפחת החטוף. אין לי ספק שיכול היה להיות גרוע יותר מבחינת הקיבוץ, אפילו עד כדי חדירה ליישוב, אבל סכנות יש גם בתל-אביב ובבאר-שבע. זה חיזק לנו את האמונה בשבתנו כאן".

 

ש: האם הייתה לכם הערכה מוקדמת על העומד להתרחש?

איריס לביא: "הרבש"צ אסף אותנו ימים מספר לפני האירוע ועדכן אותנו שיש התראות לגבי פיגוע אפשרי בכרם-שלום ו/או במוצב הסמוך לו. גם דובר על אפשרות של הסתננות לשטח באמצעות מנהרה. ההבדל ה'קטן' היה שבצבא העריכו שיוכלו לאתר את המנהרה ולמנוע את הפיגוע בטרם יתרחש, וזה לא קרה".

 

איריס לביא מספרת על חברות הקיבוץ הקטן שהתקשרו זו לזו במהלך האירוע, חיזקו ועדכנו במה שקורה. גם משפחה נקלטת, שהגיעה רק ביום שישי לקיבוץ וזכתה ל"קבלת פנים" יוצאת דופן, לא חשבה לרגע לנטוש למקום בטוח יותר. משפחה נוספת, שעתידה להגיע בימים הקרובים מאזור המרכז, הודיעה שלא תשנה את תוכניתה להצטרף ל"כרם" - מה שמוסיף עידוד לאוכלוסייה הקטנה.

 

מרכז המשק של כרם-שלום, אברהם (שוובלה) הוכמן מקיבוץ צאלים, מעיד שרק התקשורת עושה מהומה והכול מתנהל כרגיל. "בימים האחרונים יצא לי להסתרק הרבה בגלל הראיונות בטלוויזיה, יותר כוחות צבא הגיעו לאזור, וזה השינוי היחיד בינתיים. גם באירוע עצמו לא הייתה חרדה יוצאת דופן, כי כל החברים יודעים היכן הם יושבים ואלו סכנות עלולות להתפתח מהאוויר ומהמנהרות. ברור שקשה יותר יהיה להביא משפחות לקליטה בקיבוץ, אבל ככל שנתרחק ממה שקרה - גם זה ישתנה".

 

ש: היה קשר כלשהו בין המוצב הסמוך אליכם לבין הקיבוץ וחבריו?

שוובלה: "מדי פעם מגיעים החיילים לשלוח פקס, נהגים ישנים כאן, ואנחנו מאמצים את גדוד הסיור המדברי. חוץ מזה אין קשר, וכל אחד עסוק בענייניו".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים